vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

8°C

hmla

Hrad Uhrovec sa rozrástol o obnovenú časť

Pár rokov späť ruina, dnes priestory vhodné na podujatia, výstavy či prenocovanie. Rekonštrukcia hradnej časti – hospodárskej budovy Uhrovského hradu je zrealizovaná a jej výsledok je unikátny. Pod prácu sa podpísali členovia Občianskeho združenia (OZ) Hrad Uhrovec.

Hrad vyčnievajúci zo strmých kopcov Strážovských vrchov ponúka jedinečné výhľady. Po devastácii spôsobenej požiarom v polovici 19. storočia hrad chradol a bolo zničené zastrešenie budov. O zachovanie a konzerváciu hradných múrov sa dlhé roky starala Nadácia pre zachovanie kultúrneho dedičstva. Žezlo neskôr prevzalo Občianske združenie Hrad Uhrovec, ktoré sa dnes môže pochváliť významným pokrokom v rekonštrukčných prácach. „K obnove sme sa snažili pristupovať veľmi exaktne. Dovolím si tvrdiť, že hospodárska budova je zrekonštruovaná na 98% v pôvodnej forme,“ uviedol predseda OZ Hrad Uhrovec, Martin Varga.

Obnovená hradná budova ponúka nové možnosti pre návštevníka. Spodná časť hospodárskej budovy by v blízkej budúcnosti mala slúžiť ako lapidárium, na poschodiach vznikne zázemie pre turistov. Projekt rekonštrukcie, ktorá trvala 3  roky, bol realizovaný s podporou dotačného programu Ministerstva kultúry SR. „Na obnovu tohto objektu prispelo Ministerstvo kultúry SR, v rámci dotačnej schémy „Obnovme si svoj dom“, sumou takmer 300 tis. eur,“ priblížila Ministerka kultúry SR, Natália Milanová, ktorá prácu členov OZ Hrad Uhrovec ocenila a vyjadrila uznanie nad výsledkami ich činnosti. 

Podľa štatistických údajov hrad Uhrovec každoročne navštívi viac ako 5000 turistov. „Zrúcaniny hradov sa momentálne tešia veľkej obľube. Nakoľko návštevníka neobmedzujú bezpečnostné opatrenia v takej miere, ako v interiérových priestoroch, je jednoduchšie a možno i efektívnejšie zvoliť túto alternatívu na výlet s rodinou. Preto sme hrad Uhrovec zaradili do našej letnej hry ŠTÚR TÚR a veríme, že aj účastníci ocenia najnovšie rekonštrukčné práce na hrade," povedala výkonná riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu  (KOCR) Trenčín región, Eva Frývaldská. Napriek tomu, že v rámci zrúcaniny nefunguje stála sprievodcovská služba, návštevníci nebudú ukrátení o históriu tejto unikátnej pamiatky. Ešte v minulom roku tu KOCR Trenčín región umiestnila špeciálnu tabuľku s QR kódom, ktorý obsahuje nahrávku o hrade. Zvuková stopa je okrem slovenčiny dostupná aj v angličtine, nemčine, poľštine či maďarčine.


Trenčín, 15.7.2020

Mohlo by vás zaujímať

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…