vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

21°C

oblačno

Pre fotku Dubčeka som dostal stopku

Sú po ňom pomenované námestia, ulice, školy. Pre Slovákov bol symbolom nádeje a lepšieho života. Pred sto rokmi sa v Uhrovci narodila významná osobnosť našich dejín Alexander Dubček, ktorý často navštevoval aj milovaný Trenčín.

Jeden rodný dom v Uhrovci spojil dvoch velikánov – Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. V novembri minulého ruku sme si pripomenuli okrúhlych sto rokov od narodenia Dubčeka. Po celom Slovensku sa na jeho počesť konali rôzne podujatia. Obísť nemohli ani jeho domáci Trenčiansky kraj. K svojej rodnej hrude sa vždy hlásil a nevynechal nijakú príležitosť, aby mohol zavítať do Trenčína. A práve v centre mesta vystavil unikátne zábery Dubčeka trenčiansky fotograf Miloslav Abel. „Prvýkrát som sa s ním stretol zoči-voči na štadióne za mostami počas futbalového zápasu v júni 1968. Zazrel som ho a keďže bol vtedy veľmi obľúbený, štadión mu tlieskal. V pondelok som odniesol fotky do redakcie. Tam sa potešili a dali ich vyvolať. O týždeň boli uverejnené a štočky pravdepodobne zostali v tlačiarni. Keď prišiel august 1968 a vychádzali mimoriadne čísla Trenčianskych novín, tak jednu z fotiek použili na titulke s nápisom: ‚Sme s vami, buďte s nami.‘ Ešte som sa s ním stretol na jeseň toho roku na výstave‚ Trenčín, mesto módy‘, kde bol s manželkou, a potom som ho odfotil aj na predvolebnej kortešačke a v roku 1990 v Brezovej pod Bradlom. Keď sa vracali z mohyly, tak ho jedna občianka napriek ochranke stihla objať a vtedy vznikla tiež jedna z vystavených fotografií,“ zaspomínal si čerstvý osemdesiatnik Abel.

Dubček pod hradom Matúša Čáka odštartoval svoju politickú kariéru a práve sem smerovali po návrate z Moskvy v roku 1968 aj jeho prvé kroky. O dva roky neskôr ho zbavili všetkých funkcií a členstiev súvisiacich s jeho politickou činnosťou, upadol do nemilosti a stal sa terčom sledovania a špionáže ŠTB. Dlhých 20 rokov žil v izolácii. Prenasledovali ho, prišiel o vojenskú hodnosť, odňali mu cestovný pas a pracoval za minimálnu mzdu. Pre fotografiu, ktorá bola uverejnená po zápase, podobný osud postihol aj fotografa Abela. „Začali mi to vyčítať. Odrazu som mal zákaz nosiť fotky do redakcie. Negatívy som zo strachu radšej schoval na povale,“ povedal.

Kým Dubčeka vystrelila na politický piedestál Nežná revolúcia v roku 1989, aj Miloslav Abel sa po roku mohol ďalej venovať svojej vášni – fotografovaniu. Zachytil viacero športových momentov, v Dubnici nad Váhom mal vlastnú fotoslužbu a doteraz ho stretnete na mnohých kultúrno-spoločenských podujatiach v Trenčíne, kde zachytáva dôležité momenty zo života Trenčanov. Životnú púť Alexandra Dubčeka napokon preťala dopravná nehoda 2. septembra 1992, pri ktorej zahynul. „Budem si ho pamätať ako človeka, ktorý vedel do príhovorov zakomponovať aj vtipné myšlienky,“ uzavrel Miloslav Abel.

Mohlo by vás zaujímať

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…