vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

19°C

polooblačno

Dvadsať vrcholov, krásy kraja a zdravý duch

Premiéra sa vydarila, pravidlá sa nemenia. Tohtoročnú Vrchársku korunu Trenčianska (VKT) získa cyklista, turista či bežec, ktorý od 10. apríla do 30. novembra 2017 zdolá 20 predpísaných vrcholov, na mieste sa odfotí a nahrá fotky na webovú stránku Vrchárskej koruny Trenčianska.

Organizátori VKT vybrali pre tento rok 20 zaujímavých kopcov. Sú medzi nimi najvyššie vrcholy kraja, rozhľadne a hrady. Predstavme si ich podrobnejšie. Štyri zastávky ponechali organizátori z minulého roka – Považský Inovec (1 042 m), Veľkú Javorinu (970 m), Panskú Javorinu (942 m) a Mohylu Milana Rastislava Štefánika na Bradle (543 m).

Zdolanie dvoch vrcholov čaká účastníkov VKT v okrese Trenčín – vysielač Nad oborou (657 m) a najvyšší vrchol okolia kúpeľov Trenčianske Teplice, kopec Klepáč (575 m). Najvyšší a najmasívnejší vrch západnej časti Javorníkov, vrchol Makyta (922 m), ktorý leží na hranici Trenčianskeho a Zlínskeho kraja, ponúkne Púchovský okres. Nová asfaltka čaká na cyklistov na Zrnovej (854 m), pre tento rok tiež zaradená medzi vrcholy.

Na hornej Nitre, v okrese Partizánske, vás vďaka VKT kroky zavedú na Michalov vrch (541 m). Na tomto strategicky výhodnom mieste nad rozhraním Nitrianskej a Tekovskej župy stál kedysi hrad, ktorý na prelome 13. a 14. storočia vyhorel a zanikol. Zostala po ňom len v skale vytesaná vnútorná stena a miestami málo zreteľné stopy valu. Zdolanie najvyššieho vrchu Trenčianskeho kraja Vtáčnik (1346 m) čaká účastníkov v okrese Prievidza. S nadmorskou výškou 1 141m sa k nemu pridá aj Magura, najvyšší vrch Malej Magury. Tretím vrcholom v tomto okrese je vysielač Čierny vrch (997 m).

Spoznávanie histórie prinesie okres Považská Bystrica. Z malej rozhľadne na vrchu Stratenec (1 055 m) turistov poteší výhľad na slovenskú i moravskú stranu. Posedenie na oddych je pripravené na vrchole Orgoňova Kýčera (959 m). Podľa povesti na toto miesto utiekol posledný uctievač pohanských modiel starý Orgoň a založil tu osadu Orgoňovce.

Krásny výhľad na celú Vážsku nivu poskytne v okrese Nové Mesto n./V. cyklistom i turistom Veľký Plesnivec (484 m). Ide o obľúbené miesto paraglajdistov či rogalistov, ktorí vrchol často využívajú ako miesto štartu. V oblasti, ktorá je tiež vyhlásená za prírodnú rezerváciu, sa vyskytuje aj ojedinelý druh stepnej trávy – kavyľ tenkolistý. Účastníkov určite poteší aj ďalšia zastávka v Novomestskom okrese – zrekonštruovaná zrúcanina hradu Beckov (250 m) na 60 metrov vysokom brale.

V západnej časti kraja, v okrese Myjava, ponúkne rozhľadňa Poľana najkrajší výhľad z troch rozhľadní postavených v rámci projektu cezhraničnej spolupráce „Pozrime sa cez hranice z výšky“. Vychutnáte si pohľad na Biele Karpaty, masív Veľkej Javoriny, Myjavskú pahorkatinu, Malé Karpaty, Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik i Strážovské vrchy.

V Ilavskom okrese priláka 594–metrový vrchol Butkov, z ktorého je nádherný výhľad na lom, obec Ladce, Biele Karpaty, Strážovské vrchy a Javorníky. Osviežiť sa chutnou vodou zasa možno pri kaplnke Brezová (650 m). Zastávkou, ktorú prinesie VKT v okrese Bánovce n./B, je hrad Uhrovec postavený v období rokov 1251 – 1293. Hoci sa zrúcanina hradu nachádza v ťažšie dostupnom teréne, zdolanie tejto zastávky určite stojí za to.

Ak teda patríte k nadšencom cyklistiky či turistiky, neváhajte a registrujte sa na stránke:

https://vkt-bike.sk/registracia/


autor: red

foto: TSK

Mohlo by vás zaujímať

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…