vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

-4°C

jasno

V Trenčianskom kraji postupne vznikajú nové úseky cyklotrás

Už v máji budú cyklisti využívať novú cyklotrasu medzi Hornou Stredou a Novým Mestom nad Váhom 

Obyvateľom okresu Nové Mesto nad Váhom už čoskoro pribudne bezpečnejšia, pohodlnejšia a atraktívnejšia alternatíva na športovanie či dochádzanie za prácou. V týchto dňoch vrcholí výstavba 13,4 kilometrového úseku cyklotrasy medzi obcou Horná Streda a okresným mestom Nové Mesto nad Váhom. Verejnosti bude k dispozícii už koncom mája.

Náklady spojené s výstavbou tohto úseku cyklotrasy vo výške takmer 3,7 mil. € znáša Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) ako realizátor myšlienky Vážskej cyklotrasy. Stavebné práce boli spustené minulý rok v novembri, slávnostného finále sa cyklotrasa dočká už budúci mesiac. Súčasťou 13,4 km úseku cyklotrasy budú aj dve zastrešené odpočívadlá, ktoré cyklistov, korčuliarov i chodcov využívajúcich cyklotrasu prichýlia v prípade zlého či priveľmi slnečného počasia. Cyklotrasa je navyše plne segregovaná od motorovej dopravy, čím sa zvýši nielen komfort, ale predovšetkým bezpečnosť cyklistickej verejnosti. 

Prví cyklisti sa tak po historicky premiérovom úseku Vážskej cyklotrasy prevezú už koncom mesiaca máj. Jej slávnostné otvorenie a odovzdanie verejnosti je naplánované na piatok 25. mája 2018. Po tomto termíne bude cyklotrasa pripravená na prvých cyklistov či korčuliarov, ale aj tých, ktorí ju budú využívať ako plnohodnotnú alternatívu dochádzania do práce. Cyklotrasa totiž spája obce Pobedim, Hornú Stredu, Brunovce, Potvorice a Považany s mestom Nové Mesto nad Váhom. Na jej trase sa nachádza niekoľko väčších regionálnych firiem a zamestnávateľov s najväčšou koncentráciou v Novom Meste nad Váhom. 

Aj medzi Púchovom a Nimnicou vznikne nová cyklotrasa, akú len tak na Slovensku neuvidíte

Medzi okresným mestom Púchov a kúpeľnou obcou Nimnica panuje v tomto období čulý stavebný ruch. Okrem toho, že v tomto úseku postupne rastie nová železničná estakáda, viditeľné kontúry už naberá aj vznikajúca cyklotrasa. Tá v dĺžke približne 4,2 kilometra spraví Kúpele Nimnica bezpečne dostupné pre miestnych obyvateľov, korčuliarov i cyklistov. Kúpeľní hosti sa zasa po tejto cyklotrase pohodlne, prechádzkou či cyklovýletom, dostanú do okresného mesta. „Tento úsek je špecifický tým, že na cyklotrase budú mať peší vymedzený svoj vlastný pruh v šírke 1,5 m, popri ňom povedie 3 m široký pruh pre cyklistov v obojsmernom profile. Je to naozaj luxusné prevedenie cyklotrasy a za zhotoviteľa stavby musím povedať, že takého šírkové usporiadanie cyklotrasy sme na Slovensku ešte nerealizovali,“ priznal hlavný stavbyvedúci Anton Boc zo spoločnosti Strabag, s. r. o., ktorá výstavbu cyklotrasy realizuje. Cyklotrasa je financovaná zo zdrojov Trenčianskeho samosprávne ho kraja (TSK) s nákladmi vo výške viac ako 2,9 mil. €. 

Cyklotrasa, spájajúca mesto Púchov s Nosickou priehradou, je jednou z ôsmich častí práve vznikajúcej Vážskej cyklotrasy. Rovnako, ako aj časť medzi obcou Horná Streda a Novým Mestom nad Váhom. Keď bude realitou celá Vážska cyklotrasa, dosiahne dĺžku 100 km. Tá aktuálne vznikajúca, nimnickopúchovská, tak neostane izolovaná. „Cyklotrasa medzi Nimnicou a Púchovom končí pri kruhovom objazde v Púchove pri obchodnom dome. Tu sa na ňu napojí ďalší úsek Vážskej cyklotrasy, ktorý povedie poza areál púchovského Športcentra až smerom na Ladce. Tento úsek bude obsahovať aj mostný objekt cez staré koryto Váhu v katastrálnom území obce Beluša, takže taktiež pôjde o zaujímavú stavbu,“ prezradil ďalšie plány vedúci Odboru dopravy Úradu TSK Radovan Hladký. 


Zdroj: Odd. komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK


Mohlo by vás zaujímať

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…