Vitajte Kaštieľ Patrovec

Veľká Hradná

13°C

oblačno

Kaštieľ Patrovec

Kategória: Kaštieľ

Veľká Hradná, Slovensko


Zatiaľ nehodnotené

Jedinečný kaštieľ sa nachádza v osade Patrovec, ktorá je súčasťou Veľkej Hradnej. Jeho história sa spája s rôznymi slávnymi osobnosťami z minulosti a je opradený nespočetným množstvom zaujímavých príbehov. 

Kaštieľ dal postaviť markgróf Alexander Pallavicini v katastrálnom území obce Veľká Hradná. Po ukončení výstavby v roku 1939 kaštieľ zariaďoval secesným nábytkom, čínskym porcelánom, krištáľovým sklom, strieborným stolovacím servisom, poľovníckymi príbormi, benátskymi zrkadlami i obrazmi. Slávnostné otvorenie sa konalo za účasti jeho rodiny a vzácnych hostí na päťdesiate výročie jeho narodenín v roku 1940. Kaštieľ mal po jeho smrti v roku 1941 zdediť jeho synovec Alexander Mária Alfons, avšak majetok bol kúpený na úver, ktorý nebol splatený a zostal ako dlh voči Česko – Slovenskému štátu. Ku koncu 2. svetovej vojny bol kaštieľ neobývaný a počas Slovenského národného povstania v rokoch 1944-1945 bol dokonca rabovaný neznámymi páchateľmi. Krátky čas po skončení 2. svetovej vojny bývali v kaštieli dve rodiny: JUDr. Holényi a jeho brat chirurg MUDr. Holényi Ľudovít z východného Slovenska. Po 2. svetovej vojne podľa Benešovských dekrétov bol celý majetok markgrófa Pallaviciniho znárodnený a v kaštieli boli postupne umiestnené rôzne inštitúcie: Sídlo Slovenských skladateľov, riaditeľstvo Štátnych lesov, lesnícke učilište, rekreačné stredisko mládeže a v neposlednom rade Škola v prírode s celoročnou prevádzkou. V minulosti v priestoroch kaštieľa poľovnícke spoločnosti priľahlých obcí organizovali každý rok veľkolepé tanečné zábavy s kultúrno-zábavným programom až do roku 1989.

Lokalita

Kaštieľ sa nachádza na polceste medzi Dubodielom a Trenčianskym Jastrabím v osade Patrovec. Osada sa nachádza na úpätí Inovca, v nadmorskej výške 336 m. Kaštieľ bol v minulosti využívaný rôznymi inštitúciami, napríklad ako Škola v prírode, alebo ako riaditeľstvo Štátnych lesov.

Príroda

Príroda v okolí osady je zaujímavá pre turistov, hubárov, našincov i cudzincov. V tesnej blízkosti sa nachádza i prírodná pamiatka Svinica, ktorá bola zachovaná pre vedecké a výskumné ciele, pretože tu prežívajú ohrozené rastliny i živočíchy.

Ubytovanie v kaštieli

Izby v kaštieli sú útulne zariadené a spĺňajú všetky hygienické požiadavky turistickej ubytovne. K dispozícii sú dva dvojizbové apartmány s vlastnou sprchou a toaletou. Časť izieb má spoločné sprchy a sociálne zariadenia. Oficiálna kapacita ubytovania je 37 lôžok. Príďte sa presvedčiť. Cena za lôžko je 12,00 EUR. Raňajky, obed či večera je možná po dohode.

Ubytovanie v chatke Inovec alebo Kriváň

Oddýchnuť si a zabudnúť na uponáhľaný svet môžete v drevených chatkách Inovec a Kriváň, ktoré sú situované v priečelí historického kaštieľa. Každá chatka má kapacitu pre 8 ľudí, gauč s posedením a krytou terasou, vlastnú kúpeľňu s hygienickým zariadením a prekrásny výhľad na okolité lesy.

Zhruba 1 km od kaštieľa sa nachádza tzv. Dubodielska kyselka – železitý, minerálny prameň v Zádvorí. Dubové lesy okolo osady Patrovec sú vyhľadávanou hubárskou oblasťou ako pre mladých tak i pre hubárov vo vyššom veku vďaka autobusovej zastávke umiestnenej v centre tejto lokality. Cez Patrovec vedie i označený turistický chodník, kde sa pravidelne koná Inovecký maratón.

Špeciálna ponuka

V zariadení sú organizované koncerty, podujatia pre deti, športové kurzy, oslavy či svadby. Organizátori vždy vedia vyjsť v ústrety požiadavkám návštevníka.

Denné a pobytové tábory

Kemp snov je veľkou tohtoročnou letnou novinkou! Deti môžu zažiť jedinečný detský pobytový tábor.

Nechajte nazrieť vaše detičky bližšie do sveta koní a jazdenia v dennom tábore Letné ródeo. Pripravená je jazdecká škola v areáli Kaštieľa Patrovec neďaleko od Trenčína. Všetci malí i veľkí milovníci koní si tu prídu na svoje.

Mohlo by vás zaujímať

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

Kontakt

Adresa
913 24 Veľká Hradná
Slovenská republika

Výstava - Ešte nenamaľované obrazy slávnych

09. 11. 2023 10:00 - 10. 03. 2024 17:00

Výstava - Ešte nenamaľované obrazy slávnych

Bojnice, Slovensko


AKCIA

Viac
Rodinný prázdninový pobyt v hoteli Slovakia

18. 02. 2024 00:00 - 07. 03. 2024 23:59

Rodinný prázdninový pobyt v hoteli Slovakia

Trenčianske Teplice, Slovensko


AKCIA

Viac
Fitness pre mozog - cyklus tréningov pamäti

05. 03. 2024 09:00 - 05. 03. 2024 10:30

Fitness pre mozog - cyklus tréningov pamäti

Prievidza, Slovensko


AKCIA

Viac