Trasa 13.

Baťův kanál
přístav Staré Město

10km

Kovozoo
Staré Město

8km

Letecké muzeum
Kunovice

1km

Jízda králů
Kunovice

45km

Gazdovský dvor
Turá Lúka

3km

Medzinárodný folklórny festival

17km

Minifarma Lubina

17km

Kostolík a tiesňava
Haluzice

2 dny
100 km

Rodinné zážitky na pomedzí

Dvojdňový výlet „Rodinné zážitky na pomedzí“ je zameraný na rodiny s deťmi, ktoré chcú aktívne spoznávať krásy prihraničného územia SR a ČR. Dominantou výletu je Baťov kanál, preto je vhodný termín od mája do začiatku októbra. Výlet sa začína v Starom Meste. Tamojšie prístavy poskytujú množstvo služieb spojených s plavbou po kanáli. Od zapožičania bicyklov alebo lodí rôznych veľkostí cez skupinové plavby s poznávacími a gastronomickými programami. Výlet pokračuje do Kovozoo, čo poteší prevažne deti. Tu si treba vyhradiť aspoň dve hodiny času. Potom výlet pokračuje do obce Kunovice do miestneho Leteckého múzea. Ak si čas výletu naplánujete na posledný májový víkend, môžete zažiť miestny ľudový zvyk, Jazdu kráľov, ktorá sa koná každý rok vo Vlčnove alebo každý párny rok v Kunoviciach. Po prejdení hraníc zamierte do mesta Myjava, kde na vás v mestskej časti Turá Lúka čaká Gazdovský dvor. Tu sa zoznámite s tradičným životom kopaničiarov, ich domami, zvykmi či odevom. V priebehu letných mesiacov tu môžete zažiť množstvo folklórnych slávností, ako napríklad Medzinárodný folklórny festival Myjava. Trasa výletu pokračuje do obce Lubina na miestnu zvieraciu minifarmu, ktorá poteší predovšetkým najmladších návštevníkov. Posledným cieľom výletu sú Haluzice preslávené predovšetkým vďaka zrúcanine románskeho kostola a Haluzickej tiesňave, ktorou vás prevedie náučný chodník.

Baťův kanál
přístav Staré Město

Technická pamiatka Baťov kanál je historická vodná cesta s funkčnými plavebnými komorami vybudovaná v rokoch 1934 – 1938, spojuje takmer 60 km úsek medzi Otrokovicami a Rohatcom. Dnes je obľúbeným cieľom turistov, ponúka atraktívnu a netradičnú možnosť, ako spoznať kraj okolo rieky Morava. Od mája do septembra môžete využiť skupinové rekreačné plavby doplnené poznávacími a gastronomickými programami alebo si môžete požičať loď a zvoliť si program podľa vlastných predstáv. Navyše sa ponúka možnosť spojiť relax s aktívnym oddychom a vďaka sieti cyklotrás objavovať atraktivity v okolí aj po súši na bicykli. Návštevu Baťovho kanála je ideálne spojiť s príjemne stráveným dňom v turisticky významnom Starom Meste alebo v susednom Uhorskom Hradišti, kde rovnako nájdete mnoho pamätihodností.

KOVOZOO - Staré Město

Výlet do Starého Mesta si oživte prehliadkou netradičnej kovovej zoo, ktorá je jedinou atrakciou svojho druhu v Európe. Kovozoo slúži deťom aj dospelým ako ukážka unikátnej recyklácie. Areál ponúka netradičný pohľad na jedinečné, prepracované a originálne zvieratá vyrobené z kovu a iných surovín, ktoré svojou veľkosťou zaskočia nejedného návštevníka. Kovozoo je miesto, kde zažijete množstvo zážitkov a budete prekvapení, aké krásne a užitočné veci môžu vzniknúť, ak sa kúsok železného šrotu spojí s fantáziou a prácou šikovných rúk. Na potulkách areálom uzriete exponáty , ako sú električka, buldozéry, maják, loď, skutočné lietadlo alebo bludisko vytvorené z pneumatík.

Letecké muzeum Kunovice

Unikátne lietadlá, ktoré inde neuvidíte, nájdete v Kunoviciach. Letecké múzeum dokumentuje leteckú históriu i súčasnosť. Možno tu vidieť viac ako dvadsať dopravných, športových i vojenských strojov vrátane tých, ktoré boli vyrobené v Kunoviciach. Počas návštevy múzea nazriete do vnútra lietadiel alebo si vypočujete rádiokomunikáciu posádok s letiskovou vežou Kunovice.

