Trasa 6.

Bojnice

60km

Vršatské Podhradie

20km

Dubnica nad Váhom

25km

Brumov

15km

Slavičín

2 dni
120 km

Veselá rodina

Dvojdňový výlet „Veselá rodina“ je pre rodiny s deťmi, ktoré očarí tak historická, ako aj prírodná krása. Výlet nie je len o poznaní, ale tiež o zábave a hrách, ktoré majú možnosť výletníci zažiť. Výlet sa začína v Bojniciach, kde budete môcť vnímať rozprávkovú atmosféru výletníci zažiť. Výlet sa začína v Bojniciach, kde budete môcť vnímať rozprávkovú atmosféru tohto nezabudnuteľného zámku. Potom pôjdete na hrad Vršatec, ktorý sa nachádza na skale s pôsobivým výhľadom na okolie. Z Vršatských bradiel sa presuniete do údolia rieky Váh, kde navštívite jednu z najhodnotnejších historických pamiatok Slovenska – Dubnický kaštieľ. Ďalším bodom výletu je hrad Brumov, s ktorého slávnou históriou vás zoznámi jeho expozícia. Po náročnom putovaní je posledným cieľom lesopark v obci Slavičín, kde si vaša rodina oddýchne a užije zábavu.

Bojnický zámok

Jeden z klenotov regiónu horná Nitra, kúpeľné mesto Bojnice, láka návštevníkov už od nepamäti, najmä svojím rozprávkovým zámkom. Pôvodne drevený strážny hrad z 13. storočia, dnes rozprávkový kamenný skvost s nezameniteľnou siluetou strmých striech veží, palácov i zámockej kaplnky je od roku 1951 sídlom expozície umelecko-historického múzea. Čarovné zákutia zámku môžete objavovať aj počas účasti na rôznych tematických podujatiach. Zážitok z prehliadky zámku umocní návšteva najstaršej a zároveň najkrajšej zoologickej záhrady na Slovensku – ZOO Bojnice, či prírodného areálu sokoliarov Aquila. Nezabudnuteľný výhľad na mesto Bojnice si vychutnáte z tridsaťmetrovej vyhliadkovej veže. Pri návšteve mesta nevynechajte prehliadku gotického rímskokatolíckeho kostola sv. Martina zo 14. storočia. Pozoruhodné sú aj renesančné a barokové meštianske domy a zvyšky mestského opevnenia zo 17. storočia. V meste môžete taktiež navštíviť Múzeum praveku, termálne kúpele a kúpalisko.

Hrad Vršatec

V prekrásnom prostredí národnej prírodnej rezervácie Vršatecké hradné bralo na vás čakajú skromné ruiny kedysi mocného hradu Vršatec. Tento gotický hrad bol postavený v 13. storočí na skale vo výške 805 m n.m. a patrí medzi najstaršie a najvyššie položené hrady na celom Považí. Hrad mal vlastnú pekáreň, mlyn aj pivovar. V 16. storočí rozšírili hrad o ďalšie, nižšie položené predhradie, kde postavili renesančný palác s okrúhlou baštou. V roku 1680 hrad vypálilo vojsko a druhýkrát vyhorel za Rákócziho povstania, keď vojaci obsadili hrad a viac ho už neopravili. Naopak, na cisársky rozkaz ho v roku 1708 výbuchom zdemolovali, aby sa v ňom nemohli opevniť proticisárski vzbúrenci a odvtedy už nebol obnovený. Z pôvodne mohutného hradu sa tak dodnes zachovali len ruiny, ktoré sú voľne prístupné verejnosti. Oblasťou vedie náučný chodník spojujúci obce Vršatecké Podhradie a Červený Kameň. V tejto oblasti sa tiež vyskytujú vzácne druhy rastlín a živočíchov.

Dubnický kaštieľ

Dubnický kaštieľ patrí k najväčším a zároveň k najhodnotnejším historickým stavbám na Slovensku. Pochádza zo 17. storočia a v minulosti predstavoval hlavné sídlo významného uhorského šľachtického rodu Ilešháziovcov. V súčasnosti v zámku sídli vlastivedné Dubnické múzeum zamerané predovšetkým na dejiny Dubnice nad Váhom a rod Ilešháziovcov. V parku sa nachádza tzv. Dubnická grotta (umelá jaskyňa). Stavba bola vybudovaná z tufového a lomového kameňa a pozostáva z umelej jaskyne a drevenej vyhliadkovej veže.

Hrad Brumov

Pôvodne románsky hrad Brumov zo začiatku 13. storočia, ktorý strážil Vlársky priesmyk, nebol po požiari v roku 1820 obnovený. Dnes historicky konzervovaná zrúcanina horného hradu ponúka v bývalých pivniciach aj nadzemných priestoroch množstvo expozícií, v ktorých sa dozviete veľa zaujímavých informácií o hrade a jeho okolí, či CHKO Biele Karpaty. V priestoroch hradu môžete obdivovať repliky starých zbraní či erby šľachticov, ktorí ho vlastnili. Priestor spodného hradu je čiastočne prebudovaný na malý amfiteáter s pódiom a využíva sa na organizovanie rôznych kultúrnych a zábavných akcií, divadiel, koncertov atď.

Pivečkův lesopark - Slavičín

Po náročnom putovaní si určite radi oddýchnete v areáli oddychovej zóny – Pivečkov lesopark. Nachádza sa v obci Slavičín v CHKO Biele Karpaty. Môžete tu nájsť drevené i kamenné plastiky, ktoré sú vytvárané v rámci sochárskeho sympózia. Tým vzniká miesto na rozprávkové detské hry a mnoho iných dobrodružstiev. Po prehliadke lesoparku môžete navštíviť najstaršiu budovu mesta – kostol sv. Vojtecha a barokový zámok Slavičín. Zámok sa nachádza na malom návrší v centre mesta Slavičín. Pochádza z roku 1750 a patrí k nemu aj priľahlý anglický park. V súčasnosti je v súkromnom vlastníctve. V zalesnenom prostredí v blízkosti zámockého parku nájdete pekné kúpalisko.