vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

25°C

miestami oblačno

Slovenské Alpy ukryté na Považí

Ak nejaké územie v Trenčianskom kraji svojou vegetáciou pripomína Alpy, je to určite Strážov. Práve tu sa totiž koncentruje najviac horských druhov rastlín, ktoré svojou krásou a pestrosťou potešia oko nejedného návštevníka.

Strážov je s výškou 1213 metrov nad morom najvyšším vrcholom Strážovských vrchov. Aj toto jedinečné miesto má v správe Chránená krajinná oblasť Strážovské vrchy. Celkovo sa na Slovensku nachádza 14 chránených krajinných území. Strážovské vrchy sa k nim zaradili v roku 1989, a to vďaka ochrane a racionálnemu využívaniu najzachovalejších častí prostredia Strážovských a Súľovských vrchov. Táto chránená krajinná oblasť dnes zaberá územie takmer 31 000 hektárov a zasahuje do dvoch krajov a šiestich okresov. Je zároveň súčasťou siete rehabilitačných a chovných staníc, ktoré pomáhajú zraneným živočíchom. Najrozšírenejším biotopom Strážovských vrchov sú lesy, ktoré pokrývajú až 79 % chránenej krajinnej oblasti. Tie sú domovom pestrej zmesi lesných spoločenstiev, za čo môže nielen nevšedná geomorfologická členitosť s veľkým rozpätím nadmorských výšok na pomerne malom území, ale aj geologické podložie, ktoré tvoria karbonátové horniny.

Lesy, mokraďové lúky aj skaly sú domovom množstva živočíchov, z väčších cicavcov sú to napríklad vydra riečna, rys ostrovid či medveď hnedý. Medzi turisticky obľúbené miesta v rámci CHKO Strážovské vrchy patria tiesňavy. Najznámejšia je Manínska tiesňava, ktorá je najužšou tiesňavou na Slovensku, cez ktorú bola vybudovaná cesta. O niečo otvorenejšia je Kostolecká tiesňava, ktorej súčasťou je skalný previs známy ako „Strecha Slovenska“.

foto: Vladimír Ruček

Mohlo by vás zaujímať

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…