Jízda králů Kunovice

Do dávno minulých čias sa prenesiete, ak navštívite neďaleký prírodný multifunkčný Areál Jazdy kráľov Kunovice. Expozícia jazdy kráľov ponúka pohľad do histórie tohto zvyku. Hlavnou postavou je chlapec v úlohe kráľa, ktorý sa premáva preoblečený v ženskom šate na bielom koni s tvárou krytou stužkami a ružou v ústach. Ľudový zvyk, zapísaný do zoznamu UNESCO, má okrem Kunovíc tradíciu aj v neďalekom Vlčnove a Hluku.

Gazdovský dvor
Turá Lúka

Príležitosť vyskúšať si tradičný spôsob života ponúka živá expozícia typickej kopaničiarskej usadlosti z konca 19. storočia – Gazdovský dvor v meste Myjava v mestskej časti Turá Lúka. Okrem stálej expozície krojov, náradia a nástrojov máte možnosť ochutnať, čo práve v deň vašej návštevy gazdiná uvarila. Môžete tiež zazrieť gazdu, ako sa stará o domáce zvieratá, vyskúšať si viazanie myjavských ručníkov či obliecť sa do tradičného myjavského kroja. Okrem bežnej prevádzky, v rámci ktorej si môžete Gazdovský dvor prezrieť aj s výkladom, sa v areáli konajú počas roka pravidelné podujatia tradičnej ľudovej kultúry, výchovno- -vzdelávacie programy pre deti a mládež či spoločenské podujatia na objednávku.

Medzinárodný folklórny festival Myjava

Ak plánujete región navštíviť v letnom období, rozhodne nevynechajte tradičné Myjavské slávnosti. Vrcholom folklórneho diania je každoročný júnový Medzinárodný folklórny festival Myjava, ktorý patrí medzi tri najväčšie a najvýznamnejšie folklórne udalosti na Slovensku. Dni plné hudby, tanca a spevu si môžete vychutnať aj koncom júla na tradičných Slávnostiach bratstva Čechov a Slovákov. Tradícia stretávania sa príslušníkov oboch národov na Veľkej Javorine, najvyššom vrchu Bielych Karpát, siaha do začiatku minulého storočia. Mimo obdobia slávností sa môžete pokochať zaujímavým architektonickým dielom na Myjave, ktoré je významné pre slovenský národ – kubistický pamätník generála Milana Rastislava Štefánika z roku 1921, ktorý sa nachádza v centre mesta.

Minifarma Lubina

Srdcom najväčší a vzrastom najmenší nadšenci prírody a mini-zvieratiek v letnom období sa určite potešia návšteve kontaktnej Minifarmy Lubina. Rodinná farma uprostred krásnej kopaničiarskej prírody je skutočným rajom pre deti. Minifarma sa zameriava na chov čistokrvných miniatúrnych foriem hospodárskych zvierat. Deti ich môžu pozorovať, ako sa správajú v ich prirodzenom prostredí, ale aj hladkať či kŕmiť. Ak sa vám zvieratká zunujú, môžete si posedieť v oddychovej časti, kde zvieratká nemajú prístup, ale je na ne pekne vidieť. Jej súčasťou sú ďalšie hravé atrakcie pre deti. Počas zimných mesiacov je farma zatvorená.

Kostolík a tiesňava
Haluzice

Rozhľadňa, kostol i tiesňava, to všetko na vás čaká v obci Haluzice. V malej, na prvý pohľad nenápadnej dedinke, vyrástla pred pár rokmi na kopci 7 m vysoká rozhľadňa Hájnica. Tá ponúka výhľad na okolitú krásnu krajinu, špeciálne na Biele Karpaty, Považský Inovec a obce Bošáckej doliny. Počas návštevy obce určite neprehliadnete malebnú zrúcaninu románskeho kostolíka z 13. storočia. Kostolík chránený hradbou a vežičkou so strieľňami je vďaka svojej čarovnej atmosfére obľúbeným cieľovým miestom turistov i fotografov. O kostolíku sa zmieňuje aj Alois Jirásek vo svojej trilógii Bratstvo. Priestor na relax a oddych v lone prírody poskytuje neďaleká Haluzická tiesňava, ktorou vás bezpečne prevedie náučný chodník.