Bzince pod Javorinou

21°C

miestami oblačno

Nové Mesto nad Váhom v praveku

13. 02. 2020 - 10. 05. 2020

Dátum a čas

Štvrtok 13. Február 2020 -
Nedeľa 10. Máj 2020, každý deň

Miesto

Múzeum Ľudmily Podjavorinskej
Bzince pod Javorinou
91611 Bzince pod Javorinou
Slovenská republika

Nové Mesto nad Váhom v praveku
Nové Mesto nad Váhom v praveku

Nové Mesto nad Váhom v praveku

V Trenčianskom múzeu – v priestoroch Podjavorinského múzea v Novom Meste na Váhom sa 13. februára 2020 o 17.00 h uskutoční vernisáž k výstave Nové Mesto nad Váhom v praveku. Výstava je vytvorená z archeologickej zbierky Trenčianskeho múzea v Trenčíne.

Výstava nám približuje dve vybrané archeologické kultúry, ktorých stopy môžeme nájsť v Novom Meste nad Váhom a jeho okolí. Prvou z nich je bošácka skupina, ktorá dostala pomenovanie podľa prvých nálezov z neďalekej Bošáce, z polohy „Pohančeniščia“. Je to kultúrna skupina rozšírená v mladšom eneolite, čiže neskorej dobe kamennej. Centrum jej rozšírenia sú hlavne obe strany Malých a Bielych Karpát. 

Druhá časť výstavy je zameraná na dobu bronzovú, hlavne na lužickú kultúru v Novom Meste nad Váhom. Archeologické nálezy z doby bronzovej tu patria medzi veľmi početné a často skúmané. Vystavené predmety pochádzajú hlavne zo záchranných výskumov priamo z Nového Mesta nad Váhom, kde prebiehali v polohách Tri kríže, na sídlisku Horné Samoty, alebo vdnešnom parku Dominika Štubňu Zámostského. Oblasť Nového Mesta nad Váhom je zaujímavá v tom, že sa tu stretávajú dve archeologické kultúry, a to lužická kultúra na severe a kultúra stredodunajských popolnicových polí na juhu. Z lužickej kultúry môžete v stálej expozícii múzea vidieť viaceré archeologické nálezy, napríklad keramické popolnice, alebo súbory bronzových predmetov. Táto výstava je však doplnená o ďalšie nálezy z doby bronzovej, a to nielen z lužickej, ale aj z iných kultúr, ktorých stopy môžeme nájsť v okolí Nového Mesta nad Váhom.

Výstavu Nové Mesto nad Váhom v praveku je možné vidieť v Podjavorinskom múzeu v Novom Meste nad Váhom v termíne od 13. februára do 10. mája 2020.

Mohlo by vás zaujímať

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…

Kontakt

Adresa Bzince pod Javorinou
91611 Bzince pod Javorinou
Slovenská republika

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie