vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

27°C

oblačno

Zelená oáza v centre Brodzian

Nie každá obec sa môže pochváliť krásnym historickým parkom priamo v centre. Brodzany v okrese Partizánske však patria medzi svetlé výnimky. Tamojší anglický park je miesto, na ktoré sú obyvatelia právom hrdí. Poskytuje oddych, vytvára priestor na relax aj šport. Už stáročia obkolesuje kaštieľ, ktorý pochádza zo 17. storočia. Kľukaté chodníčky vás zavedú nielen pod koruny košatých stromov, ale aj k známym literátom.

Zdokumentovať kontinuálny vývoj parku v Brodzanoch nie je jednoduché. Chýbajú totiž obrazové aj písomné archívne pramene. Kľúčovým medzníkom je rok 1816, keď sa o ňom objavuje prvá písomná zmienka. V tej dobe tu ešte žili Kvassayovci. „O parku sa píše ako o veľkej anglickej záhrade, ktorá bola súčasťou šľachtického sídla. Zrejme ju založil Michal Kvassay,“ hovorí vedúca Slovanského múzea A. S. Puškina, ktoré v kaštieli sídli, Alexandra Lukáčová. Anglické parky boli oveľa voľnejšie ako ich barokoví predchodcovia. Park v Brodzanoch svojho času prirodzene prechádzal do okolitej prírody a siahal až k letohrádku Babylonu a ku kaplnke s hrobkou na kopci Hôrka.

V roku 1846 kaštieľ kúpil Gustáv Friesenhof, ktorý park, samozrejme, upravil. „V období secesie na konci 19. storočia boli zase módne kvetinové záhony. Jedny z mála zachovaných fotografi í dokumentujú, že kedysi takáto záhrada kaštieľ bezprostredne obkolesovala,“ dodáva Lukáčová.

Potomkovia Gustáva Friesenhofa vlastnili brodzianske panstvo až do konca druhej svetovej vojny. Po ukončení krvavého konfliktu sa začala parcelácia. „Hrozilo, že tu vznikne ihrisko, že sa územie rozparceluje na pozemky pre bezzemkov. To sa, našťastie, nestalo,“ dodáva Lukáčová. V nasledujúcich dvoch desaťročiach stavba chátrala. Nový impulz predstavoval rok 1979, keď v kaštieli zriadili múzeum a obnovy sa dočkalo aj jeho okolie. V 80. rokoch v parku pribudli viaceré kamenné a bronzové plastiky ruských a slovenských spisovateľov. Dnes časť z nich chýba a v roku 2014 štyri busty ukradli. Konkrétne išlo o podobizne Majakovského, Dostojevského, Gorkého a Vajanského. Park v súčasnosti oslovuje nielen slovenských, ale aj zahraničných turistov. Spoznávanie jeho zákutí chvíľku trvá, zaberá totiž plochu zhruba 7 hektárov. Jeho súčasťou sú vodné plochy s kaskádami, jazierkom a drevenými mostíkmi, ktoré vedú ponad potok Gerazda. V blízkosti toku možno počuť kŕkanie žiab, pri vode sa zdržiavajú kačice. „Je to zelené srdce Brodzian, ktoré všetci radi navštevujeme a trávime tu čas. V lete je to chladná prírodná oáza a na jeseň, keď padajú listy, má nenapodobiteľnú atmosféru,“ opisuje miestna obyvateľka Gabriela Boboková.

Mohlo by vás zaujímať

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…