Trasa 5.

NPR Manínska
a Kostolecká tiesňava

50km

Pomník obetiam 2. sv. vojny
Mladoňov, Lazy pod Makytou

40km

Kaštieľ Bohunice

80km

Pamätník SNP
na Jankovom vŕšku

6km

Rodný dom Ľ. Štúra
a A. Dubčeka
Uhrovec

45km

Hrad Beckov

15km

Pamätný dom Ľ. Podjavorinskej
Bzince p. Javorinou

5km

Múzeum a rodný dom S. Štúra
v Lubine

30km

Brezová pod Bradlom Mohyla
generála M. R. Štefánika

2 dni
265 km

Slovenskí národní hrdinovia

Slovensko sa môže pochváliť množstvom zaujímavých turistických cieľov vhodných pre školské kolektívy. Aj keď je Slovensko malý štát s mladou históriou, napriek tomu tu pôsobili osobnosti, ktoré ovplyvnili nielen osudy tejto krajiny, ale svojím umom, cieľavedomosťou či obetavosťou dobyli svet. O živote slovenských národných hrdinov sa môžete dozvedieť viac počas dvojdňového výletu s názvom „Slovenskí národní hrdinovia“. Výlet sa začína v národnej prírodnej rezervácii Manínska a Kostolecká tiesňava. Obe tiesňavy sa hrdia celoslovenským NAJ – najužší kaňon na Slovensku – Manínska tiesňava a najväčší skalný previs na Slovensku – Kostolecká tiesňava. A práve v údolí pod obcou Kostolec, v bývalej škole, sa nachádza pamätná izba Petera Jilemnického. Následne vyrazíte do obce Lazy pod Makytou, kde stojí pomník obetiam 2. svetovej vojny v osade Mladoňov. Ďalej vás čaká obec Bohunice, kde sa nachádza Múzeum regiónu Bielych Karpát, ktoré návštevníkom prezentuje viacero stálych expozícií. Pamätník Slovenského národného povstania si môžete pozrieť na Jankovom vŕšku. Kúsok ďalej sa nachádza Uhrovec, malebná dedinka pod vrchom Rokoš, ktorá sa stala rodiskom dvoch významných osobností slovenského národa, Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Privíta vás tiež zrúcanina hradu Beckov, v ktorého podhradí nájdete rodný dom Dionýza Štúra a rodný dom Jozefa Miloslava Hurbana. Ďalším bodom výletu je dedinka Bzince pod Javorinou, kde sa nachádza pamätný dom a izba známej spisovateľky kníh pre deti Ľudmily Riznerovej-Podjavorinskej. Nasleduje dedinka Lubina a rodný dom Samuela Štúra, otca Ľudovíta Štúra. Poslednou zastávkou vášho výletu je obec Brezová pod Bradlom, kde sa nachádza Mohyla generála M. R. Štefánika.

NPR Manínska a Kostolecká tiesňava

Manínska tiesňava je najužší kaňon na Slovensku a Kostolecká tiesňava je najväčší skalný previs na Slovensku. V bývalej škole, v údolí pod obcou Kostolec, učil v rokoch 1932–1936 spisovateľ Peter Jilemnický. V pamätnej izbe v podkroví školy je umiestnená stála expozícia, pripomínajúca jeho život a dielo. Na pamiatku pobytu Petra Jilemnického v Kostolci organizujú turisti z Považskej Teplej každoročne v apríli turistický pochod „Jilemnického jarná 25-ka“. Parkovať môžete pri bývalej škole, prípadne v Považskej Teplej, vzdialenej 5 km, čím si výlet spríjemníte prechádzkou cez Národnú prírodnú rezerváciu Manínska tiesňava v severozápadnej časti Strážovskej hornatiny, 6 km od Považskej Bystrice.

Pomník obetiam 2. sv. vojny Mladoňov v obci Lazy pod Makytou

Pomník v miestnej časti Mladoňov, postavený na pamiatku najväčšej tragédie v dejinách obce Lazy pod Makytou, pripomína udalosť 29. októbra 1944, keď nacistickí vojaci vypálili 13 domov, zastrelili 16 nevinných obyvateľov osady a 3 partizánov. Náučný chodník sa začína v bezprostrednej blízkosti pamätníka a tiahne sa do vypálenej osady. Lokalita je dostupná po cestnej komunikácii v smere z obce Lúky, rovnako je prístupná aj z Českej republiky prostredníctvom novovybudovanej cestnej komunikácie z obce Vranča, vedúcej cez horské stredisko Kohútka.

Kaštieľ Bohunice

Romantický kaštieľ zo 17. storočia na okraji neveľkej obce Bohunice v Ilavskom okrese pôvodne patril rodu Medňanských. V súčasnosti v kaštieli sídli Múzeum regiónu Bielych Karpát, ktoré vzniklo ako regionálne múzeum s etnografickým zameraním, a nájdete tu expozíciu Ľudmily Podjavorinskej, expozíciu skla zo sklární v Lednických Rovniach, etnografickú expozíciu výroby konopného plátna v regióne, budoár opernej speváčky Boženy Riznerovej- Obrovej. Pre milovníkov umenia je k dispozícii stála expozícia Genius Loci z tvorby bohunického rodáka akademického maliara Jana Matejku. Na okraji Bohuníc, v areáli niekdajšieho zámockého parku, stojí nádherná neogotická kaplnka s hrobkou rodiny Medňanských, ktorá je však bohužiaľ v zlom stave.

