vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

5°C

oblačno

V priestoroch Katovho domu vznikla výnimočná kaviareň

V priestoroch Katovho domu v Trenčíne vznikla výnimočná kaviareň, ktorá je zároveň chránenou dielňou. Uplatnenie v nej našli štyria klienti z Domova sociálnych služieb (DSS) v Adamovských Kochanovciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Myšlienka otvoriť kaviareň, v ktorej by svoje uplatnenie našli práve ľudia so zdravotným znevýhodnením, sa zrodila ešte v roku 2015. Reálnu podobu však získala až v roku 2017 aj vďaka prezidentke Rotary clubu Trenčín Laugaricio Hane Tisovej. „Otvorenie kaviarničky je výsledkom dlhodobej neúnavnej práce niekoľkých dobrovoľníkov – nadšencov, ale aj nesmiernej ochoty pracovníkov jednotlivých štátnych  verejných inštitúcií či finančnej podpore dotačných mechanizmov a spontánnych sponzorov,“ prezradila riaditeľka DSS v Adamovských Kochanovciach Jana Pondušová.

Kaviarnička Na ceste sídli v priestoroch Katovho domu, ktorý je jednou z expozícií Trenčianskeho hradu, v správe Trenčianskeho múzea v Trenčíne a v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Vedenie TSK tento nápad zaujal natoľko, že sa kaviarničke rozhodlo ponúknuť pomocnú ruku v podobe bezplatného nájomného dvoch miestností. Občianske združenie mesačne hradí len náklady na energie. „Mali sme priestor, ktorý nebol využívaný, preto sme ho poskytli na dobrý účel. Nevyžadujeme pritom štandardné nájomné, ktoré by v centre Trenčína nedokázali zaplatiť,“ vysvetlil riaditeľ Trenčianskeho múzea Peter Martinisko.

Názov kaviarne Na ceste nie je odvodený len od jej polohy (na ceste na Trenčiansky hrad), ale vyjadruje aj určitú symboliku. „Otvára sa pred nami úplne nová, nepoznaná cesta. Cesta, ktorá sa sama stáva cieľom. Do našej novootvorenej kaviarničky pozývame všetkých, ktorí sú na ceste, či už na Trenčiansky hrad alebo akejkoľvek vlastnej, osobnej ceste a potrebujú sa občerstviť a dodať síl,“ pozýva do kaviarne riaditeľka DSS Adamovské Kochanovce Jana Pondušová.

V kaviarni našli uplatnenie 4 ľudia so zdravotným znevýhodnením, ktorí do práce dochádzajú z Adamovských Kochanoviec. Práca v kaviarni je ich prvá pracovná skúsenosť, a vôbec prvá pracovná príležitosť, pri ktorej im pomáhajú tri asistentky. S prípravou na ich novú profesiu im pomohla aj Stredná odborná škola obchodu a služieb v Trenčíne v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK. Praktická príprava trvala približne 1,5 mesiaca. Už necelé dva mesiace sa klienti učia nové veci – vysporiadať sa s nepredvídateľnými situáciami, orientovať sa v novom prostredí či samostatne cestovať autobusom. „Je šľachetné dať prostredníctvom chráneného zamestnávania šancu ľuďom s určitým zdravotným znevýhodnením. Ambíciou našej kaviarničky je však stať sa konkurencieschopnou, stavať na kvalite ponúkaných produktov, prístupe personálu a príjemnom prostredí,“ vysvetlila riaditeľka DSS Adamovské Kochanovce.

Mnohí zo zákazníkov prichádzajú do kaviarne cielene. Chcú spoznať či podporiť prevádzku chránenej dielne. Zákazníci si môžu vybrať z ponuky rôznych druhov káv, čajov, limonád, dezertov či zmrzliny, pričom ponúkaný sortiment pochádza najmä z trenčianskeho regiónu. Záujem o prácu v kaviarni prejavili aj ďalší zdravotne znevýhodnení ľudia. Cieľom autorov projektu je začleniť ich do bežného života, aby dokázali samostatne fungovať, zvládať každodenné situácie a osobnostne sa posúvať vpred.

Zdroj: Odd. komunikácie a medzinárodných vzťahov TSKMohlo by vás zaujímať

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…