vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

-2°C

jasno

Blíži sa slávnostné otvorenie prvej česko-slovenskej cyrilometodskej trasy

Počas predposledného augustového týždňa sa uskutoční prvé česko-slovenské putovanie medzi dvoma významnými pútnickými miestami, a to Skalkou nad Váhom na slovenskej strane a Velehradom u našich českých susedov. Symbolicky bude otvorená aj prvá značená cyrilometodská trasa medzi Českom a Slovenskom.

Cyrilometodská trasa už niekoľko rokov prepája významné miesta a inštitúcie, ktoré aj po viac ako 1100 rokoch stále nesú odkaz Cyrila, Metoda aj ich nasledovníkov. Európanom a ďalším záujemcom ponúka po celý rok pestrú paletu kultúrno-vzdelávacieho turizmu s tým, že  aktivity sú koordinované združením partnerov Cyrilometodskej trasy. Prvá značená trasa nesúca odkaz dvoch solúnskych bratov medzi Českom a Slovenskom vedie od Skalky nad Váhom, ktorá je najstarším pútnickým miestom na Slovensku vôbec, až po Velehrad v Zlínskom kraji.

Začiatok putovania spolu so symbolickým otvorením spomínaného úseku trasy je naplánovaný na stredu 21. augusta 2019 so začiatkom o 8.00 h a štartom v priestoroch bývalého kláštora na Veľkej Skalke. Púť s celkovou dĺžkou necelých 90 kilometrov povedie od spomínanej Skalky nad Váhom, cez Žítkovú, Starý Hrozenkov, kúpeľné mestečko Luhačovice, Uherský Brod a Velehrad.

Podujatie pripravila krajská organizácia cestovného ruchu Trenčín región v spolupráci so združením Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda v Zlíne.

Podrobný program podujatia nájdete na pozvánke, v galérii článku.


Zdroj: Odd. komunikácie a medzinárodných vzťahov, TSK

Mohlo by vás zaujímať

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…