Pamätník SNP na Jankovom vŕšku

Jankov vŕšok leží v severovýchodnej časti katastra obce Uhrovec v Strážovských vrchoch. Počas druhej svetovej vojny tu pôsobila partizánska brigáda Jána Žižku. Partizáni tu mali vybudované bunkre a v jednom z nich dňa 13. 12. 1944 hitlerovské vojská upálili siedmich zranených partizánov. Na pamiatku padlým hrdinom SNP sa tu vyníma impozantná mohyla s pylónom a mauzóleom. Prístup k pamätníku a bunkrom na Jankovom vŕšku vedie po značených chodníkoch a asfaltovej komunikácii. Po ceste je možné sa autom i autobusom za približne 8–10 min. dostať z Uhrovca až na bezplatné parkovisko pred pamätník.

Rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka Uhrovec

Rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka je situovaný v centre obce Uhrovec a bol pôvodne uhrovskou evanjelickou školou s učiteľským bytom. V súčasnosti je expozícia rozdelená do troch častí. Prvá sa zameriava na rodinu a mladosť Ľudovíta Štúra. Hlavným ťažiskom druhej časti je zachytenie hodnôt, osudov jeho diela a jeho účasti na spoločenskom živote. Tretia časť zachytáva významné medzníky života Alexandra Dubčeka. V blízkosti obce je možné navštíviť malebný Uhrovecký hrad či renesančný kaštieľ zo 16. storočia.

Hrad Beckov

Majestátna zrúcanina hradu sa vypína na strmej šesťdesiat metrov vysokej skale nad rovnomennou obcou. Pôvodný hrad bol postavený v 13. storočí na základoch slovanského hradiska ako súčasť vnútornej obrannej línie skupiny považských hradov. V jeho histórii sa vystriedalo mnoho majiteľov. Vďaka kvalitnému opevneniu nebol hrad nikdy dobytý. V roku 1729 bol však hrad zničený požiarom. Rozsiahla rekonštrukcia nastala až v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, čo umožnilo sprístupniť hrad verejnosti. Slávnu hradnú históriu si môžete pripomenúť nielen v rámci denných prehliadok, ale aj zažiť na vlastnej koži počas víkendových tematických akcií. Vychádzku na hrad je vhodné začať na námestí v strede obci Beckov, odkiaľ vedie značený náučný chodník. Putovanie po pamiatka spestrí návšteva malého súkromného skanzenu Bubeland pod hradom. Nevynechajte prehliadku Ambrovskej kúrie, v ktorej je umiestnená stála expozícia múzea dejín Beckova. V Beckovskom podhradí sa nachádza tiež rodný dom Dionýza Štúra a rodný dom Jozefa Miloslava Hurbana.

Pamätný dom Ľudmily Podjavorinskej Bzince pod Javorinou

Pamiatke známej spisovateľky kníh pre deti Ľudmile Riznerovej- Podjavorinskej je venovaná pamätná izba v rodnom dome autorky neďaleko námestia v Bzinciach pod Javorinou. Objekt je v správe Trenčianskeho múzea a okrem spomienok na život a dielo známej literátky sa môžete zoznámiť i s ľudovou kultúrou a tradíciami tejto rázovitej obce.

Múzeum - Rodný dom Samuela Štúra v Lubine

Dom, v ktorom sídli múzeum, je viac ako 200 rokov starý a patril rodine lubinských Štúrovcov. Múzeum od roku 1992 zoznamuje návštevníkov so životom S. Štúra – otca Ľudovíta Štúra, vzdelaného evanjelického učiteľa, a J. Ľ. Holubyho, evanjelického kňaza, botanika a etnografa. Navyše predstavuje typickú dedinskú kopaničiarsku architektúru. Okrem dokumentov, približujúcich osudy týchto osobností národných dejín, je možné sa v múzeu dozvedieť aj niečo z dejín obce Lubina. Pamätný dom sa nachádza v blízkosti obecného úradu.

Mohyla generála M. R. Štefánika Brezová pod Bradlom

Mohyla je vrcholným monumentálnym dielom uznávaného slovenského architekta Dušana Jurkoviča. Významná pamiatka je miestom posledného odpočinku Milana Rastislava Štefánika, astronóma, politika, generála francúzskej armády, zakladateľa československého štátu, prvého československého ministra vojny. V jeho rodnom dome v Košariskách bolo zriadené Múzeum M. R. Štefánika. Mohyla je vybudovaná na Bradle, najvyššom vrchu Myjavskej Pahorkatiny (543 m n.m.), rozprestierajúca sa na plošine vrcholu kopca medzi Brezovou pod Bradlom a Štefánikovou rodnou obcou Košariská. Z Brezovej pod Bradlom vedie približne 3,5 km dlhá strmšia cesta až na záchytné neplatené parkovisko pri mohyle.