Trasa 1.

Trenčiansky hrad

30km

Hrad Vršatec

20km

Hrad Lednica

40km

Považský hrad

500m

Kaštiel rod. Balašovcov

80km

Zámek Vizovice

20km

Hrad Malenovice

30km

Hrad Lukov

18km

Zámek Holešov s parkem

22km

Zámek Chropyně

2 dni
260 km

Rozprávkové dobrodružstvo

Hrady, zámky, kaštiele a ich ruiny zasadené do nádhernej prírodnej scenérie, ukrývajúce tajomstvá dávnej minulosti, tvoria už od nepamäti neoddeliteľnú súčasť slovenských a českých dejín. Kedysi sídla slávnych panovníkov odolávajúce útokom nepriateľov, či dejiská dôležitých historických udalostí, stále dýchajú slávou, eleganciou a romantikou. Pestrá architektúra a umelecké štýly odrážajúce rôzne historické epochy, ktoré ponúknu rodinám s deťmi i dnes neopakovateľné zážitky. Výlet s názvom „Rozprávkové dobrodružstvo“ vás prevedie ich tajuplnými príbehmi a zná- mymi povesťami. K obdobiu panstva rodu Zápoľských na Trenčianskom hrade sa viaže jedna z najstarších, ale i najkrajších slovenských povestí o Omarovi, Fatime a Studni lásky. Po pútavej prehliadke hradu môže výlet pokračovať na hrad Vršatec. Odtiaľ sa cez Horovce dostanete na rozprávkový hrad Lednica a do Považského Podhradia. Považský hrad sa týči na vysokom bradle nad Považským Podhradím a riekou Váh. Po ceste z hradu sa môžete pokochať výhľadom na kaštieľ Burg. Nasleduje mesto Vizovice, kde sa nachádza zámok, ktorý bol v roku 2001 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Z Vizovic sa vydajte na stredoveký hrad Malenovice neďaleko Zlína, potom na cestu do Lukova, na jeden z najväčších hradov na Morave. Po zdolaní hradu prídete do mesta Holešov, kde sa nachádza barokový zámok, ktorý je dominantou mesta. Poslednou zastávkou vášho výletu je neďaleký zámok Chropyně.

Trenčiansky hrad

Dominanta mesta Trenčín odpradávna stráži obchodné cesty spájajúce severné Uhorsko a stredoslovenské banské mestá s Čechami, Moravou, Sliezskom a Poľskom. V dolnej časti hradu sa nachádzajú kasárne, hladomorňa, delová bašta a 80 m hlboká „Studňa lásky“. Dnes sa v bývalých kasárňach nachádza expozícia stredovekých a novovekých chladných, strelných a palných zbraní. V hladomorni nájdete repliky stredovekých mučiacich nástrojov. Na hrade sa každoročne koná množstvo podujatí ako napr.: Noc na Trenčianskom hrade, Historky z mučiarne a iné. V meste Trenčín môžete tiež navštíviť niekoľko ďalších pamiatok. Napríklad Katov dom, synagógu a iné.

Hrad Vršatec

V prekrásnom prostredí národnej prírodnej rezervácie Vršatské hradné bralo na vás čakajú skromné ruiny kedysi mocného hradu Vršatec. Tento gotický hrad bol postavený v 13. storočí na skale vo výške 805 m n.m. a patrí medzi najstaršie a najvyššie položené hrady na celom Považí. Hrad mal vlastnú pekáreň, mlyn aj pivovar. V 16. storočí rozšírili hrad o ďalšie, nižšie položené predhradie, kde postavili renesančný palác s okrúhlou baštou. V roku 1680 hrad vypálilo vojsko a druhýkrát vyhorel za Rákocziho povstania, keď vojaci obsadili hrad a viac ho už neopravili. Naopak, na cisársky rozkaz ho v roku 1708 výbuchom zdemolovali, aby sa v ňom nemohli opevniť proticisárski vzbúrenci a od tých čias už nebol obnovený. Z pôvodne mohutného hradu sa tak dodnes zachovali len ruiny, ktoré sú voľne prístupné verejnosti. Oblasťou vedie náučný chodník spájajúci Vršatské Podhradie a Červený Kameň. V tejto oblasti sa tiež vyskytujú vzácne druhy rastlín a živočíchov.

Hrad Lednica

Stredoveký Lednický hrad neďaleko Púchova bol azda najťažšie prístupným slovenským hradom. Lednické hradné bralo poskytuje nádherný výhľad na okolitú krajinu a je súčasťou jedinečného bradlového pásma Bielych Karpát. V minulosti do hradu viedla jediná cesta – cez dva padacie mosty a takmer 12 metrov dlhý tunel vytesaný do skaly. Týmto tunelom sa do vnútornej časti hradu vchádza dodnes. Pod hradom sa nachádza i tzv. Katarínkin prameň, pripomínajúci príbeh lásky a vernosti až za hrob. Pri prameni je tiež pamätná tabuľa J. A. Komenského, ktorý sa sem svojho času chodil osviežiť. Na hrad sa dostanete jedine pešo, trasa je nenáročná, preto sa odporúča začať pri kostole v obci Lednica, kde sa nachádzajú tiež značené turistické trasy.

