vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

4°C

slabý dážď

Ďalšie dve verejnosti prístupné jaskyne v Trenčianskom kraji

K doterajším trinástim jaskyniam v Trenčianskom kraji, do ktorých má prístup široká verejnosť, pribudli 1. apríla tohto roka Malá temná jaskyňa a jaskyňa Humno v okrese Považská Bystrica. Obe ležia v chotári Horného Moštenca a k prvej z nich sa dá ľahko dostať po náučnom chodníku zo Zemianskej Závady, druhú nájdete na vrchu Úvoz (Snožek) a vedie k nej náročnejšia trasa.

Ako sa uvádza vo vyhláškach uverejnených vo Vestníku vlády SR, jaskyne sú prírodné pamiatky prístupné návštevníkom za účelom zotavenia a poznávania ich prírodných a historických hodnôt a základné povinnosti návštevníkov sú ustanovené v § 24 ods. 4 a 5 zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny. Týka sa to aj ostatných verejnosti voľne prístupných jaskýň v našom kraji. V Považskobystrickom okrese sú to ešte Partizánska jaskyňa na Veľkom Maníne, Pružinská Dúpna jaskyňa a jaskyňa Babirátka pri Pružine. K nim by mala čoskoro pribudnúť Jaskyňa pod Černokňažníkom v Manínskej tiesňave. Náučný chodník k Temným jaskyniam sa nateraz končí pri Malej temnej jaskyni.

Členovia Jaskyniarskeho klubu Strážovské vrchy v súčinnosti s členmi KST sa však tento rok chystajú upraviť a vyznačiť pokračovanie trasy chodníka až do Horného Moštenca s odbočkou na vrch Snožek a k jaskyni Humno pod jeho vrcholom. Vyznačia aj trasu k Jaskyni pod Černokňažníkom neďaleko Rozprávkovej lúčky so symbolickým cintorínom v Manínskej tiesňave. Už dávnejšie upravili krátky chodník s označením trasy k Partizánskej jaskyni na Veľkom Maníne nad Záskalím; odbočuje z turistického chodníka so žltou značkou, ktorý vedie z Považskej Bystrice na Veľký Manín.

Od 1. mája bude po zimnej prestávke znova otvorená pre verejnosť Pružinská Dúpna jaskyňa, ku ktorej vás privedie Náučný chodník Karola Brančíka z Pružiny-Piedhoria. Môžete ju navštíviť v sprievode členov jaskyniarskeho klubu a predtým si prezrieť vystavené kosti pravekých jaskynných šeliem, ktoré tam našli paleontológovia.

Na návšteve sa treba s jaskyniarmi vopred dohodnúť telefonicky alebo e-mailom (0905 488 028, bohuslav. kortman@speleostrazov.sk). Prehliadka je vhodná najmä pre rodiny s deťmi, žiakov základných a stredných škôl, ale aj iných záujemcov. V dňoch 24. a 25. júna sa s podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja uskutoční 13. ročník podujatia ZELENÁ MODRÁ, ktorého súčasťou bude v sobotu turistický pochod Čelkovská dvanástka a country festival v Čelkovej Lehote, v nedeľu prehliadky Pružinskej Dúpnej jaskyne s jaskynným koncertom.

15 verejnosti voľne prístupných jaskýň v Trenčianskom kraji (k 1. 4. 2023)

Babirátka, okr. Považská Bystrica

Brloh, okr. Prievidza

Brložná diera, okr. Prievidza

Čerešňová jaskyňa, okr. Bánovce nad Bebravou

Hájska jaskyňa, okr. Prievidza

Hradná jaskyňa, okr. Bánovce nad Bebravou

Humno, okr. Považská Bystrica

Jánošíkova jaskyňa, okr. Trenčín

Jelenská jaskyňa, okr. Trenčín

Košútova jaskyňa, okr. Prievidza

Malá temná jaskyňa, okr. Považská Bystrica

Opatovská jaskyňa, okr. Trenčín

Partizánska jaskyňa, okr. Považská Bystrica

Pružinská Dúpna jaskyňa, okr. Považská Bystrica

Žernovská jaskyňa, okr. Bánovce nad Bebravou


Text: BK

Foto: Vladimír Ruček a archív Bohuslav Kortman

Mohlo by vás zaujímať

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…