Osobnosť cestovného ruchu

Michal Feník

Aktívny a kreatívny človek, ktorý stojí za vybudovaním jedného z najväčších a najznámejších bike parkov na Slovensku. Každoročným organizovaním renomovaného cyklistického festivalu Bikefest Kálnica, ktorého sa zúčastňujú zvučné mená bikerskej komunity z celého sveta, zvyšuje úroveň návštevnosti a nárastu povedomia nielen o možnostiach cyklistického vyžitia v kraji, ale i celkového pohľadu na trenčiansky región ako vhodnej turistickej destinácie.

výherca 2022

Jozef Tomík

Jozef Tomík pôsobí na čele sokoliarskej skupiny Hieraaëtus v Bojniciach, ktorá sa angažuje nielen v priamo v regióne Horná Nitra, ale aj v celom kraji. Bojnickí sokoliari účinkovali vo viacerých filmoch, reláciách či dokumentoch. Okrem organizácie vystúpení v areáli nad zámkom Bojnice sa angažuje vo väčšine podujatí či aktivít v Bojniciach a okolí ako moderátor, organizátor alebo spoluorganizátor či programový vystupujúci. Sám je inšpirátorom a tvorcom niektorých aktivít oblastnej organizácie cestovného ruchu Región HORNÁ NITRA-BOJNICE, v ktorej zároveň pôsobil ako riaditeľ a v súčasnosti člen dozornej rady.

výherca 2021

Anna Beníková

Majiteľka Agropenziónu Grunt a Koliby Papradno

Pochádza z Horného Považia a celý svoj život sa venuje agronómii. Od roku 1994 aktívne podniká v poľnohospodárskej prvovýrobe. Už v 90. rokoch si zobrala do prenájmu svoju súčasnú farmu a vďaka dotáciám ju aktívne stále sama zveľaďuje. Inšpiráciu hľadala vo fungujúcich penziónoch v zahraničí a na Slovensku. Okrem ubytovania a reštauračných služieb ponúka priamy predaj farmárskych výrobkov rastlinnej a živočíšnej výroby. Aj Agropenzión, aj Koliba je dnes navštevovaná tisíckami turistov ročne a je obľúbená aj u miestnych obyvateľov.Pochádza z Horného Považia a celý svoj život sa venuje agronómii. Od roku 1994 aktívne podniká v poľnohospodárskej prvovýrobe. Už v 90. rokoch si zobrala do prenájmu svoju súčasnú farmu a vďaka dotáciám ju aktívne stále sama zveľaďuje. Inšpiráciu hľadala vo fungujúcich penziónoch v zahraničí a na Slovensku. Okrem ubytovania a reštauračných služieb ponúka priamy predaj farmárskych výrobkov rastlinnej a živočíšnej výroby. Aj Agropenzión, aj Koliba je dnes navštevovaná tisíckami turistov ročne a je obľúbená aj u miestnych obyvateľov.

výherca 2020

Ladislav Janech

súkromný zberateľ, amatérsky historik

Vášnivý a dlhoročný zberateľ, ľudový archeológ. Poznajú ho nielen na Považí, ale aj na Kysuciach, Liptove či Orave. V podkroví svojho rodinného domu zariadil súkromné múzeum. Pútavo rozpráva o postupnom osídľovaní považskobystrického regiónu a o platidlách, ktoré dokumentujú vývoj mincovníctva. Expozícia obsahuje tradičný ľudový odev a predmety starých remesiel – drotárstvo, zámočníctvo a kováčstvo. Doménou zberateľa je archeológia a zbieranie mincí. V rozsiahlej zbierke možno nájsť viacero rarít – puzdierko pre holiacu britvu jedného z vojakov z čias 1. sv. vojny, cestovný starý kalamár. Múzeum je otvorené aj pre verejnosť, často ho navštevujú žiaci, domáci i zahraniční milovníci histórie.

výherca 2019

Bohuslav Kortman

jaskyniarsky klub Strážovské vrchy - predseda

Významný slovenský jaskyniar s bádateľským srdcom otvoreným pre prírodu, jej ochranu a objavovanie. Pod jeho vedením sa združujú turisti a jaskyniari, ktorí objavujú a sprístupňujú jaskynné útvary najmä v Strážovských vrchoch. Je autorom mnohých knižných publikácií s prírodnou tematikou, autorom náučných chodníkov, podieľal sa aj na dokumente Pavla Barabáša o jaskyniach na Slovensku. Organizuje turistické podujatia doplnené o kultúrno-spoločenskú časť (Zelená-modrá, koncerty vážnej hudby v Dúpnej jaskyni, koncertovanie country kapely Kortmanovci v jaskyniach).

výherca 2018

Roman Turcel

Prevádzkovateľ galérie ART POINT

Osobnosť dlhoročne pôsobí v oblasti kultúry a umenia, prevádzkuje ART POINT v Prievidzi, kde sa prelína umelecký duch (Art galéria) s gastronómiou a príjemným posedením (Art café). K propagácii zariadenia pristupuje inovatívnym spôsobom, v rámci ktorého dáva prednosť pred komerciou zástupcom menšinových žánrov a domácim umelcom. Svojím pôsobením prispieva k propagácii zariadenia nielen v meste a v regióne, ale aj za hranicami Slovenska.

výherca 2018

Anton Blaho

Hipoterapeutické združenie HIPO MAČOV

Osobnosť sa neustále podieľa na rozvoji cestovného ruchu v regióne hornej Nitry. Počas roka organizuje množstvo podujatí zameraných na zachovávanie ľudových tradícií a v rôznych oblastiach v rámci cestovného ruchu. Je zriaďovateľom nového múzea plátna – tkáčskej dielne či múzea motorizmu. Každoročne patrí medzi organizátorov podujatia Máčovské gazdovské dvory, Zrazu veteránov, podujatia s názvom Pastierska kultúra a mnoho ďalších.

výherca 2017

Martin Pavlík

Kúpele Nimnica, riaditeľ

Mladý, ambiciózny človek, pod ktorého vedením napredujú najmladšie kúpele na Slovensku v liečebnej i v prevádzkovej oblasti. Počas jeho pôsobenia kúpele zaznamenali prudkú výstavbu a rekonštrukciu budov, hotela, reštaurácie i cafetérie. Pod jeho vedením v kúpeľoch pracuje vyškolený, odborne zdatný personál v prevádzkovej i liečebnej časti. Je garantom tohto napredovania kúpeľov a schopným manažérom s ľudským prístupom.

výherca 2017