vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

22°C

oblačno

O vizuálny zážitok sa na HoryZontoch postarajú aj fotografie

Hoci má trenčiansky festival HoryZonty prívlastok filmový, návštevníci sa každoročne môžu tešiť aj na kolekciu fotografií zachytávajúcich krásy prírody a momenty vyrážajúce dych z outdoorových aktivít. Autormi snímok sú v prevažnej miere neprofesionálni fotografi, ktorí dokážu zachytiť nevšedné okamihy v tej správnej chvíli a zašlú svoje fotografie do súťaže.

Blíži sa uzávierka fotografickej súťaže

„Život treba žiť naplno,“ hovorí o výbere témy súťaže členka organizačného tímu festivalu Zuzana Jargašová, ktorá je zároveň členkou poroty. „Každý žije svoj život po svojom a pre každého „naplno” znamená niečo iné. Pre niekoho to môže byť aj pokoj a čaro krásy statickej prírody. Nemusí to byť ani v ďalekých krajinách, ale niekde, kde to človeka jednoducho okúzli. Kľudne za domom na kopčeku. Vychutnať si treba každý moment, preto sa tešíme na všetky zábery,“ upresňuje hlavná koordinátorka fotosúťaže, ktorá je veľkou milovníčkou hôr a dobrodružstva v prírode. Téma 17. ročníka fotosúťaže  s názvom „Naplno“ je výzvou, do ktorej sa môžu záujemci zapojiť do 23. októbra. Fotografie je do tohto dátumu možné nahrať priamo na webovej stránke alebo s vyplnenou prihláškou poslať na e-mailovú adresu festivalu. Najlepšie snímky budú prezentované webových stránkach podujatia a vystavené počas celej doby jeho trvania. Zo štyridsiatich najzaujímavejších fotografií trojčlenná porota vyberie a ocení štyri najlepšie.

Cesta hrdinov na fotkách

Ďalšou z výstav bude prezentácia snímok zachytených na Ceste hrdinov SNP. Organizátori veria, že návštevníkom nielen spríjemní čas strávený na festivale, ale ponúkne aj inšpiráciu na absolvovanie tejto 770 kilometrov dlhej trasy. „Nasledovať červenú značku budete môcť aj v Posádkovom klube v Trenčíne počas celého festivalu. Nie, nemusíte prejsť takmer 800 km za dobrodružstvom. Stačí pár metrov a značka vás privedie k menšej expozícii s príbehmi a fotografiami ľudí, ktorí zdolali svoju Cestu hrdinov SNP. Čakať vás budú veselé historky, príbehy o prekážkach na ceste, osobné straty a psychické posilnenia. Fotografie vám odhalia krásy Slovenska, no zároveň vás nechajú nahliadnuť aj do každodennej improvizácie bežného „SNPéčkara“, ktorá vytvára množstvo vtipných momentov,“ prezrádza o výstave realizátorka výstavy Stanislava Farkasová. 

Po červenej značke vo filme

O atraktivite najznámejšej diaľkovej turistickej trasy svedčí aj každoročný záujem filmárov. Tento rok budú filmovými hrdinami Cesty SNP členovia rodiny s tromi malými deťmi v snímke „Po červenej domov“, pričom film o ich netradičnom dvojmesačnom putovaní si diváci budú môcť pozrieť hneď v prvý festivalový večer. O ďalší výnimočný výkon sa na trase SNP postarala športovkyňa v extrémnych životných roliach, Soňa Kopčoková, mama troch adoptovaných detí, majsterka sveta aj Európy vo fitness a držiteľka rekordov na dlhých tratiach po celom Slovensku. Cestu hrdinov prebehla v slovenskom ženskom rekorde za jedenásť dní a 15 a pol hodiny, pričom z Dukly až na Devín bežala sama. Divákom organizátori okrem filmu z dielne slovenského režiséra Viliama Bendíka „Sama na ceste“ ponúknu aj besedu s jeho tvorcom a hlavnou protagonistkou. 

Festival dobrodružných filmov HoryZonty sa bude konať 10. až 12. novembra 2022 v Posádkovom klube v Trenčíne. Spolu s projekciou tridsiatky filmov sa návštevníci môžu tešiť na viacero sprievodných podujatí.

Pre viac informácií: Stanislava Farkasová, PR manažérka festivalu HoryZonty, stanislava.farkasova@gmail.com, +421 917 586 412


Mohlo by vás zaujímať

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…