vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

9°C

miestami oblačno

Čo pomohlo Trenčianskemu múzeu dosiahnuť rekordnú návštevnosť?

Viac než 200 000 návštevníkov zavítalo počas uplynulého roka do pobočiek múzea. Múzejníci hovoria o historicky najlepšej sezóne, k výborným výsledkom im pomohla maličkosť, ktorá nie je na Slovensku rozšírená.

Kroky prevažnej väčšiny návštevníkov smerovali práve na krajskú dominantu – Trenčiansky hrad prilákal takmer 170 – tisíc milovníkov histórie. „Trenčiansky hrad je označovaný ako jeden z najkrajších hradov Slovenska. V roku 2023 sme do jeho obnovy investovali takmer 800-tisíc eur  z vlastných zdrojov. To si môžeme dovoliť práve vďaka vysokej návštevnosti hradu,“ hovorí riaditeľ múzea Peter Martinisko.

Trenčianske múzeum prinieslo v uplynulom roku zopár noviniek, najväčšou z nich bola práve spoločná vstupenka pre všetky pobočky, ktoré múzeum spravuje. „K zvýšeniu návštevnosti určite prispelo aj to, že sme minulý rok zaviedli spoločné vstupné. Pri zakúpení vstupenky na Trenčiansky hrad mohol návštevník navštíviť počas 7 dní aj ďalšie pobočky Trenčianskeho múzea, ktoré sa v našom kraji nachádzajú,“ vysvetľuje Eva Vargová z oddelenia marketingu a komunikácie múzea. Riaditeľ Martinisko dodáva, že takýto koncept zatiaľ nie je na Slovensku veľmi zaužívaný a múzeum v ňom plánuje pokračovať aj v aktuálnom roku. „Chceme z návštevy múzea, a vôbec z kultúrnych inštitúcií ako takých, urobiť prirodzenú súčasť života dnešného človeka. Vzdelávanie a kultúra musia byť prirodzenou súčasťou našich životov, ak chceme budovať silnú a vzdelanú spoločnosť,“ hovorí.

Medzi pobočky Trenčianskeho múzea v Trenčíne patrí aj Karner sv. Michala a Katov dom v Trenčíne, Podjavorinské múzeum v Novom Meste nad Váhom, Šľachtické sídlo rodu Ambro v Beckove, Rodný dom Ľ. Štúra a  A. Dubčeka v Uhrovci či Draškovičov kaštieľ v Čachticiach. Trenčiansky hrad tiež zohráva významnú úlohu v projekte Trenčín - Európske hlavné mesto kultúry 2026.

Zdroj: Odd. komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK

Foto: Trenčianske múzeum v Trenčíne

Mohlo by vás zaujímať

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…