vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

16°C

silný dážď

Bánovská dolina ako na dlani

Kňaží stôl je zaujímavý vrch, z ktorého sa ponúka výhľad na celú bánovskú dolinu aj jej široké okolie. Je súčasťou územia európskeho významu (ÚEV) s rovnomenným názvom, ktoré spravuje ChKO Ponitrie. Bučiny, dúbravy, ale aj množstvo chránených a ohrozených druhov a rastlín tu spoločne vytvárajú jedinečný komplex. Zaujímavosťou je aj fakt, že súčasťou tejto lokality je rovno päť prírodných rezervácií.

ÚEV Kňaží stôl zaberá plochu takmer 3 800 hektárov, pričom zasahuje do dvoch okresov Trenčianskeho kraja – Bánovského a Prievidzského. Ide o rozsiahle územie v južnej časti Strážovských vrchov, ktoré sa tiahne od osady Prusy až po Valaskú Belú. Predmetom ochrany je tu až 15 biotopov európskeho významu. Územie patrí aj do sústavy NATURA 2000.

Na členitom povrchu Kňažieho stola je poriadne živo, dobre sa tu darí predovšetkým orchideám. V rámci strednej Európy ide dokonca o jednu z lokalít s najväčšou koncentráciou vstavačovitých. Objavíte tu vzácny hmyzovník Holubyho, hmyzovník včelovitý či kruštíky, ale aj klenoty ako kruštík piačenský a kruštík pontický. Zo živočíšnych druhov európskeho významu tu môžete zahliadnuť roháča veľkého i fúzača alpského. Lesy obývajú aj predátori ako medveď hnedý a rys ostrovid.

Súčasťou územia je až päť prírodných rezervácií. Kňaží stôl susedí s tromi, ktorými sú Ľutovský Drieňovec s početnou populáciou prilbovky bielej, rozsiahla Udrina a národná prírodná rezervácia Bradlo. O kúsok ďalej leží ešte Smradľavý vrch, ktorý sa tiež má čím pochváliť. Je totiž druhou najbohatšou lokalitou na Slovensku s výskytom škumpy vlasatej. Pod týmto názvom sa ukrýva vzácny treťohorný ker, ktorý dosahuje výšku dva až tri metre. V rámci Smradľavého vrchu dosahuje severnú hranicu svojho rozšírenia.

Ak chcete mať krásny panoramatický výhľad na celú bánovskú dolinu, skúste sa vybrať na vrch, ktorý sa taktiež volá Kňaží stôl (637 m n. m.). Najľahší prístup naň je z obce Trebichava, odkiaľ vedie zelená turistická trasa, alebo z Podlužian. V blízkosti chodníka neprehliadnite nádherný mohutný dub, ktorý si podľa povestí obľúbil aj vodca protihabsburského povstania František Rákoci. Po modro značených trasách sa na Kňaží stôl môžete vybrať aj z obcí Krásna Ves a Uhrovec.

Zdroj: www.chkoponitrie.sopsr.sk

Mohlo by vás zaujímať

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…