Trenčianske Teplice

20°C

oblačno

Hudobné leto Trenčianske Teplice 2024

27. 06. 2024 - 05. 09. 2024

Dátum a čas

Štvrtok 27. Jún 2024 -
Štvrtok 05. September 2024, každý deň

Miesto

Kursalon - Ul. 17. novembra 32
914 51 Trenčianske Teplice
Slovenská republika

Hudobné leto Trenčianske Teplice 2024
Hudobné leto Trenčianske Teplice 2024

Hudobné leto Trenčianske Teplice 2024

Festival plný hviezd a hudobných prekvapení – toto leto Kursalon v Trenčianskych Tepliciach opäť ožije prítomnosťou známych osobností!

Festival Hudobné leto oslavuje svoj 78. ročník a prinesie 10 výnimočných podujatí. Tešiť sa môžete na vystúpenia Zuzany Smatanovej, skupiny Fragile, Cigánskych Diablov, Čarovných ostrohov a mnohých ďalších.

V kúpeľnom meste sa uskutoční najstarší festival vážnej hudby s bohatou paletou žánrov, vrátane komornej hudby, vážnej klasiky, živého popu, energického jazzu, nostalgického swingu, autentického folku a duchovného gospelu. Okrem hudobných podujatí sa návštevníci môžu tešiť aj na divadelnú komédiu, ktorá prinesie zábavu a humor každému milovníkovi kultúry.

O slávnostné otvorenie Hudobného leta sa postará vo štvrtok 27. júna 2024 o 19.00 h dámsky komorný orchester The Ladies Ensemble s ich prevedením najslávnejších klasických melódií velikánov pod vedením Michaely Rózsa Ružičkovej z Prahy. Sólistkami otváracieho koncertu budú sopranistka Mária Štúrová z opery SND a huslistky Lucia Harvanová a Anežka Kara, členky orchestra Slovenskej Filharmónie. V ich podaní predvedú 6. júla 2024 o 19.00 h v Kursalone nesmrteľné diela klasickej hudby, ako sú napríklad Malá nočná hudba od W. A. Mozarta či Búrka zo 4 ročných období od A. Vivaldiho.

Júlový program v Kursalone odštartuje návšteva až z Ameriky. Mládežnícky orchester The Cascade Youth Symphony Orchestra divákov presvedčí, že na veku v hudbe nezáleží a ich vystúpením ukradnú srdce nejedného fanúšika klasickej hudby. Spojenie tradičného slovenského folklóru a moderného umenia prídu predviesť špičkoví tanečníci zo súboru Čarovné ostrohy spolu s kapelou. Na svoje si tak prídu aj nadšenci folklórnych tradícií, ktorí sú otvorení modernému prevedeniu. Priestory Kursalonu rozozvučí aj gospelový súbor Gospel Family s výnimočnými hosťami Simou Magušinovou a Danielom Špinerom. Júlový program uzatvorí známa popová speváčka Zuzana Smatanová, ktorá v tomto období oslavuje svoje 20 ročné pôsobenie na česko-slovenskej hudobnej scéne. V Kursalone tak zaznejú hity ako Čo má prísť, príde, Pár dní či Tam, kde sa neumiera.

Prvý augustový deň sa v Trenčianskych Tepliciach vráti čas a prenesie sa do éry 20. rokov, zlatých čias Veľkého Gatsbyho, swing štýlu a elegancie. Do Kursalonu totiž prichádza skupina zložená z profesionálnych hudobníkov Gatsby Sound, ktorá predvedie slovenské a svetové moderné hity od Karla Gotta, Mira Žbirku či Lady Gagy v štýle 20. rokov a vytvoria tak naozaj jedinečnú atmosféru. Kursalon pohltí aj prívalová vlna vášne, energie a temperamentu. Cigánski Diabli poctia Trenčianske Teplice svojou návštevou a obohatia klasickú hudbu o prvky ako je jazz, folklór a ďalšie. Režisérovi Jozefovi Bednárikovi príde vzdať hold svojim šansónovým koncertom známa slovenská speváčka a herečka Eva Pavlíková. Piesne v jej podaní ako sú Čerešne, Žiť za to stálo či List mame si určite nájdu svojho poslucháča a naplnia srdcia nehou, pokorou a láskou. Augustové hudobné a tanečné vystúpenia na záver vystrieda divadelná komédia Už ti nikdy nenaletím. Napätie, zábavu či nepredvídateľné situácie obohatia excelentné herecké výkony Maroša Kramára, Marka Igondu a Kristíny Greppelovej.

