vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

16°C

slabý dážď

Vo Valaskej Belej vzniklo Múzeum plátna, tkáčstva a výšivky

Trenčiansky kraj je opäť bohatší o jedno výnimočné miesto dokumentujúce krásy kultúrneho dedičstva nášho regiónu. 

Na hornej Nitre pribudlo ďalšie zaujímavé múzeum. Po múzeu baníctva či sklárstva tu vznikla nová pozoruhodná expozícia. Táto prezentuje ľudovú tvorbu ako súčasť národného kultúrneho dedičstva.

V obci Valaská Belá bolo v stredu 28. marca 2018 slávnostne otvorené múzeum pripomínajúce už takmer zabudnutú tkáčsku tradíciu, ktorou bola táto obec povestná. Expozícia návštevníkom priblíži prácu šikovných tkáčskych remeselníkov a činnosti, akými sú tkanie kobercov či výroba plátna a výšivky, ktorá patrí k jednej z najstarších na Slovensku. Múzeum ponúka tiež ukážku unikátnych belianskych krojov, pre ktoré je táto bohato zdobená výšivka typická. Vystavené exponáty odevov sú staré 70 až 80 rokov. 

O vznik tohto múzea sa postaralo občianske združenie Hipo Mačov, na čele ktorého stojí Anton Blaho, autor mnohých podujatí zameraných na zachovávanie regionálnych tradícií. "Podnetom pre zriadenie múzea bola najmä snaha zachovať dedičstvo našich otcov a ukázať kúsok nefalšovaného vidieka," prezradil svoju motiváciu Anton Blaho.

"Myšlienku vytvoriť Múzeum plátna, tkáčstva a výšivky veľmi oceňujem. Pán Blaho svojou činnosťou dlhodobo prispieva k rozvoju cestovného ruchu v Trenčianskom kraji a tak je to aj v tomto prípade. Práve vďaka tomu sa stal držiteľom ocenenia Osobnosť cestovného ruchu 2017, ktorú v januári udeľovala krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región," uviedol predseda KOCR Trenčín región Juraj Gerlici.

Múzeum sa nachádza v priestoroch miestneho kultúrneho domu a pre verejnosť po prvý krát otvorilo svoje brány 3. apríla 2018. Prístupné bude počas pracovných dní v čase od 7.30 h do 11.30 h.

Mohlo by vás zaujímať

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…