Trasa 3.

Bojnice

20km

Podhradie

32km

Handlová

17km

Prievidza

12km

Nitrianske Pravno

2 dni
90 km

Nezabudnuteľné putovanie klenotmi regiónu horná Nitra

V tomto výlete na vás čaká nezabudnuteľné putovanie po klenoch regiónu horná Nitra aj zoznámenie sa s históriou tradičných remesiel tohto krásneho kraja. Výlet sa začína v ča- rovnom zámku, ktorého prehliadku si môžete doplniť prechádzkou po kultúrno-historických atrakciách mesta Bojnice. Ďalej sa pozriete na kedysi slávnu kamennú pevnosť Sivý kameň, z ktorého dnes zostali len ruiny. S históriou baníckeho remesla, ktorým je tento región typic- ký, sa zoznámite v obci Handlová. Na ďalšej zastávke výletu, v meste Prievidza, sa môžete dozvedieť mnoho zaujímavých informácií o tomto regióne v Hornonitrianskom múzeu. Pokiaľ do Prievidze zavítate v lete, môžete mať šťastie na Hornonitrianske folklórne slávnosti, ktoré určite stoja za návštevu. Poslednou zastávkou nášho výletu je obec Nitrianske Pravno, kde sa dozviete mnoho zaujímavých informácií o živote a kultúre tamojšieho etnika karpatských Nemcov.

Bojnice

Jeden z klenotov regiónu horná Nitra, kúpeľné mesto Bojnice, láka návštevníkov už od nepamäti, najmä svojím rozprávkovým zámkom. Pôvodne drevený strážny hrad z 13. storočia, dnes rozprávkový kamenný skvost s nezameniteľnou siluetou strmých striech veží, palácov i zámockej kaplnky je od roku 1951 sídlom expozície umelecko-historického múzea. Čarovné zákutia zámku môžete objavovať aj počas účasti na rôznych tematických podujatiach. Zážitok z prehliadky zámku umocní návšteva najstaršej a zároveň najkrajšej zoologickej záhrady na Slovensku – ZOO Bojnice, či prírodného areálu sokoliarov Aquila. Nezabudnuteľný výhľad na mesto Bojnice si vychutnáte z tridsaťmetrovej vyhliadkovej veže. Pri návšteve mesta nevynechajte prehliadku gotického rímskokatolíckeho kostola sv. Martina zo 14. storočia. Pozoruhodné sú aj renesančné a barokové meštianske domy a zvyšky mestského opevnenia zo 17. storočia. V meste môžete taktiež navštíviť Múzeum praveku, termálne kúpele a kúpalisko.

Hrad Sivý Kameň

Kráľovský hrad Sivý kameň bol postavený v 14. storočí a mal najmä obranný význam, pretože riadil a zaisťoval obranu hornonitrianskych panstiev. V priebehu dejín zažil obdobia mieru a rozkvetu, ale aj vojen a útrap. Kedysi slávna kamenná pevnosť sa postupne premenila na ruiny, v ktorých zotrvala dodnes. Miesto patrí vďaka svojim nádherným výhľadom na panorámu hornej Nitry k obľúbeným výletným a oddychovým cieľom tak pre peších, ako aj pre cykloturistiku. Mimoriadne zaujímavé pešie túry vedú na skalnatý vrchol Biela skala, na Orlí kameň či na hrebene pohoria Vtáčnik. Na prechádzke okolím hradu neprehliadnite kostol sv. Margity zo začiatku 18. storočia.

Slovenské banské múzeum - Handlová

Mesto Handlová, jedno z troch baníckych miest takzvaného čierneho regiónu, je známe ťažbou hnedého uhlia už minimálne dve storočia. V Handlovej môžete navštíviť hneď niekoľko pamiatok venovaných histórii tejto profesie. V Slovenskom banskom múzeu v Handlovej vám moderná expozícia s interaktívnymi prvkami ukáže históriu dobývania od začiatku až do 20. storočia. Ešte bližšie zoznámenie poskytne Hornonitriansky banský skanzen. Prehliadka má dobrodružný nádych v podobe autentického príbehu baníka. Súčasťou prehliadky je ukážka jedinečných povrchových priestorov, expozícia baníckych nástrojov a strojov využívaných v minulosti aj v súčasnosti. Cesta do podzemia vedie po železnici klasickým vláčikom typickým pre banské oblasti. Pešia podzemná prehliadková trasa je spojená s odborným výkladom.

Pamiatkový komplex - Prievidza

Pri návšteve hornej Nitry určite nevynechajte prehliadku centra regiónu, mesto Prievidza. S jeho zaujímavou históriou sa môžete oboznámiť v Hornonitrianskom múzeu. Stála expozícia dokumentuje vývoj prírody a spoločnosti v celom regióne. Zbierkový fond ponúka archeologické, etnologické, historické, botanické, numizmatické, zoologické a geologické zbierky. Popri návšteve múzea si výlet do Prievidze môžete spestriť spoznávaním pamätihodností mesta. Mesto je ideálne navštíviť v lete, keď sa tu konajú zaujímavé kultúrne akcie. Jednou z nich sú Hornonitrianske folklórne slávnosti s viac než tridsaťročnou tradíciou. Prehliadku najvýznamnejších kultúrno- historických a architektonických dominánt najľahšie absolvujete prechádzkou po Zlatej prievidzskej ceste. Prehliadkový okruh tvorí až päťdesiat autentických miest, ktorými vás prevedie miestny sprievodca.

Ucelený pamiatkový Komplex Nitrianske Pravno

S históriou nemeckého obyvateľstva, ktoré v regióne v minulosti prevažne žilo, sa oboznámite na dvoch miestach. V Múzeu kultúry karpatských Nemcov v Handlovej a v Nitrianskom Pravne. V Domoch stretávania Karpatskonemeckého spolku sa nachádzajú expozície „Dejiny a kultúra Handlovej“ a „Dejiny a kultúra karpatských Nemcov v „Hauerlande“, ktoré návštevníkom ponúkajú možnosť oboznámiť sa s históriou osídlenia, tradíciou baníctva a s množstvom predmetov prezentujúcich tradičnú hmotnú, duchovnú a umeleckú kultúru nemeckého etnika.