Trenčín

18°C

slabý dážď

Nočné prehliadky - Prekliaty pán

16. 07. 2021 - 14. 08. 2021

Dátum a čas

Piatok 16. Júl 2021 -
Sobota 14. August 2021

Miesto

Trenčiansky hrad
Matúšova 19
91250 Trenčín
Slovenská republika

Nočné prehliadky - Prekliaty pán
Nočné prehliadky - Prekliaty pán

Nočné prehliadky - Prekliaty pán

pri príležitosti 700. výročia úmrtia Matúša Čáka Trenčianskeho pre vás na Trenčianskom hrade spolu s Divadelnou spoločnosťou z Prievidze pripravili hrané nočné prehliadky približujúce postavu najznámejšieho majiteľa Trenčianskeho hradu.

Prvá prehliadka o Matúšovi z Trenčína sa uskutoční už tento piatok 16. júla 2021 o 19.00 h. Prehliadky začínajú každých 30 minút (o 19.00 h, 19.30 h, 20.00 h, 20.30 h, 21.00 h, 21.30 h, 22.00 h). Pri veľkom záujme každých 15 minút.

Opis podujatia:

Štúrovcami idealizovaný a romantizovaný. V skutočnosti vraj neľútostný a krutý. Aký bol vlastne Matúš Čák Trenčiansky?

Pán Váhu a Tatier, významná osobnosť slovenských dejín. Rytier opradený povesťami, dávnymi piesňami ospievaný, do dnešných čias nepoznaný. Bol to hrdina, srdečný človek, nebojácny veľmož, láskavý pán? Alebo despota s dvakrát prekliatou dušou neštítiaci sa vraždy, klamstva, úskoku, či nedodržania slova. Veľkí romantickí básnici mu k nohám ódy a romány skladali, cirkev a jeho králi na neho kliatby a nenávisť posielali. Ľud prostý pookrial pod jeho vládou, šľachta a tí čo s ním nesúhlasili zas krvavé slzy ronili. Veriaci a bohabojný človek to bol, čo spieval chvály, alebo šklebiaci sa vrah s opálenou tvárou od horiacej Nitrianskej katedrály? Kto to bol?! Kým bol?! Dnes sa to už veru nedozvieme, iba ak by sme samotnú Smrť požiadali o rozsúdenie. História o ňom rozpráva tvrdými literami, ale i v nej sú láskavé a nepochopiteľné miesta. Legendy mu na hlavu gloriolu kladú, ale sú i také príbehy o ňom, z ktorých na chrbte mrazí.

Divadelná prehliadka o Matúšovi Čákovi Trenčianskom vyrozpráva príbeh, ktorý sa stal, i možno nestal zároveň. Nebude to len historická freska z faktov, ale ani ľúbivá povedačka. S Matúšom a jeho príbehom sa stretneme niekde uprostred. Tam hore, na jeho hrade, ktorý sa dodnes nad mestom hrdí.

Kto vie, možno na tom našom príbehu bude aj kus pravdy...

Všetky potrebné informácie o podujatí a o vstupnom nájdete TU.

Mohlo by vás zaujímať

Čachtické podzemie

Temnota, vlhkosť a pach podzemia, hrobové ticho, ktoré podchvíľou pretne ako blesk nočnú…

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…

Kontakt

Adresa Matúšova 19
91250 Trenčín
Slovenská republika

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie