vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

8°C

oblačno

Majstri remesla i nemecký odkaz

V kúte Trenčianskeho kraja sa uprostred viacerých pohorí rozkladá Handlovská dolina. Život v nej v minulosti formovali nemeckí kolonialisti, neskôr sa preslávila aj vďaka zručným remeselníkom. Dnes sa spája v prvom rade s baníctvom. Nie je to však jediné, čo vie tento región ponúknuť.

Handlovská dolina sa nachádza vo východnej časti prievidzského okresu. Tiahne sa pozdĺž rieky Handlovka, ktorá patrí medzi významné prítoky Nitry. Jej územie ohraničujú pohoria – na severovýchode Žiar, na východe a juhovýchode Kremnické vrchy, na západe a juhozápade je to zase pohorie Vtáčnik.

Srdcom celej doliny je Handlová, ktorá sa nachádza len 10 kilometrov od geografického stredu Európy. V minulosti sa však územie, na ktorom sa dnes mesto rozkladá, volalo Seperdeo, teda Krásny les. V roku 1376 dovolil kráľ Ľudovít I. Henrichovi Krickerovi založiť na tomto mieste stálu osadu. Názov Handlová je odvodený od jeho krstného mena. Z Heinricha či Honela, Hanela vznikla Hanelova Lehota, z toho Hanelová a následne Handlová. No a v nemčine sa mesto nazýva Krickerhau alebo Krikerhau podľa jeho priezviska.

Trhy v prevažne nemeckých mestách – Handlovej či Prievidzi – podnietili ľudových remeselníkov. Majstri v Ráztočne napríklad vyrábali truhlice, opasky či pracky, v Malej Čausi zase domáce šindle. Samotná Handlová sa začína meniť na prelome 19. a 20. storočia, kedy sa z pôvodne poľnohospodárskeho sídla stalo mesto so silným baníckym priemyslom. Ochrannú ruku nad ním dodnes držia dve patrónky – svätá Barbora a svätá Katarína.

Handlovská dolina bývala vyhľadávaným miestom najmä vďaka rekreačnému stredisku Remata. Pre nepriaznivé počasie aj klesajúci záujem lyžiarov ho túto sezónu ani neotvorili. V budúcnosti by sa však mohli športové možnosti v tomto regióne rozšíriť, a to vďaka 50-kilometrovej cyklotrase. Mala by spojiť Handlovú, Prievidzu, Nováky a Partizánske, pričom povedie až k hranici s Nitrianskym krajom. Tento rok plánuje Trenčiansky samosprávny kraj pripraviť dokumentácie pre územné rozhodnutie a stavebné povolenie. Financie na túto investíciu chce získať prostredníctvom eurofondov.

Cestovnému ruchu v samotnej Handlovej by mala už zrejme tento rok pomôcť ďalšia novinka. V súčasnosti prechádza významnou rekonštrukciou tamojšia mestská krytá plaváreň a znovuotvoriť by sa malo aj 20 rokov nefunkčné letné kúpalisko. Vynovené bazény sa budú napĺňať termálnou vodou z vrtu Jozef.

Handlovská dolina sa môže popýšiť prekrásnou prírodou aj zaujímavými historickými budovami. Banský náučný chodník vám napríklad povie viac o histórii baníctva, ale aj faune a flóre v okolí Handlovej. Otvorili ho ešte v roku 2009, jeho dĺžka je deväť a pol kilometra so začiatkom na Ulici SNP a cieľom pred Baňou Handlová. Za návštevu v regióne tiež stoja zachované domce a kamenné sýpky v Malej Čausi a Jalovci či drevená zvonica v strede obce Lipník.


foto: Bohumil Slepánek

Mohlo by vás zaujímať

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…