vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

-0°C

oblačno

Pamiatky Trenčianskeho a Zlínskeho kraja na Trenčianskom hrade

História, ktorá nás spája – to je názov výstavy, ktorú v stredu 24. júla 2019 predstavila krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región v priestoroch Barborinho paláca na Trenčianskom hrade. Kultúrne dedičstvo dvoch susedných regiónov môže verejnosť obdivovať do 8. augusta 2019.

Ako by vyzeralo, keby sa hrady, zámky, kaštiele, prírodné rezervácie či múzeá Trenčianskeho kraja a jeho českého suseda, Zlínskeho kraja, spojili v jeden ucelený produkt cestovného ruchu? Odpoveď na otázku prináša prvé ovocie medzinárodného projektu „Kultúrne a historické dedičstvo ako základný atribút národného povedomia“. „Výstava „História, ktorá nás spája“ je výstupom jednej z projektových aktivít. Zámerom spolupráce medzi krajskou organizáciou cestovného ruchu Trenčín región a Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy je zvýšiť povedomie o slávnych, ale naopak aj menej známych pamiatkach trenčianskeho regiónu a Východnej Moravy,“ priblížil projektový manažér KOCR Trenčín región, Pavol Štefčík.

Prepojenie a dlhoročná spolupráca

Notoricky známe stavby, ale i prachom zapadnuté historické monumenty prezentujú lákavé fotografie s krátkymi popismi. „Projekt má krásny zámer. Spojiť kultúrne dedičstvo dvoch národov, českého a slovenského a vyzdvihnúť tie pamiatky, ktoré máme,“ povedala výkonná riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín región, Eva Frývaldská. „S Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy máme dlhoročnú spoluprácu. Veľmi sa tešíme, že máme takého partnera – organizáciu, ktorá má 12 ročné skúsenosti a dokáže ich pretaviť v jedinečné výsledky. Jedným z nich je i táto výstava, ktorá je výsledkom nášho spoločného snaženia,“ doplnila Frývaldská.

Dominanta kraja ako posol dedičstva 

Putovná výstava „História, ktorá nás spája“ nie je na Trenčianskom hrade náhodou. „Dôvod pre umiestnenie exponátov na Trenčiansky hrad je jednoduchý. Bohatá návštevnosť i význam hradu, ako pamiatky či dominanty trenčianskeho regiónu zabezpečí posolstvo výstavy – osvetu našich historických pamiatok,“ ozrejmila Frývaldská. Expozícia toho najkrajšieho čo môže turista v Trenčianskom a Zlínskom kraji navštíviť je v hradných priestoroch umiestnená do 8. augusta 2019. Následne poskytne výstave dočasný domov Draškovičov kaštieľ v Čachticiach, kde bude k nahliadnutiu dva týždne. Dátum vernisáže oznámi organizátor výstavy (KOCR Trenčín región) na svojom webe – www.trencinregion.sk

V Trenčíne, 30.7.2019

Text: PŠ

Mohlo by vás zaujímať

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…