vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

13°C

oblačno

Zimné slávnosti Hornonitria

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, OZ Hornonitrie a obce pravnianskej doliny pripravujú 20. ročník Zimných slávností Hornonitria. Tradičný cyklus podujatí venovaný ľudovej kultúre a jej prejavom vo fašiangovom i pôstnom období sa uskutoční od 2. 2. do 17. 3. 2024.

Cieľom tohto ojedinelého projektu, ktorý spája do jedného celku sedem tematicky príbuzných podujatí, je ponúknuť kvalitnú tradičnú kultúru obyvateľom a návštevníkov obcí pravnianskej doliny počas zimných mesiacov. Poslaním slávností je mapovanie, zachovávanie a šírenie ľudovej kultúry ako nášho cenného dedičstva po predkoch.

Otvorenie Zimných slávností Hornonitria sa bude konať v piatok 2. februára 2024 o 17:00 h v zasadacej miestnosti Obecného úradu v Nitrianskom Pravne. Jeho súčasťou bude vernisáž výstavy s názvom „Slama premilá“. Na výstave bude prezentovaná tvorba remeselníkov vyrábajúcich slamené výrobky dekoratívneho i úžitkového charakteru. Výstava bude prístupná verejnosti do 17. 3. 2024 počas stránkových dní Obecného úradu.

V sobotu 3. februára 2024 o 18:00 h sa uskutoční 31. ročník Zimných slávností folklóru v Kultúrnom dome v Pravenci. Fašiangové zvyky, piesne a tradičnú fašiangovú zábavu v maskách prinesú vo svojich programoch najmä folklórne kolektívy z pravnianskej doliny. Počas zábavy si môžete zatancovať tance: ručníčkový, metlový, podskočný, na dva kroky, na drobno, na chytro. Do tanca bude hrať Ľudová hudba Beťári. Predpredaj vstupeniek sa uskutoční na OcÚ v Pravenci a v RKC v Prievidzi. Vstupné 5 €.

Počas ďalšieho víkendu, v sobotu 17. februára 2024 o 15:00 h, sa v Kultúrnom dome v Poluvsí uskutoční 23. ročník Pamätnice Jozefa Strečanského. Poslaním podujatia je uchovanie pamiatky folkloristu Jozefa Strečanského a vyhľadávanie talentov - inštrumentalistov, neprofesionálnych interpretov ľudových piesní a ich prezentácia pred verejnosťou. Hosťom programu bude výrobca ľudových hudobných nástrojov, multiinštrumentalista a majster cechu slovenských gajdošov z Oravskej Polhory Drahoš Daloš.

Zimné slávnosti Hornonitria budú pokračovať v sobotu 24. februára 2024 o 14:00 h stretnutím remeselníkov na podujatí Majstri pravnianskej doliny v kultúrno-spoločenskej sále Obecného úradu v Nedožeroch-Brezanoch. Súčasťou podujatia bude tradičný jarmok, tvorivé dielne – výroba veľkonočných kraslíc a zdobenie medovníkov. Podujatie spestrí domáca hudobná skupina Naša kapela.

Súzvuky prezentujú tradičnú kultúru karpatských Nemcov pravnianskeho jazykového ostrova. Podujatie je venované speváckym skupinám spolkov karpatských Nemcov pôsobiacich na území pravnianskej doliny a ich hosťom. Toto podujatie sa uskutoční v nedeľu 3. marca 2024 o 14:00 h v Kultúrnom dome v Tužine. Hosťom programu bude folklórny súbor Vtáčnik z Prievidze, ktorý predstaví tradície a tance karpatských Nemcov v programe Z pokladov karpatských Nemcov – Na sv. Jána. V programe budú účinkovať aj DFS Malá Lubená, spevácka skupina Schmiedshauer z Tužiny a členovia Spolku karpatských Nemcov z Nitrianskeho Pravna.

V sobotu 16. marca 2024 o 15:00 h sa v Kostole sv. Mikuláša v Porube uskutoční podujatie Pre hriechy sveta umučený. Prezentáciu sakrálnej hudby pôstneho obdobia umocní vystúpenie sláčikového kvarteta Rumi Quartet z Bratislavy.

Posledným podujatím 20. ročníka Zimných slávností Hornonitria bude Deň detského folklóru, ktorý sa uskutoční v nedeľu 17. marca 2024 o 14:00 h v Partizánskom dome v Malinovej. V programe plnom veselých piesní a hier vystúpia detské folklórne súbory z obcí pravnianskej doliny a okolia. Záver programu bude patriť tradičnému vynášaniu Moreny.

Jubilejný 20. ročník Zimných slávností Hornonitria je svojím obsahom mimoriadne bohatý. Preto Vás srdečne pozývame navštíviť ponúkané podujatia tohto jedinečného putovného sviatku ľudovej kultúry na hornej Nitre.

Projekt sa koná pod záštitou starostov obcí pravnianskej doliny. Zmena programu vyhradená.


Text a foto: RKC PD

Mohlo by vás zaujímať

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…