vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

15°C

slabý dážď

Omastiná odvodená od slova masť

Učupená pod Rokošom, chránená hradom Uhrovec. A nie je to dedina, ale skôr dedinka. Obyvateľov jej síce neustále ubúda, zato pre chalupárov, ktorí vyhľadávajú pokoj a útek od bežných životných starostí, je to raj. Vitajte v Omastinej.

Len štvrťhodinu autom z Bánoviec nad Bebravou, na juhozápadnom výbežku Strážovských vrchov, obklopená kopcami Rokoš a Čierny vrch, sa nachádza malebná obec Omastiná. Jej názov je zrejme odvodený od masti. Pôvodný názov lehota už spomenie málokto. V minulosti sa vyskytovali aj názvy Mazna Lehota, Omazchyna Lhota, Omastina Lehota či Omasztina.

Keď sem prídete, akoby ste sa ocitli v inej dimenzii, doslova na konci sveta. Expresívnejšie by sa dalo povedať „tam, kde sa aj vrany otáčajú“ alebo „tam, kde líšky dávajú dobrú noc“. Pred desiatkami rokov to tu žilo viac ako teraz. Omastiná si pamätá časy, keď mala aj 500 obyvateľov. Dnes ich spočítate veľmi jednoducho, lebo ich má sotva päťdesiat. Radí sa tak nielen medzi najmenšie obce v Trenčianskom kraji, ale aj na celom Slovensku. Aspoň cez víkend je tu rušnejšie. Chalupári objavili obec v lone prírody, ktorá ponúka veľa turistických možností, zaujímavostí v okolí a najmä pokoj. „Je to pôžitok, keď počas voľných dní vypadnete z mesta. Nič nám tu nechýba, je tu krásna príroda, turistické trasy, takže sme úplne spokojní,“ hovorí pán s ešpézetkou Bánoviec nad Bebravou.

Tradičné stavby

Ľudia sa tu venovali predovšetkým rastlinnej a živočíšnej výrobe, a tak vznikali majere aj väčšie usadlosti. Celá obec je dochovaným svedectvom pôvodnej ľudovej architektúry. Zachovali sa tu tradičné zoradené kamenné domy, ktoré oddeľuje potok pretekajúci stredom obce. Ak sa vydáte pozdĺž jeho toku, dostanete sa až k miestu, ktoré je ako stvorené na osvieženie počas teplých dní. Je tu krištáľovo čistá voda s miernym vodopádom. Domom v Omastinej ľudovo hovoria domy s „výškami“, čo boli komory na poschodiach, do ktorých sa zvyčajne vchádzalo po vonkajšom schodisku. Skladovali tam seno a často tam prespávali aj mládenci. Scenériu rázovitej obce dotvára dedinská zvonica postavená na pôdoryse štvorca s barokovým zvonom z roku 1742. V časoch prvej Československej republiky v Omastinej postavili školu. Fungoval tu aj vodný mlyn s gátrom, ktorý pochádzal z konca 18. storočia a zanikol v roku 1959. Po nástupe socializmu sa v poľnohospodársky činnej obci vytvorilo Jednotné roľnícke družstvo, v 70. rokoch bola zavedená elektrina a v 80. rokoch vodovod.

Viac chalupárov ako domácich

Budúcnosť Omastinej sa formovala v 60. rokoch, keď nariadili stavebnú uzáveru. To mnohých obyvateľov prinútilo hľadať útočisko inde. Ani Nežná revolúcia a ukončenie zákazu ľudí nemotivovali k návratu. Aj vďaka tomu je tu teraz dvojnásobne viac cezpoľných ako domácich. Navzájom vychádzajú, všetci sa tu poznajú, nemajú medzi sebou žiadne spory. Omastiná však láka aj jednodňových turistov, ktorí jej návštevu spoja s návštevou Uhrovského hradu alebo Uhrovca, rodiska velikánov Ľudovíta Štúra či Alexandra Dubčeka. Z Omastinej štartujú aj výstupy na vrch Rokoš, ktorý bol podľa dobových pamätí častým útočiskom práve Ľudovíta Štúra. Preto tu v roku 1968 postavili a v roku 1998 obnovili pamätník venovaný nielen Štúrovi, ale aj Dubčekovi. „Len si vetry povievajte a po horách šepotajte, tu na týchto horách rodných, na výšinách na slobodných, jak tu milo, jak tu voľno, jak tu dobre, jak pokojno!“ znejú Štúrove slová z roku 1846, ktoré sú na pomníku vyryté.

K jaskyniam

Prírodné scenérie dotvárajú aj tri jaskyne nachádzajúce sa neďaleko obce – Košutova, Žernovská a Vlčí dol, ktorá sa využívala aj počas bojov v SNP. Obývali ju ľudia a v roku 1995 bola vyhlásená za prírodnú pamiatku. Našli sa tu rôzne archeologické artefakty, ale verejnosti nie je prístupná. Jaskyňa je schovaná vo svahu, cestou narazíte na drevársku chatku a dve korytá. Je to vďačný cieľ pre krátku turistiku, ktorá štartuje pri obecnom penzióne pri studničke. Prečo pri studničke? Nachádza sa tam totiž zachovalá studnička Garajka s dreveným prekrytím. V penzióne môžete načerpať energiu na ďalšie turistické aktivity. Okrem ubytovania a stravy ponúka možnosť požičania bicyklov či možnosť opekačky v areáli.

Silný odkaz SNP

Počas 2. svetovej vojny sa bojovalo aj v okolí Bánoviec nad Bebravou. Dobre ukryté jaskyne v okolí partizánom ponúkali ideálne útočisko. Sídlila tu aj partizánska brigáda Jána Žižku. V Omastinej vtedy vznikali najmä obuvnícke dielne. Obyvatelia však na pomoc odbojárom doplatili, keďže Nemci obec obsadili, niekoľko domov ľahlo popolom a usmrtených bolo 14 ľudí. Ďalších 42 buď odviezli do koncentračných táborov, alebo uväznili. Silný odkaz Slovenského národného povstania priamo v centre Omastinej pripomína Pomník obetiam SNP a množstvo informácií sa dozviete aj v Múzeu Jána Žižku v Bánovciach nad Bebravou. Tak čo? Prídete? Hoci sa Omastiná nachádza na konci kraja, oplatí sa ju navštíviť. Vyberte sa sem na jednodňový výlet a do dedinky sa zamilujete na prvý pohľad. Možno práve tu nájdete útočisko – či už ako domáci, alebo chalupár. A k tomu si už len dať omastený chlieb s cibuľkou...

Mohlo by vás zaujímať

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…