vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

9°C

polooblačno

Zima v Trenčianskom kraji

V momente, ako napadne prvý sneh, už nikto nepochybuje o príchode zimnej sezóny. A ak je zima pekná a pohyb krajinou nesťažuje topiaci sa sneh a blato, láka nás to do prírody podobne, ako v štandardnej turistickej sezóne. Či už je to pohodlná prechádzka, zimná turistika, lyžovačka, bežky či v poslednej dobe obľúbený skialp, pobyt na čerstvom mrazivom vzduchu je zaručený prísun endorfínov. A čo nám zimná sezóna v Trenčianskom kraji ponúka?

Zimné športy

Asi každý vie, že z hľadiska prírodných podmienok nemôžeme Trenčiansky kraj charakterizovať ako typický lyžiarsky región. Na druhej strane, ak zimné počasie praje, svoje brány otvorí niekoľko menších lyžiarskych stredísk, ako napríklad Homôlka, Bezovec, Čertov, Ráztoka, Fačkovské sedlo, Cigeľ či Stará Myjava. Všetko však závisí od priaznivých podmienok. To platí aj pre bežkárov. Obľúbené bežkárske trate trenčianskeho regiónu nájdeme napríklad na Veľkej Javorine v okolí Lubiny a Starej Turej, v pohorí Javorníkov neďaleko mesta Púchov a Horná Mariková či pod Fačkovským sedlom. Fanúšikovia turistiky na skialp lyžiach ocenia prechádzku v okolí Vršatca aj Veľkej Javoriny. 

Turistika

Trenčiansky región láka krásnou prírodou, ktorá aj bez snehu stojí za to. Na svoje si prídu všetky vekové kategórie, náročnejší, ale aj vyznávači jednoduchej turistiky. Pre tých odhodlaných je vhodná zimná turistika na najvyšší vrch Trenčianskeho kraja Vtáčnik alebo vrch Rokoš. Nemenej krásne sú turistické trasy na Strážov či Vápeč. Pôsobivý výhľad na zimnú krajinu a okolie ponúkajú vrchy Malý a Veľký Manín. V prípade Manínskej tiesňavy je možné turistiku spojiť v peknom okruhu vrátane návštevy Kostoleckej tiesňavy, Partizánskej jaskyne či tzv. skalného okna, ktoré sa nachádza len pár metrov od spomínanej jaskyne. Z jednoduchších turistík je možné zvoliť napríklad peknú trasu na vrch Markovica neďaleko mesta Nová Dubnica alebo navštíviť niektorý z turistických chodníkov v okolí kúpeľného mesta Trenčianske Teplice, napríklad Čvirigovec alebo výlet na vyhliadku Jeleň. Taktiež Jednoduchá, za to však jedinečná je zimná prechádzka Haluzickou tiesňavou alebo Slovensko – Českým pohraničím k vysielaču na Veľkej Javorine.

Špecifickú atmosféru má aj turistika či skôr prechádzka na hrady a hradné zrúcaniny. Aj keď väčšina hradov je v zimnej sezóne zatvorených, sú aj také, ktoré sú prístupné celoročne. Máme na mysli prevažne zrúcaniny ako Považský hrad, Tematín, Vršatec či Sivý kameň, ktoré sú otvorené nepretržite a ponúkajú nádherné výhľady na zimnú krajinu. Ďalšou kapitolou sú hrady, ktoré môžete navštíviť bez toho, aby ste sa cestou zadýchali. Sú to Trenčiansky hrad či zámok Bojnice, ktorý ma svoje rozprávkové priestory každú zimu dotvorené krásnou vianočnou výzdobou.

Cyklistika

Ak ste presvedčení, že zima cyklistickej sezóne nesvedčí, nie je to tak. Známa cyklistická výzva Vrchárska koruna Trenčianska, ktorá každý rok v kraji vytýči 20 zaujímavých vrcholov má aj svoju zimnú obdobu. Príznačný názov Winter psycho edition láka každý rok desiatky extrémnych cyklistov zvládnuť zaujímavé vrcholy aj v zimnom období. 

V neposlednej rade netreba zabúdať na kultúru. Počas najkrajších sviatkov v roku sa v mestách a obciach koná množstvo adventných a vianočných podujatí, trhov, koncertov, no a na rad prichádza samozrejme aj tradičná zimná gastronómia, ktorá je naozaj pestrá. Hlavne ak je spojená s ukážkami prípravy podľa zvyklostí a tradícií na vidieku a gazdovstvách. 


Mohlo by vás zaujímať

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…