vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

-1°C

oblačno

Čísla hovoria jasne, leto v Trenčianskom kraji bolo úspešné

Leto je už tradične synonymom dovoleniek, výletov, koncertov, zbierania zážitkov a spoznávania nových miest. A aké bolo toto leto v Trenčianskom kraji? Jedným slovom – úspešné. Štatistiky návštevnosti ubytovacích zariadení v porovnaní s minulým rokom hlásia nárast. Niektoré pamiatky či kultúrne zariadenia dokonca oznamujú rekordnú návštevnosť. Ak by sme mali vyzdvihnúť najobľúbenejšie turistické miesta v Trenčianskom kraji, určite sú nimi hrady či zámok. Veľkej obľube a návštevnosti sa tešia aj kúpele. Nezaostáva cykloturistika v kraji, ktorej sa venuje čoraz väčšie množstvo návštevníkov či domácich obyvateľov. 

V Trenčianskom kraji už tradične dominujú domáci návštevníci. Návštevnosť kraja v letných mesiacoch jún, júl a august vzrástla oproti letu 2022 o 7,5 %. Celkovo tak navštívilo Trenčiansky kraj 119 024 dovolenkárov. Taktiež sa oproti minulému roku zvýšil počet prenocovaní. Hovoríme o náraste o viac ako 25 tisíc. Ubytovacie zariadenia v regióne zaznamenali 445 617 prenocovaní. Čo sa nezmenilo, je skutočnosť, že z hľadiska intenzity návštevnosti ročného obdobia dominuje mesiac august, kedy trenčiansky región objavovalo až 40 629 turistov. 

„Hlavným cieľom krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región je prezentovať kraj ako destináciu ideálnu na dovolenku či výlety. Preto nás stúpajúca návštevnosť regiónu veľmi teší a motivuje v našej práci. Naďalej sa budeme snažiť vyvíjať aktivity na podporu domáceho turizmu, jednou takou bol aj nedávno ukončený letný projekt s názvom Po stopách škriatka Trenčanka, ktorý inšpiroval rodiny s deťmi k spoznávaniu Trenčianskeho kraja a vyslúžil si veľmi pozitívne reakcie,“ vyjadril spokojnosť Pavol Štefčík, zastupujúci výkonný riaditeľ KOCR Trenčín región. 

Leto na hradoch bolo v znamení rekordného počtu návštevníkov, zaujímavých podujatí aj stavebného ruchu

Tohtoročnú letnú sezónu označilo za rekordnú Trenčianske múzeum v Trenčíne, ktoré má pod taktovkou aj správu Trenčianskeho hradu. Len počas letných mesiacov jún a august navštívilo jeho pobočky takmer 100 000 návštevníkov. Najvyššej návštevnosti sa tešil hrad Matúša Čáka, ktorý v lete navštívilo 83 222 návštevníkov. Pod tento nadpriemerný záujem sa podpísalo viacero faktorov. „Tento rok sme pre návštevníkov pripravili viaceré novinky, ktoré medzi nimi veľmi pozitívne zarezonovali. Spoločné vstupné na všetky pobočky múzea, veľká letná súťaž o noc v Matúšovej veži,  minifarmička, letné kino, viaceré koncerty, rozprávkovú výstavu či pestrý a atraktívny program s kvalitnou dramaturgiou,“ priblížila letný program Katarína Špačková, vedúca oddelenia marketingu a komunikácie Trenčianskeho múzea v Trenčíne. 

Jedna z najobľúbenejších pamiatok na Slovensku, Bojnický zámok, prilákala počas letných mesiacov takmer 96 tisíc návštevníkov, čo predstavuje návštevnosť porovnateľnú s najlepšími sezónami v období pred covidom. Pozitívne štatistiky boli dosiahnuté nielen vďaka bežným prehliadkam, ale aj obľúbeným nočným prehliadkam a legendárnym strašidlám na zámku.

Na hrade Beckov bol pestrý každý prázdninový víkend. Návštevník mohol počas letnej turistickej sezóny vyberať z pestrej palety tematických podujatí, ktoré si do konca leta užilo 60 542 návštevníkov. Tieto čísla predstavujú oproti minulému roku nárast o 20 %. Program však nie je to jediné, čomu sa na hrade venovali. Leto 2023 bolo na hrade aj v znamení stavebných prác a rozsiahlej rekonštrukcie. Výsledkom je nedávno sprístupnený západný palác, ktorý aktuálne predstavuje najväčšiu zastrešenú časť hradu. 

Nielen povesť Čachtického hradu, ale aj niekoľko zaujímavých podujatí približujúcich históriu tohto hradu, ako napríklad „Život na dvore Alžbety Báthory“ či „Nočné prehliadky s grófom Františkom Nádasdym“ prilákali na hrad počas leta takmer 29 300 návštevníkov.

Prioritou väčšiny zrúcanín sú záchranné a sanačné práce, čoho príkladom je aj hrad Tematín. Za pomoci dobrovoľníkov aj zahraničných študentov pamiatkových odborov, venovali leto najmä dokončujúcim prácam na Severnom paláci, kde sa pripravujú expozičné priestory. 

Aktívny oddych i relax

Populárnou letnou aktivitou v trenčianskom kraji je cyklistika, ktorej dáva vietor do plachiet rozrastajúca sa sieť cyklotrás trenčianskeho regiónu. Obľubu tohto športu dokazujú aj štatistiky jedného z najkrajších a najobľúbenejších úsekov cyklotrás, vedúceho okolo kláštora Veľká Skalka pri Trenčíne. Len počas letných mesiacov prešlo po tejto trase 114 208 cyklistov. Najviac frekventovaný bol daný úsek v auguste, kedy po ňom prešlo 43 420 cyklistov či korčuliarov. 

Aj v trojici kúpeľov Trenčianske Teplice, Bojnice a Nimnica považujú uplynulú letnú sezónu za úspešnú. V Trenčianskych Tepliciach pripravili počas leta novinku s názvom "Wellness v regióne", čo je obdoba zimnej verzie projektu "Kúpele v regióne". Návštevníci mali v mesiacoch júl a august 50% zľavu na vstup do WELLMED centra. Išlo o prvý ročník tohto projektu a bolo v ňom zapojených spolu 60 obcí a miest z trenčianskeho kraja. Za júl zaznamenali v rámci projektu 512 vstupov a za august 1 211 vstupov. 

Obľúbeným cieľom výletov bola aj najstaršia slovenská ZOO v Bojniciach, ktorú počas letných prázdnin navštívilo viac ako 134 tisíc návštevníkov. Lákadlom bola motýlia záhrada, edukačné aktivity, zookrúžok či možnosť zastaviť sa „na kus reči“ s ošetrovateľmi.


Text: PG

Zdroj: ŠÚ SR

23.10.2023Mohlo by vás zaujímať

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…