vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

18°C

jasno

Skvosty v tesnom susedstve

Už samotný názov obce napovedá, že na jej území žili v minulosti významné šľachtické rody. Dnes ju pozná verejnosť najmä vďaka elektrárni, ktorá spaľuje hnedé uhlie. Zemianske Kostoľany si napriek silnému priemyslu dokázali zachovať veľkú časť svojho historického bohatstva. Nachádza sa tu hneď niekoľko kaštieľov, kúrií či kostolov, ktoré ponúkajú zaujímavý prierez rôznych architektonických štýlov. Viaceré z nich nájdete doslova pár metrov od seba.

Podľa starostky Jany Školíkovej najväčšiu pozornosť verejnosti púta renesančný kaštieľ, ktorý pred asi 15 rokmi prešiel obnovou. „Máme v ňom zriadené múzeum a pre nás má obrovskú hodnotu. Radi by sme sa však zamerali aj na ďalšie kultúrne pamiatky, ktoré máme vo svojom vlastníctve. Patrí medzi ne ďalší renesančný kaštieľ, ktorý sa nachádza v školskom dvore, a taktiež obytná veža. Na obnovu týchto budov máme už hotové podklady, momentálne riešime financie.“

Za veľkú časť svojich historických pamiatok vďačia Zemianske Kostoľany rodu Kostolániovcov, jeho členovia ani v súčasnosti na túto obec nezabudli. „Už niekoľkokrát sme u nás privítali posledného z rodu Kostolániovcov. Tento pán má momentálne 94 rokov, žije vo Francúzsku a je veľmi uznávaným odborníkom. Jeho starí rodičia žili v Karolkinom kaštieli, kam ich on chodil ako malý chlapec navštevovať. Pre neho sú to milé spomienky, a preto bol veľmi nešťastný, ako niektoré historické budovy vyzerali. Keď sme pred rokmi dokončili obnovu nášho renesančného kaštieľa, veľmi ho to potešilo,“ spomína Školíková.

Pamiatky nielen v tejto obci by mohla v budúcnosti verejnosť spoznať vďaka novému turistickému okruhu. Zámer predložili v rámci projektu transformácie hornej Nitry. „Naším cieľom je získať prostriedky na obnovu jednotlivých pamiatok a vytvoriť medzi nimi trasu s náučnými tabuľami či cyklistickou infraštruktúrou. Viem si predstaviť, že ľudia, ktorí by prišli do tejto doliny, by tu vedeli stráviť niekoľko dní – Bystričany majú termálne kúpele, Kamenec má Vtáčnik, lezecké steny a je tu množstvo ďalších atrakcií. Keby sme ich vedeli spojiť, dokázali by sme tu spoločne rozbehnúť turizmus,“ uzatvára Školíková.

foto: FB Obec Zemianske Kostolany

Mohlo by vás zaujímať

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…