vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

25°C

jasno

Keď príroda maľuje je čas ísť von

Je čas ísť von – príroda maľuje

Leto nám posiela bozk na rozlúčku a otvára dvere farebnej jeseni, ktorá nás hneď na privítanie objíma. Pridáva štipľavý bozk na líčko, aby sme si nemysleli, že to pôjde s krátkymi rukávmi a šortkami. Zoberie do rúk štetec a ako umelec zamilovaný do farieb začína maľovať. Nie, nemáme byť vtedy v úzadí a tíško pozorovať proces tvorby. Volá nás, aby sme boli priamo toho súčasťou. Jediné čo od nás chce je, aby sme úprimne ocenili tú nádheru, ktorú každý rok opätovne a neúnavne pre nás vytvára. Aby sme sa tešili z každého dňa a radosť prišli rozsiať do hôr, parku, na námestie, skaly, chodníky či len tak na najbližšiu ulicu.  Znejú vám tieto riadky príliš rozprávkovo? Stačí sa vybrať na výlet v Trenčianskom kraji v tomto období a rozprávka sa stane skutočnosťou.

Známe lokality v novom šate

Tendencia navštevovať prírodu a poznávať kraj v letných mesiacoch je pochopiteľná a bežná. Za zváženie stojí však aj urobiť pokus – lokality, ktoré ste prešli tento či minulý rok prejsť opäť s úžasnou energiou jesene. Toto rozhodnutie budete považovať za jedno zo svojich turisticky najlepších.

Urobiť si príjemný deň s rodinou či len tak sám v túlavých topánkach môžete napríklad v okolí Haluzíc. Ešte pred niekoľkými rokmi by ste márne hľadali človeka, ktorý by nadšením zavískal pri pojme „Haluzice“. V súčasnosti však budete ťažko hľadať človeka, ktorý románsky kostolík či Haluzickú tiesňavu nenavštívil. Nenápadná obec nachádzajúca sa v Bošáckej doline stráži prírodné i historické poklady, ktoré obdivuje široká verejnosť. Počas celého roka je kostol obľúbenou „foto destináciou“, ale i miestom, kde sa vykonávajú svadobné obrady. 

So zníženými stupňami sa znižuje aj množstvo návštevníkov, vďaka čomu budete mať väčšie súkromie nielen na fotenie, ale aj na turistiku. Práve tá môže byť každým rokom na tomto mieste úplne iná. Pýtate sa, ako je to možné? Haluzická tiesňava, napriek snahe ľudí, odmieta prestať rásť. Každým rokom je väčšia a väčšia. Ponúka nádhernú okolitú prírodu i vodopády či zurčiace potôčiky. 

Možno vás však viac láka opätovná návšteva najužšieho kaňonu Slovenska, cez ktorý autobus prejde len tak-tak. Radí sa k najkrajším cestám našej krajiny. Touto trasou vedie aj náučný chodník a vy sa môžete rozhodnúť, či si dáte nenáročnú turistiku naprieč náučným chodníkom alebo sa vyberiete na Malý a Veľký Manín či horolezeckú túru. V tejto lokalite sa nachádzajú aj vzácne druhy rastlín a živočíchov, čo dodáva tomuto miestu jedinečný šmrnc. 

Jesennej turistiky však nikdy nie je dosť. Ak ste počas roka boli na Strážovských vrchoch a povedali si – na tento rok stačí, dobre si to premyslite a dajte šancu aj výhľadu z vrchu Strážov v iných farbách. Je to vychýrený vyhliadkový vrchol, z ktorého je vidieť Javorníky, Biele Karpaty i Beskydy. Turistika je vhodná pre všetky vekové kategórie, ktoré sa neboja príjemnej 2 hodinovej turistiky. 

Alebo máte snáď náladu na niečo „ostrejšie“? Pre všetkých nadšencov horolezectva sú Kamenné vráta dobre známou lokalitou. Nachádzajú sa v nadmorskej výške 560 m n. m. neďaleko nádherného kúpeľného mesta Trenčianske Teplice. Lezecké steny sú rozmanité a miestami vysoké až 35 metrov. Či už ste začiatočník, alebo máte čo-to polezené, toto miesto očarí každého. Novou lezeckou stenou sa pýšia aj priamo v Trenčianskych Tepliciach, tá sa nachádza na turisticky vyhľadávanom mieste Skalka, priamo pod známou vyhliadkou Hríb. 

Turistika s ubytovaním

Kto hovorí, že dovolenka patrí iba na leto? Svoju vlastnú, jedinečnú jesennú dovolenku v objatí prírody si doprajte práve teraz. Využiť k tomu môžete ubytovanie v jednej z najstarších horských chát na Slovensku – Holubyho chate. Základný kameň bol položený v roku 1923 a v súčasnosti ponúka jednoduché ubytovanie pre turistov či rodiny s deťmi počas celého roka či poctivú domácu kuchyňu. Chata sa nachádza pod vrcholom Veľkej Javoriny, z ktorého si sami vyberiete, ktorou turistickou cestou a za ktorými zážitkami pôjdete. 

Ak však máte chuť len na rýchle prečistenie pľúc čerstvým vzduchom, vyberte si jeden z mnohých náučných chodníkov, ktoré sa v Trenčianskom kraji nachádzajú. Dokopy je ich cez 40 a rozprestierajú sa po celom území. No možno vám stačí ísť len von kúsok na trávu a vyhodiť do vzduchu tú kôpku nahromadeného lístia, ktorú úhľadne zrovnal váš sused. Dovoľte si byť v tomto období na chvíľu deťmi, ktoré poteší aj takáto maličkosť. Pretože aj o tom je krása jesene (nielen) v Trenčianskom kraji. 

Autor: Michaela Tišková

Foto: Matej Húževka


Mohlo by vás zaujímať

Čachtické podzemie

Temnota, vlhkosť a pach podzemia, hrobové ticho, ktoré podchvíľou pretne ako blesk nočnú…

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…