Vitajte Rozhľadňa Veľký Lopeník

Nová Bošáca

10°C

silný dážď

Rozhľadňa Veľký Lopeník

Kategória: Rozhľadňa

Nová Bošáca, Slovensko


Zatiaľ nehodnotené

Symbol priateľstva dvoch národov


Kopaničiarsky duch kraja pri Novej Bošácej sa vznáša nad kopcom Veľký Lopeník. Vrch sa vypína na česko-slovenských hraniciach a je zdobený originálnou rozhľadňou. Vyhliadková veža tvorí dokonalú kulisu neopakovateľnej svojráznej krajiny. Je to skutočná ozdoba sveta rozhľadní na moravsko-slovenskom pomedzí. Nadchne vás svojim architektonickým stvárnením a bezkonkurenčným výhľadom. Za svoj zrod vďačí Moravanom i Slovákom, dedinčanom z okolitých obcí, ktorí svojimi štedrými príspevkami dopomohli k jej výstavbe. Rozhľadňa je symbolom priateľstva dvoch národov - Čechov a Slovákov. Miestom, kde sa pravidelne spolu stretávajú a tešia sa z krás kraja pod Veľkým Lopeníkom.

O ROZHĽADNI
Na hraničnom hrebeni Bielych Karpát, na vrchu Veľký Lopeník, je v nadmorskej výške 911 m situovaná krásna impozantná 22 metrov vysoká rozhľadňa. Stavba bola skonštruovaná podľa návrhu M. A. Svatopluka Sládečka. Drevená hranolovitá veža zakončená asymetrickou strechou je postavená z dubových trámov a mohutného kamenného podstavca, ktorý je vysoký 4,5 m. Jeho rozmery sú 5,9 x 5,9 m. Rozhľadňa sa smerom k vrcholu v dvoch smeroch zužuje a je ukončená prehnutou strechou otvorenou smerom dohora. Vyhliadková plošina rozhľadne je vo výške 19 metrov a vedie na ňu 101 schodov. Po stranách ochodze sú nainštalované informačné tabule, ktoré popisujú panorámu okolitej krajiny. V areáli rozhľadne sú lavičky, altánok a ohnisko. Pamätník pri rozhľadni je venovaný  pamiatke sovietskych vojakov, ktorí v tejto oblasti zahynuli počas ťažkých bojov na konci 2. svetovej vojny.
Vstup na vežu je možný od mája do októbra, je však spoplatnený. Rozhľadňa je otvorená denne okrem pondelka a to od 10.00 h do 17.00 h.
Výhľad z rozhľadne na Veľkom Lopeníku je jedinečný. Pri pohľade kruhovým smerom uvidíte moravské a slovenské dedinky a kopanice, Mikulčin vrch, Vyškovec, Bošácku a Lieskovú dolinu a Veľkú Javorinu. V najbližšom okolí vás nadchnú kopce Bielych Karpát, Chřibov, Hostýnskych  a Vizovických vrchov,  hrebene Strážovských vrchov a Považského Inovca. Očarí vás dolina Váhu. Pri dobrej viditeľnosti je vidieť i Malá Fatra, Pálava a dokonca i Jeseníky.
Túru na Veľký Lopeník možno začať z obce Nová Bošáca na slovenskej strane alebo z obce Lopeník na českej strane. Z Novej Bošácej sa vydáte  po „modrej“,  5 km dlhej trase a z Lopeníka po „žltej“ alebo „zelenej“ , pričom táto trasa je kratšia a túra po nej vám zaberie približne 1 hodinu.

GENERÁCIA ROZHĽADNÍ NA VEĽKOM LOPENÍKU
Rodokmeň vyhliadkovej veže na Veľkom Lopeníku siaha do čias pred druhou svetovou vojnou. Už vtedy na vrcholovom temene Veľkého  Lopeníka stála rozhľadňa. O jej osude sa veľa toho nevie, isté je, že v roku 1944 bola na Veľkom Lopeníku postavená rozhľadňa nová, šestnásť metrov vysoká. Jej existencia však nemala dlhé trvanie, po dvoch rokoch vyhorela. V ten istý rok však znova povstala z popola ako bájny Fénix. Navlas rovnaká, ale odolnejšia. Dvadsaťšesť rokov slúžila pocestným, ktorí ju navštevovali. Nastavila svoju tvár mrazu i vetru a neohla sa. Keď nastal jej čas, sama sa rozhodla odísť a rozpadla sa. Dlhých tridsaťtri rokov nemala nasledovníčku. Ľudia na vrchole Veľkého Leponíka strádali, prišli o krásny výhľad do širokého okolia. Napokon sa rozhodli. Generácia rozhľadní na Veľkom Lopeníku musí pokračovať. A tak dnes stojí na vrchu Veľký Lopeník krásna impozantná rozhľadňa z kameňa a dubového dreva. Je výtvorom nezlomnej vôle moravských a slovenských kopaničiarov.

ZAUJÍMAVOSTI OKOLIA

MÚZEUM BOŠÁCKEJ DOLINY
V susedstve Bošáckej pálenice, kde sa páli najlepšia slivovica na Slovensku, sa nachádza múzeum skanzenového typu. Ide o pôvodný sedliacky dom. Múzeum pozostáva z podúkolia, zariadenej obytnej časti, hospodárskej časti, stodoly, pivnice a letnej kuchynky. Súčasťou expozície sú aj vzácne kroje, ktoré sú zdobené ručne šitými výšivkami.POMNÍK SNP V OSADE GRÚŇ
V osade Grúň, ktorá je súčasťou obce Nová Bošáca,  sa nachádza pamätník so sochou a spoločným hrobom padlých sovietskych vojakov. Pamätník bol odhalený v roku 1945 a dnes je národnou kultúrnou pamiatkou.


Mohlo by vás zaujímať

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

Kontakt

Adresa Nová Bošáca
 Nová Bošáca
Slovenská republika

Výstava na Trenčianskom hrade: Krojované bábiky

29. 03. 2024 09:00 - 30. 06. 2024 18:00

Výstava na Trenčianskom hrade: Krojované bábiky

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
KOVOZOO na Trenčianskom hrade

30. 04. 2024 09:00 - 26. 05. 2024 18:45

KOVOZOO na Trenčianskom hrade

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
Módna prehliadka v Hoteli Elizabeth

23. 05. 2024 18:00 - 23. 05. 2024 21:00

Módna prehliadka v Hoteli Elizabeth

Trenčín, Slovensko


AKCIA

Viac
Poď s nami do prírody - Podskalský Roháč

25. 05. 2024 10:00 - 25. 05. 2024 16:00

Poď s nami do prírody - Podskalský Roháč

Podskalie, Slovensko


AKCIA

Viac