Považský hrad

Z dávnej histórie a vzniku Považského hradu sa veľa nezachovalo, niektoré správy hovoria, že bol postavený už v roku 1128 na ochranu dôležitej považskej cesty. Prvá písomná zmienka je ale až z roku 1316, kde sa hrad spomína ako Bystrický hrad. Hrad plnil svoju obrannú funkciu a po rozsiahlom požiari v roku 1543 bol obnovený a prestavaný. Bránil územie pred tureckými nájazdami, neubránil sa však vojsku počas povstania. Cisár sa bál, že by hrad mohol byť zneužitý, a tak ho v roku 1698 nechal zničiť. V roku 1858 okolie Považskej Bystrice zastihlo zemetrasenie, pri ktorom bol hrad definitívne poškodený a opustený. Z hradu je nádherný výhľad na okolitú krajinu, rieku Váh a mesto Považská Bystrica. Dodnes sa zachovali časti paláca, veží a opevnenia. Nedávno tu bol vybudovaný aj vyhliadkový mostík. Na hrad sa dostanete cestičkou okolo zámku Burg, strmým, ale krátkym výstupom.

Kaštieľ rod. Balašovcov

Renesančný kaštieľ, ľudovo zvaný „Burg“, dal postaviť začiatkom 17. storočia Šimon Balaša s manželkou Magdalénou. V priebehu 18. storočia bol kaštieľ prestavaný a vybavený záhradným terasovitým schodiskom, ktoré vedie do parku. V rokoch 1944–1945 bol ťažko poškodený požiarmi, pričom zanikli jeho hospodárske budovy a zhorelo mnoho dokumentov. Dvojpodlažná bloková budova je zaujímavá dvoma vežami a hladkou fasádou s renesančnými šambránami okien. Nad renesančným vstupným portálom sa nachádza erb a letopočet 1631. Na prízemí je veľká vstupná sieň, v ktorej sa kedysi nachádzali maľby. Za socializmu sa kaštieľ využíval ako sklad. V súčasnosti je v správe súkromného majiteľa a nie je prístupný verejnosti. V roku 2012 bola dokončená jeho rekonštrukcia.

Zámek Vizovice

Vizovický zámok z 18. storočia bol postavený v štýle Ľudovíta XVI. Disponuje francúzskou záhradou, ktorá prechádza do prírodno-krajinárskeho parku. Zámok je od mesta oddelený predzámčím a tvorí tak malé nádvorie. Bohaté zdobené interiéry sú zachované v barokovom štýle, nájdete tu zbierky porcelánu a orientálnych predmetov. Najcennejšou zbierkou je rozsiahla kolekcia obrazov zo 16. až 19. storočia so vzácnym súborom diel holandského maliarstva a prácami významných českých autorov.

Hrad Malenovice - Zlín-Malenovice

Pôvodne gotický stredoveký hrad Malenovice postavený v 2. polovici 14. storočia bol neskôr prestavaný na renesančné sídlo zámockého typu, neskôr ešte barokovo upravené. Hrad ponúka zaujímavé interiéry – maľovanú sálu so zachovanými nápismi, kanceláriu malenovického statku alebo domácu kaplnku. Steny chodieb zdobia lovecké trofeje, strelecké terče a zbrane. Sprístupnená je taktiež hradná veža. Prehliadkový okruh hradu je rozšírený o zoologickú expozíciu s unikátnou kostrou cirkusovej slonice. V objekte horárne je umiestnená jedinečná expozícia „Drevo, prútie, slama v tradičnej výrobe“. Hrad Malenovice je súčasťou Múzea juhovýchodnej Moravy v Zlíne.

Hrad Lukov

Hrad sa nachádza v juhozápadnej časti Hostýnskych vrchov, asi 2 km nad obcou Lukov neďaleko Zlína. Svojou rozlohou je jedným z najväčších hradov na Morave. Ide o rozsiahlu zrúcaninu gotického hradu so zachovaným pilierovým mostom a vstupnou bránou. Pôvodný hrad slúžil do 18. storočia a postupne chátral. Jeho súčasná podoba je výsledkom práce dobrovoľníkov, ktorí z ruín urobili vyhľadávaný turistický cieľ. Parkovanie je možné na neplatenom parkovisku na okraji lesa. Následne musíte ísť pešo stúpaním do kopca cca 1,2 km. Trasa je značená turistickou značkou.

Zámek Holešov s parkem

Dominantnou mesta Holešov je ranno-barokový zámok, ktorý bol postavený na základoch pôvodnej gotickej pevnosti. Stavba pochádza z druhej polovice 17. storočia, aj keď sa mobiliár nezachoval, návštevníci môžu obdivovať unikátne barokové stropné maľby a bohatú štukovú výzdobu. V zámku môžete tiež vidieť hvezdáreň so sprievodcom v dobovom kostýme a v rámci prehliadkových okruhov sa môžete pozrieť tiež do Zemanovej kováčskej dielne, ktorá vás oboznámi s históriou kováčskeho remesla a ukáže stále funkčné pôvodné vybavenie. V meste Holešov možno vidieť tiež na českom území unikátnu Šachovu synagógu, v ktorej je stále pôvodná baroková výzdoba z roku 1737. Neďaleko je rozsiahly židovský cintorín s hrobom rabína Šacha.

Zámek Chropyně

Renesančný zámok Chropyně zo 17. storočia je známy predovšetkým povesťou o hanáckom kráľovi Jačmínkovi, ktorý spí v Jačmínkovej sále v nohe stále prestretého stola. Návštevníci však môžu tiež obdivovať zbierky zbraní z obdobia tridsaťročnej vojny v rytierskej sále. Točité schody vedú do tzv. „Prehliadky“ s výstavou dobových fotografií. Na druhom poschodí je umiestnený pamätník tamojšieho rodáka a maliara Emila Fillu. V zámockej galérii sa každoročne konajú výstavy s interaktívnym programom pre deti. Múzeum Kroměřížska a mesto Chropyně organizujú každý nepárny rok koncom mája v zámockom areáli populárne Hanácke slávnosti s jarmokom a ukážkou remesiel.