vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

5°C

oblačno

Trenčiansky hrad bude krajší a dostupnejší

Niekdajšie sídlo Matúša Čáka aktuálne prechádza rekonštrukciou hneď z dvoch strán.

Z námestia krajského mesta môžu ľudia sledovať premenu administratívnej budovy, ľudovo nzývanej Skleník. Ak chcete vidieť novinky v procese ďalšej rekonštrukcie, musíte zájsť do mestského lesoparku Brezina. Južné opevnenie otvorí totiž už o rok ďalší vstup na hrad, priamo od Čerešňového sadu.

Nová tvár administratívnej budovy by návštevníkom mala spríjemniť už prvé minúty na Trenčianskom hrade. Vítať ich bude reprezentatívny a atraktívny vstup s novými pokladnicami, kaviarňou a sociálnymi zariadeniami. Rekonštrukcia tzv. Skleníka sa oneskorila najmä pre nepriaznivé počasie, ale aj zmenu projektu. Vo vynovenej budove nájdu turisti informačné centrum či predajňu suvenírov. Suterén bude mať praktické využite so zázemím pre zamestnancov Trenčianskeho múzea v Trenčíne. Rekonštrukcia administratívnej budovy na Trenčianskom hrade je plne hradená z rozpočtu TSK vo výške približne 520-tisíc eur s DPH.

Súbežne so Skleníkom sa spustili prvé práce na Južnom opevnení hradu. V rámci projektu sa okrem novej prístupovej cesty vybuduje aj úplne nový vstup na hrad priamo cez Mlynskú vežu. Návštevníkom sa tak sprístupnia aj dosiaľ neprístupné priestory hradného komplexu.

TrebuCHET, spoločný projekt Trenčianskej župy, krajského mesta Trenčín a českého mesta Bučovice, je financovaný zo zdrojov Európskej únie v sume takmer 3 milióny eur. Pre TSK je určených 1,45 mil. eur, z čoho 1,38 mil. sú financie z európskych fondov, zvyšok spolufinancuje župa. Mimochodom, tento projekt dostal v rámci programu spolupráce Interreg V-A SR-ČR 2014 – 2020 spomedzi všetkých predložených projektov najvyššie bodové hodnotenie. Ak pôjdu práce podľa harmonogramu, hotové by mali byť do konca tohto roka.


foto: Marián Kališ

Mohlo by vás zaujímať

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…