vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

22°C

oblačno

Zábavná i náučná – taká je cykloturistika v Trenčianskom kraji

Bicykel – verný parťák na mestské cesty, ľahkú turistiku, adrenalínový downhill a nekonečné spoznávanie prírodných krás či pamiatok. Ľudia čoraz viac vyhľadávajú príležitosti na to, aby auto nechali zaparkované v garáži a vyrazili von na svojom dvojkolesovom stroji. Vďaka projektu Vážskej cyklomagistrály si cyklisti môžu užívať nové trasy, ktoré po konečnom vybudovaní budú dosahovať 100 km a pôjdu naprieč celým Trenčianskym krajom. Verejnosť odskúšala už dve oficiálne sprístupnené trasy tohto projektu. Prvá trasa má dĺžku 13,4 km a vedie od obce Horná Streda až po Nové Mesto nad Váhom. Aktuálnou novinkou je 4 km dlhá trasa od Púchova až po Nimnicu. Dĺžkou skromná cyklotrasa však v blízkom okolí ukrýva mnoho lákadiel, ktoré by ste po ceste rozhodne nemali vynechať. 

TOP 1 Zaslúžený oddych v Kúpeľoch Nimnica

Možno obľubujete rýchlu jazdu, tu vám však odporúčame spomaliť, až zastaviť (čas). Kúpele Nimnica sú miestom, ktoré prispieva nielen k udržaniu zdravia v dobrej kondícii, ale aj k riešeniu rôznych zdravotných problémov. V prípade, že sa rozhodnete na tomto mieste so 60 ročnou tradíciou zotrvať viac dní, tešiť sa môžete aj na rôzne kultúrne, športové či spoločenské aktivity. V neposlednom rade tu nájdete pokoj a relax prostredníctvom medicínskeho wellness centra a relaxačného areálu, ktoré disponuje jazierkami, hojdacími lavicami, detských ihriskom či mini Stonehenge.  

TOP 2 Prírodná rarita - Manínska tiesňava

Táto národná prírodná rezervácia, ktorá sa nachádza blízko Považskej Teplej, je súčasťou mesta Považská Bystrica. Turistami obľúbená a vyhľadávaná prírodná atrakcia sa pýši titulom najužší kaňon na Slovensku. Lákavá je najmä bizarnými skalnými formami či vzácnou faunou a flórou vďaka mikroklíme, ktorá umožňuje výskyt horských druhov rastlín a živočíchov.  Úzku dolinu Manínskeho potoka zvierajú skalné steny, ktoré sú na niektorých miestach vysoké až 400 m. V podstate sa jedná o dve menšie tiesňavy oddelené malou kotlinou. Šírka najužších miest sotva stačí na priechod autobusu. Táto rarita má za následok, že lokalita je obľúbeným miestom nielen turistov, ale aj fotografov. V prípade, že by ste v okolí chceli nájsť ešte viac bohatstva, smerom proti prúdu potoka môžete pokračovať po náučnom chodníku, ktorý vás zavedie k ďalšej prírodnej rarite – Kostoleckej tiesňave s najväčším skalným previsom  na Slovensku a impozantnými výhľadmi.

TOP 3 Schlaďte sa v Pružinskej Dúpnej jaskyni

Jaskyňa nachádzajúca sa neďaleko obce Pružina patrí k najstarším jaskyniam na Slovensku. Vznikla pred viac ako 10 miliónmi rokov. Dostať sa k nej môžete aj z dedinky Predhorie, odkiaľ vedie náučný chodník. Hoci jeho záverečná časť obsahuje strmú cestu lesom, kde prekonáte 100 výškových metrov, vynaložená námaha vám bude stáť za to. Pružinská Dúpna jaskyňa je dlhá približne 300 m, miestami široká 20 m a vysoká do 5 m. Verejnosti je však prístupná len jej časť. Zaujímavosťou je výzdoba z mäkkého sintra, ktorý lieči choroby dýchacích ciest. V jaskyni sa nachádzajú aj rôzne nápisy, ktoré pochádzajú zo začiatku 20. storočia. Jaskyňa je prístupná od 1. mája do 31. októbra, avšak návštevu je potrebné vopred dohodnúť s jaskyniarmi. V prípade, že patríte k nadšencom dychových a sláčikových nástrojov, odporúčame si výlet naplánovať v júni, kedy môžete stihnúť ich koncert.

TOP 4 Dýchajúca história na hrade Lednica

Nie je žiadnym tajomstvom, že Trenčiansky kraj oplýva najväčším počtom hradov a zrúcanín spomedzi všetkých krajov na Slovensku. Vďaka tomu tvorí ideálnu možnosť na pobyt nielen pre nadšencov športu, ale aj histórie. Jeden takýto hrad sídli aj v Lednici. Vznikol v druhej polovici 13. storočia, pričom jeho funkcia spočívala predovšetkým v ochrane severozápadnej hranice Uhorska, z toho dôvodu sa zaraďoval ku kráľovským hradom. Je postavený na strmom brale a pýši sa unikátnym schodiskom vytesaným do skaly. Hrad sa stále aktívne rekonštruuje a navštíviť ho môžete cez víkend od jari až do jesene.

TOP 5 Okolitá príroda ako na dlani – Rozhľadňa Dohňany

Na začiatku 19. storočia stála na kopci Tlstá hora rozhľadňa, ktorá slúžila na vojenské a geodetické účely. Prežila dve svetové vojny a zanechala po sebe hlboký príbeh. Dnes na Tlstej hore stojí nová rozhľadňa nazývaná „Rozhľadňa Púchovskej doliny“. Vznikla v rámci projektu „Rozhľadne Hornolidečska a Púchovskej doliny“. Sprístupnená pre verejnosť je od 17. októbra 2009. Na jej zostrojenie bolo použitých približne 60 kubíkov dreva a 35 metrov kubických betónu. Turistom sa tak naskytá jedinečný pohľad na okolitú prírodu a príjemnú prechádzku s rodinou či priateľmi.

Nezabúdajte! Jazda na bicykli a spoznávanie okolitej krajiny vám dodá viac šťavy, energie a čerstvého vzduchu v pľúcach, než jazda v klimatizovanom aute, preto neváhajte a vyrazte. 

V Trenčíne 4. júla 2019

Text: MT

Foto: Sádecký

Mohlo by vás zaujímať

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…