vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

19°C

slabý dážď

Viac ako 30 pútnikov sa vydalo po značenej trase Skalka - Velehrad

2. ročník česko-slovenského putovania z najstaršieho pútnického miesta Skalka pri Trenčíne na Velehrad uviedla sv. omša v kostole sv. Andreja Svorada a Beňadika. S požehnaním na takmer 90 kilometrovú trasu sa v utorok 18. augusta 2020 vydalo viac ako 30 pútnikov.

Značená pešia trasa Cyrilo-metodskej cesty povedie kroky pútnikov až na Velehrad, kde by mali podľa plánu doraziť v sobotu 22. augusta 2020. Spomínaný úsek bol uvedený do života v minulom roku, v rámci 1. ročníka česko-slovenského putovania. Aktivita si vyslúžila pozitívne ohlasy. „Trasa je spomedzi všetkých vyznačených úsekov cyrilo-metodských ciest na Slovensku a v Česku, prvou, ktorá spája tieto krajiny a je ovocím práce aktérov medzinárodnej siete Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda. O značenie 25 km úseku v Trenčianskom kraji sa postarali členovia Regionálnej rady Klubu slovenských turistov Trenčín. Pútnické miesto Skalka je obľúbeným miestom pre pútnikov i turistov všeobecne. Náučné chodníky, značené trasy či informačné tabule sú pre návštevníka vždy pridanou hodnotou,“ povedala výkonná riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín región, Eva Frývaldská.

V porovnaní s minulým rokom prešiel harmonogram putovania menšou obmenou. „Úseky sme skrátili aby sme náročnosť prispôsobili menej turisticky zdatným účastníkom či deťom. Aktuálny ročník je tiež doplnený o sprievodné vozidlo,“ priblížil pútnik a hlavný organizátor putovania Petr Hirsch. Okrem značenia na trase pútnikom pomáhajú nové turistické mapky, ktoré sa špeciálne venujú úseku Skalka – Velehrad. „Materiál s názvom Putujme bez hraníc, Skalka pri Trenčíne – Velehrad mapuje medzinárodnú trasu cyrilo-metodskej cesty, jej náročnosť či značenie. Mapka je obohatená o grafické i textové bloky približujúce turistické atraktivity, ktoré lemujú túto trasu. Okrem nich sme ponuku pre turistov dotvorili jednoduchými denníkmi, ktoré môžu naplniť pečiatkami z navštívených miest. V Trenčianskom kraji je to Pútnické miesto Skalka a mesto Trenčín,“ predstavila novinky riaditeľka Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda, z.s.p.o., Martina Janochová.

Záverom 2. ročníka česko-slovenského putovania zo Skalky na Velehrad bude premiéra dokumentu „Pěšky bez hranic“, ktorý bol natáčaný v priebehu jedného roka na cyrilo-metodských trasách. Dokument bude verejnosti predstavený v sobotu 22. augusta 2020 v sále kardinála Tomáše Špidlíka na Velehrade o 14.00 h, ako aj na českej televíznej stanici Noe, 27. septembra 2020. Tým vyvrcholí ročná cezhraničná spolupráca v rámci projektu „Cyrilometodějská stezka – putování prostorem a časem ke kulturním kořenům“ spolufinancovaná Fondom malých projektov programu Interreg V-A SK-CZ.

Mohlo by vás zaujímať

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…