Vitajte Lesopark Brezina

ŠK DRAČIA LÉGIA Trenčín

Trenčín

15°C

slabý dážď

Lesopark Brezina

Kategória: Príroda

Trenčín, Slovensko


Zatiaľ nehodnotené

Ak navštívite Trenčín, určite si povšimnete jeho zvláštnosť - mesto sa vinie okolo prírodného brala, ktoré tvorí jeho nápadnú dominantu a ktorého súčasťou je hrad Matúša Čáka. Historicky staré mesto bolo postavené, práve využívajúc tieto dve prírodné ochranné prekážky - skalnaté bralo a rieku Váh.

Bralo je súčasťou juhozápadného výbežku Strážovských vrchov, zo zadnej časti je náhorná plošina, dnes zalesnená - lesopark Brezina, kam sa dá dostať priamo  z centra mesta.

Lesopark má dnes rozlohu vyše 200 ha. Lesný komplex v tesnej blízkosti centra mesta je vzácnosťou najmä tým, že poskytuje obyvateľom mesta ideálne podmienky na psychickú a fyzickú relaxáciu.

TROCHA HISTÓRIE

Historický vývoj tejto lokality je spojený s vývojom Trenčianskeho hradu z najstaršieho obdobia trenčianskeho panstva. Časť dnešného lesoparku Brezina bola ešte v 19. storočí holým kopcom. Pásli sa na ňom kozy, preto sa najvyšší bod masívu dodnes nazýva Kozí vrch. Trenčiansky archivár, objaviteľ Rímskeho nápisu na hradnej skale, katolícky farár Ľudovít Bonaventúra Stárekkoncom 19. storočia začal územie systematicky zalesňovať. Prvými stromami, ktoré sa tu konečne uchytili, boli brezy, odtiaľ bol odvodený i názov Brezina. 

ODDYCH, ŠPORT, TURISTIKA

Park je vhodný pre pešie prechádzky, beh a aj pre cykloturistiku. V zime je možné sa v parku sánkovať a bežecky lyžovať. Lesopark je ideálnym terénom pre pohyb na horskom bicykli.  Lesopark Brezina je východiskom pre trasy smerujúce do obce Soblahov, do Kubrej, Kubrice a následne aj do ďalších smerov v Strážovských vrchoch.

Náučný chodník "Vznik a vývoj lesa" -  Jeho dĺžka je 1500 m, od vodojemu ponad Dušovou dolinoupo hromadné hroby (memento). Prevýšenie je 50 m. Na 12 informačných tabuliach sú návštevníkom poskytnuté informácie o všetkom, čo sa týka lesoparku. Prístup k náučnému chodníku je možný zo sídliska Juh alebo od Hotela Brezina.

Náučný chodník "Sever" - Dĺžka 1410 m, 7 stanovíšť ponúka krátky exkurz do dávnej i nedávnej histórie Breziny a oboznámenie sa s druhmi pôdy a menami rastlín, ktoré v lesoparku rastú. Prevýšenie je 43 m.

"Kyslíková dráha" - 5 km okruh vytvorený spojením rôznych úsekov lesných ciest s prevýšením 100 m. Slúži pre rekreačných i výkonnostných športovcov na beh i na rôzne pohybové cvičenia. Pozdĺž dráhy boli v pravidelných intervaloch rozložené cvičiská, z ktorých každé slúžilo na iný druh úkonu - napríklad šplhanie, dvíhanie sa na bradlách, skákanie z pňa na peň a pod. Ich cieľom bolo dať možnosť cvičencovi na istý čas prerušiť beh a nahradiť ho iným druhom pohybovej aktivity. Trať je aj dnes často využívaná.

Čerešňový sad - Na kopci z južnej strany Trenčianskeho hradu sa rozprestiera sad s vyššou hustotou altánkov a ohnísk - Čerešňový sad. Kedysi bol porastený takmer výhradne čerešňovými a višňovými stromami, dnes sú pomedzi pôvodné stromy zamiešané aj brezy alebo iné stromy. Z čerešňového sadu vedú schody priamo k Pamätníku umučených, a chodník pokračuje ďalej smer Hotel Brezina, Zábranie, Dušová dolina, dynamitka, ponad sídlisko Juh.

Štefánikova vyhliadka - Pekný výhľad na severovýchodnú časť mesta Trenčína - Pod Sokolice a Sihoť ponúka na vrchole bralného komplexu Sokolíc Štefánikova vyhliadka. Na jej vrchole stojí štýlový a bizarný kmeň dnes už odumretej borovice. V pozadí na opačnej strane Váhu dominuje masív Skalky. Terén pod vyhliadkou spadá strmými zrázmi do nivy Váhu.⇥⇥⇥⇥⇥⇥⇥⇥⇥⇥⇥⇥⇥⇥⇥⇥⇥⇥⇥⇥⇥

TARZANIA    

Vyšantiť sa môžete i v lanovom parku v tzv. Tarzanii, kde na malých i veľkých čakajú lanové prekážky zavesené na stromoch.

HOTEL BREZINA

Okrem športu si môžte dopriať oddych a občerstvenie v Hoteli Brezina, ku ktorému je vybudovaná asfaltová cesta od Štefánikovej ulice. Pri hoteli sa nachádza detské ihrisko. Aby esteticky zapadlo do okolitého lesného porastu, tak sa ako dominantný konštrukčný materiál použilo drevo. Drevo tvorí žľab pre šmykľavky, základ pre imitáciu vláčika, preliezky, niekoľko posedení, altánkov, drevených hríbikov, ohradu pre pieskovisko a pod. Mohlo by vás zaujímať

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

Kontakt

Adresa Kukučínova, lesopark Brezina
91101 Trenčín
Slovenská republika

Poď na hrad a postav si svoj sen - Výstava PLAYMOBIL

25. 02. 2023 00:00 - 30. 09. 2023 23:59

Poď na hrad a postav si svoj sen - Výstava PLAYMOBIL

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
Kráľovské rozprávky na Bojnickom zámku

14. 06. 2023 08:00 - 18. 06. 2023 18:00

Kráľovské rozprávky na Bojnickom zámku

Bojnice, Slovensko


AKCIA

Viac
Kráľovské rozprávky na Bojnickom zámku

21. 06. 2023 08:00 - 25. 06. 2023 18:00

Kráľovské rozprávky na Bojnickom zámku

Bojnice, Slovensko


AKCIA

Viac
Považskobystrický motocykel 2023

02. 09. 2023 00:00 - 02. 09. 2023 23:59

Považskobystrický motocykel 2023

Považská Bystrica, Slovensko


AKCIA

Viac