Vitajte Rozhľadňa Veľký Lopeník

Nová Bošáca

11°C

slabý dážď

Rozhľadňa Veľký Lopeník

Kategória: Rozhľadňa

Nová Bošáca, Slovensko


Zatiaľ nehodnotené

Symbol priateľstva dvoch národov


Kopaničiarsky duch kraja pri Novej Bošácej sa vznáša nad kopcom Veľký Lopeník. Vrch sa vypína na česko-slovenských hraniciach a je zdobený originálnou rozhľadňou. Vyhliadková veža tvorí dokonalú kulisu neopakovateľnej svojráznej krajiny. Je to skutočná ozdoba sveta rozhľadní na moravsko-slovenskom pomedzí. Nadchne vás svojim architektonickým stvárnením a bezkonkurenčným výhľadom. Za svoj zrod vďačí Moravanom i Slovákom, dedinčanom z okolitých obcí, ktorí svojimi štedrými príspevkami dopomohli k jej výstavbe. Rozhľadňa je symbolom priateľstva dvoch národov - Čechov a Slovákov. Miestom, kde sa pravidelne spolu stretávajú a tešia sa z krás kraja pod Veľkým Lopeníkom.

O ROZHĽADNI
Na hraničnom hrebeni Bielych Karpát, na vrchu Veľký Lopeník, je v nadmorskej výške 911 m situovaná krásna impozantná 22 metrov vysoká rozhľadňa. Stavba bola skonštruovaná podľa návrhu M. A. Svatopluka Sládečka. Drevená hranolovitá veža zakončená asymetrickou strechou je postavená z dubových trámov a mohutného kamenného podstavca, ktorý je vysoký 4,5 m. Jeho rozmery sú 5,9 x 5,9 m. Rozhľadňa sa smerom k vrcholu v dvoch smeroch zužuje a je ukončená prehnutou strechou otvorenou smerom dohora. Vyhliadková plošina rozhľadne je vo výške 19 metrov a vedie na ňu 101 schodov. Po stranách ochodze sú nainštalované informačné tabule, ktoré popisujú panorámu okolitej krajiny. V areáli rozhľadne sú lavičky, altánok a ohnisko. Pamätník pri rozhľadni je venovaný  pamiatke sovietskych vojakov, ktorí v tejto oblasti zahynuli počas ťažkých bojov na konci 2. svetovej vojny.
Vstup na vežu je možný od mája do októbra, je však spoplatnený. Rozhľadňa je otvorená denne okrem pondelka a to od 10.00 h do 17.00 h.
Výhľad z rozhľadne na Veľkom Lopeníku je jedinečný. Pri pohľade kruhovým smerom uvidíte moravské a slovenské dedinky a kopanice, Mikulčin vrch, Vyškovec, Bošácku a Lieskovú dolinu a Veľkú Javorinu. V najbližšom okolí vás nadchnú kopce Bielych Karpát, Chřibov, Hostýnskych  a Vizovických vrchov,  hrebene Strážovských vrchov a Považského Inovca. Očarí vás dolina Váhu. Pri dobrej viditeľnosti je vidieť i Malá Fatra, Pálava a dokonca i Jeseníky.
Túru na Veľký Lopeník možno začať z obce Nová Bošáca na slovenskej strane alebo z obce Lopeník na českej strane. Z Novej Bošácej sa vydáte  po „modrej“,  5 km dlhej trase a z Lopeníka po „žltej“ alebo „zelenej“ , pričom táto trasa je kratšia a túra po nej vám zaberie približne 1 hodinu.

GENERÁCIA ROZHĽADNÍ NA VEĽKOM LOPENÍKU
Rodokmeň vyhliadkovej veže na Veľkom Lopeníku siaha do čias pred druhou svetovou vojnou. Už vtedy na vrcholovom temene Veľkého  Lopeníka stála rozhľadňa. O jej osude sa veľa toho nevie, isté je, že v roku 1944 bola na Veľkom Lopeníku postavená rozhľadňa nová, šestnásť metrov vysoká. Jej existencia však nemala dlhé trvanie, po dvoch rokoch vyhorela. V ten istý rok však znova povstala z popola ako bájny Fénix. Navlas rovnaká, ale odolnejšia. Dvadsaťšesť rokov slúžila pocestným, ktorí ju navštevovali. Nastavila svoju tvár mrazu i vetru a neohla sa. Keď nastal jej čas, sama sa rozhodla odísť a rozpadla sa. Dlhých tridsaťtri rokov nemala nasledovníčku. Ľudia na vrchole Veľkého Leponíka strádali, prišli o krásny výhľad do širokého okolia. Napokon sa rozhodli. Generácia rozhľadní na Veľkom Lopeníku musí pokračovať. A tak dnes stojí na vrchu Veľký Lopeník krásna impozantná rozhľadňa z kameňa a dubového dreva. Je výtvorom nezlomnej vôle moravských a slovenských kopaničiarov.

ZAUJÍMAVOSTI OKOLIA

MÚZEUM BOŠÁCKEJ DOLINY
V susedstve Bošáckej pálenice, kde sa páli najlepšia slivovica na Slovensku, sa nachádza múzeum skanzenového typu. Ide o pôvodný sedliacky dom. Múzeum pozostáva z podúkolia, zariadenej obytnej časti, hospodárskej časti, stodoly, pivnice a letnej kuchynky. Súčasťou expozície sú aj vzácne kroje, ktoré sú zdobené ručne šitými výšivkami.POMNÍK SNP V OSADE GRÚŇ
V osade Grúň, ktorá je súčasťou obce Nová Bošáca,  sa nachádza pamätník so sochou a spoločným hrobom padlých sovietskych vojakov. Pamätník bol odhalený v roku 1945 a dnes je národnou kultúrnou pamiatkou.


Mohlo by vás zaujímať

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

Kontakt

Adresa Nová Bošáca
 Nová Bošáca
Slovenská republika

Vesmír očami detí 2019

16. 01. 2019 00:00 - 20. 06. 2019 23:59

Vesmír očami detí 2019

Partizánske, Slovensko


AKCIA

Viac
Výstava stredovekého kúpeľníctva a lekárstva

06. 04. 2019 00:00 - 29. 09. 2019 23:59

Výstava stredovekého kúpeľníctva a lekárstva

Beckov, Slovensko


AKCIA

Viac
Príbeh začína v roku 1969 ...

11. 04. 2019 00:00 - 09. 06. 2019 23:59

Príbeh začína v roku 1969 ...

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
Výtvarné spektrum Trenčianskeho kraja

26. 04. 2019 00:00 - 09. 06. 2019 23:59

Výtvarné spektrum Trenčianskeho kraja

Dubnica nad Váhom, Slovensko


AKCIA

Viac