78. ročník festivalu uzavrie najznámejšia slovenská vokálna kapela Fragile, ktorá je zložená z osobností známych z televíznych seriálov, divadelných či muzikálových produkcií. V netradičných aranžmánoch predstaví Fragile nesmrteľné hity dnes už legendárnej kapely Queen ako Bohemian Rhapsody, The Show Must Go On alebo We Will Rock You. Nádherné hlasy a capelly doplní zvuk rockovej kapely, ktorej súčasťou sú aj známi inštrumentalisti M. Valihora a O. Rózsa.

Podrobný program celého Hudobného leta nájdete na plagáte nižšie alebo na tomto odkaze.

Vstupenky na podujatia je možné zakúpiť online na www.ticketportal.sk, v Turisticko-informačnej kancelárií hotela Slovakia v Trenčianskych Tepliciach alebo priamo na mieste pred každým predstavením v Kursalone.


O FESTIVALE HUDOBNÉ LETO

Festival Hudobné leto sa prvýkrát konal v roku 1937 a jeho charakter sa menil s meniacim sa režimom od prvej republiky cez vojnové obdobie a socialistickú éru až dodnes. Predvlani sa pre pandémiu ochorenia Covid-19 prerušila tradícia podujatia vôbec prvýkrát po vyše 50 rokoch. V minulosti sa festival neuskutočnil napríklad v období rokov 1945 – 1946, 1951 – 1956 a v roku 1964. Svojou históriou, tradíciou a kvalitou prerástol regionálny rozmer a stal sa súčasťou slovenskej hudobnej kultúry. Festival bol pravidelne miestom, kde sa uvádzali premiéry diel slovenských skladateľov. V roku 2009 to bola, napríklad, premiéra skladateľa Iľju Zeljenku, v roku 2010 Mariána Lejavu. Podujatie pravidelne hostilo aj zahraničných interpretov. Aj vďaka podpore ministerstva kultúry SR sa zachovala historická a umelecky hodnotná tradícia tohto festivalu, ktorý sa stal neoddeliteľnou súčasťou kúpeľného mesta a obohatením kultúrneho života mesta a celého regiónu. V súčasnosti sa Hudobné leto považuje za najstarší festival vážnej hudby v strednej Európe. 

O MESTE TRENČIANSKE TEPLICE

O Trenčianskych Tepliciach ako o kúpeľoch sa prvý raz hovorí v 13. storočí. Mesto očarí mnohými zaujímavosťami – unikátnym lesoparkom, prezliekarňou v maurskom slohu, medzinárodným filmovým festivalom, pitným prameňom s termálnou vodou, kúpaliskom zasadeným priamo do skaly, najstarším hudobným festivalom komornej hudby v strednej Európe, vyhliadkou s bielym jeleňom, vonkajším bazénom priamo na námestí, neveľkým kinom s atypickými rozmermi. Trenčianske Teplice majú svoje neopakovateľné čaro. Kto ich nenavštívil, nedokáže si ho predstaviť.


Mohlo by vás zaujímať

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…

Kontakt

Adresa Kursalon - Ul. 17. novembra 32
914 51 Trenčianske Teplice
Slovenská republika


Mapa

Vyhľadajte top atrakcie