vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

1°C

slabé sneženie

Ocenená Pohoda bude ešte zelenšia

„Pohoda je žiarivým príkladom, jedinečný, skvelý a popredný európsky festival.“ Tieto slová odzneli z úst Teresy Moore, riaditeľky iniciatívy A Greener Festival počas odovzdávania ceny Green Operations Award pre festival Pohoda v holandskom Groningene na European Festival Awards.

Zjednodušené a preložené – Pohoda je najekologickejší európsky festival. Na trenčianskom letisku sa o „zelenú atmosféru“ snažia už niekoľko rokov, pričom stále pribúdajú nové ekologické prvky. „Pódiá zapojili do rozvodovej siete, vytvorili mobilnú solárnu elektráreň. V snahe redukovať emisie zabezpečujú festivalové vlaky naprieč krajinou, promujú festivalové autobusy, projekt spoločného cestovania #spolunapohodu a pre organizátorov a umelcov poskytujú v areáli festivalu bicykle,“ doplnila Teresa Moore.

Separovanie a vratné pollitrové poháre sú už neoddeliteľnou súčasťou festivalu. Pohoda 2018 však ponúkne ešte viac. Vratné budú poháre aj na menšie nápoje, čo bude v praxi znamenať absolútnu stopku jednorazovým plastovým pohárom. „Dôležitá zmena sa udeje v narábaní s odpadom. Okrem navýšenia počtu stanovíšť so smetnými nádobami pribudnú zberné miesta, v ktorých bude odpad triediť vyškolený personál. Umiestnené budú prevažne v gastrozónach a mali by fungovať ako akési veľké „okienka“ na odnášanie odpadu nielen z jedál. Bio odpad vrátane riadov a príborov z rozložiteľných materiálov sa bude následne kompostovať priamo na mieste,“ vymenúva eko-novinky Anton Repka z tímu Pohoda festival.

Vodiči elektromobilov sa môžu tešiť na nabíjaciu stanicu. „Pohoda predstaví aj nové riešenia v narábaní so solárnou energiou. Už v tomto roku sa zväčší podiel odobratej energie z pevnej siete vďaka rozšíreniu dočasných odberných miest. Festivalové oblečenie bude v roku 2018 kompletne potlačené textilnými farbami s certifikátom GOTS,“ dopĺňa Anton Repka.

„Pocit silnej festivalovej komunity, ktorý zažívame každoročne na trenčianskom letisku, je úžasný. Počas festivalu je veľa vecí v rukách návštevníkov. Tí sa stávajú európskym fenoménom vďaka svojmu prístupu k čistote a k areálu, k sebe navzájom a k prostrediu okolo nich. Keď ukazujeme napríklad fotky z našich stanových táborov po skončení Pohody, mnoho ľudí nám nechce veriť, že sme pred fotením kempy neupratali. Veríme, že aj novinky pre rok 2018 ľudia prijmú, budú ich baviť a prispejú k vytvoreniu ešte krajšej podoby festivalu,“ vraví o pripravovaných „vychytávkach“ Michal Kaščák.

Mohlo by vás zaujímať

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…