Trasa 14.

Čachtice

15km

Beckov

45km

Vlčnov

15km

Uherské Hradiště

1 den
75 km

Legendami opradené strážne hrady, honosné pánske sídla, historické múzeá, gastronomické zážitky a jedinečné podujatia

Jedným z najslávnejších hradov, ktorého legenda sa dostala ďaleko za hranice Slovenska, je strážny hrad v obci Čachtice. Čaká vás prehliadka hradnej zrúcaniny, ktorá svoju slávu získala vďaka hrozným činom krvavej grófky. Z Čachtíc sa presuniete autom za poznávaním hradu Beckov. Kedysi honosné panské sídlo, z ktorého ešte dnes dýcha historická atmosféra. Budete môcť obdivovať rozľahlosť stavby, pozostatky palácov a hradného opevnenia. Ďalším cieľom výletu je obec Vlčnov, kde navštívite Múzeum ľudových páleníc s expozíciou domácej výroby páleniek a rôznych ovocných destilátov. Pokiaľ do obce zavítate posledný májový víkend, do minulých čias vás zavedie najväčší kultúrny sviatok roka – Jazda kráľov. Následne sa presuniete do Uhorského Hradišťa, kde navštívite Slovácke múzeum a Park Rochus.

Hrad Čachtice

Čachtický hrad sa preslávil predovšetkým vďaka krvavej grófke Alžbete Báthoryovej a jej hrozným činom, ktoré sa stali predlohou pre filmové aj literárne spracovanie. Pôvodne rozsiahla vojenská pevnosť s mohutným opevnením bohužiaľ podľahla požiaru v roku 1708. Dnes sú zvyšky hradu národnou kultúrnou pamiatkou. V obci pod hradom je možná prehliadka tajomného podzemia nachádzajúceho sa pri bývalom Nádašdyho kaštieli, kde palatín Juraj Turzo pristihol v roku 1610 Alžbetu Báthoryovú pri mučení dievčat. V Čachticiach môžete ochutnať aj „Báthoryčkinu krv“, červené víno z miestnej produkcie. Na prechádzke obcou nevynechajte prehliadku zachovaného renesančného Draškovičovského zámku, kde sídli Múzeum Čachtíc. Pozornosti neunikne ani renesančná kúria Drugethovcov zo začiatku 17. storočia so záhradou a parkom s množstvom chránených cudzokrajných rastlín a drevín. V období hlavnej sezóny od júla do augusta si môžete vybrať z niekoľkých pripravovaných tematických akcií. Obľúbenou akciou je Báthoryčkina kvapka krvi, originálne darovanie krvi pre potreby Národnej transfúznej služby spojené so zábavou, koncertmi a súťažami.

Hrad Beckov

Majestátna zrúcanina hradu sa vypína na strmej šesťdesiat metrov vysokej skale nad rovnomennou obcou. Pôvodný hrad bol postavený v 13. storočí na základoch slovanského hradiska ako súčasť vnútornej obrannej línie skupiny považských hradov. V histórii hradu sa vystriedalo mnoho majiteľov. Vďaka kvalitnému opevneniu nebol hrad nikdy dobytý. V roku 1729 bol však zničený požiarom. Rozsiahla rekonštrukcia nastala až v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, čo umožnilo sprístupniť hrad verejnosti. Históriu slávneho hradu si môžete pripomenúť nielen v rámci denných prehliadok, ale aj zažiť na vlastnej koži počas víkendových tematických akcií. Vychádzku je vhodné začať na námestí v strede obce Beckov, odkiaľ vedie značený náučný chodník. Putovanie po pamiatkach spestrí návšteva malého súkromného skanzenu Bubeland pod hradom. Nevynechajte prehliadku Ambrovskej kúrie, v ktorej je umiestnená stála expozícia Múzea dejín Beckova. V Beckovskom podhradí sa nachádza tiež rodný dom Dionýza Štúra a rodný dom Jozefa Miloslava Hurbana.

Muzeum pálenic a Jízda králů Vlčnov

Unikátne Múzeum ľudových páleníc v obci Vlčnov vás zoznámi s domácou výrobou slivovice a ovocných destilátov na moravsko-slovenskom pomedzí. V múzeu sú umiestnené destilačné zariadenia rôzneho typu, veľkosti a veku. Niektoré z nich boli zadržané políciou pri tzv. čiernom pálení. Expozícia je doplňená o historické dokumenty, hudobné a obrazové snímky, textové panely a publikácie. Múzeum je zriadené v bývalej stodole vo vlčnovskom areáli pamiatok ľudového staviteľstva. Zavítať môžete aj do typických vinárskych stavieb tzv. Vlčnovských vínnych búd v pamiatkovej rezervácii Kojiny.
Vlčnov preslávil ľudový zvyk, Jazda kráľov, zapísaný do zoznamu UNESCO. Slávnosť s viac ako dvestoročnou tradíciou sa organizuje tradične posledný májový víkend. Navštívte podujatie a staňte sa súčasťou najväčšieho kultúrneho sviatku spojeného s vystúpeniami folklórnych súborov, ľudovým jarmokom a ukážkami tradičných ľudových remesiel. Tradíciu má vo Vlčnove, Hluku, ako aj v Kunoviciach.

Uherské Hradiště

Významné kultúrne centrum Slovácka, ktoré je rovnako bohaté na históriu, s ktorou sa môžete zoznámiť počas návštevy Slováckeho múzea. Múzeum bolo založené v roku 1914 a od začiatku sa venuje etnografii a archeológii. Po návšteve múzea nájdete svoj kúsok raja pod korunami stromov v Parku Rochus. Prírodný a kultúrno-historický areál s barokovou kaplnkou sv. Rocha slúži ako prímestská rekreačná zóna. Súčasťou je Múzeum v prírode, ktoré prezentuje kultúru a obyčaje s ukážkami tradičného hospodárenia a remesiel, organizuje výučbové a zážitkové kultúrne programy a podujatia pre verejnosť.