vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

11°C

oblačno

Na rozhraní dvoch svetov

Horná Nitra sa môže pýšiť viacerými turistickými klenotmi. Nachádza sa tu zoologická záhrada, Bojnický zámok, kúpele, viaceré múzeá, ale napríklad aj banský skanzen, ktorý vám ukáže krásy podzemia. V ničom nezaostáva ani tamojšie prírodné bohatstvo, o ktoré sa od roku 1985 stará Chránená krajinná oblasť (CHKO) Ponitrie.

Celé územie CHKO má rozlohu 37 655 hektárov, pričom zasahuje do siedmich okresov a troch krajov. Sceľujúcim prvkom je rieka Nitra, rozhodne však nejde o jednotvárnu krajinu. Súčasťou CHKO sú totiž dva krajinársky odlišné celky, ktoré majú inú geologickú stavbu, nadmorskú výšku, ale aj klímu. Sú to kryštalicko-druhohorné pohorie Tribeč a mladšie sopečné pohorie Vtáčnik. Oba pritom ponúkajú turistom jedinečné prírodné výtvory, ktoré môžu spoznávať aj vďaka hustej sieti turistických trás.

V prípade Vtáčnika zaujme napríklad kaňon Bystričanskej doliny. Po oboch jeho stranách vynikajú skalné steny Veľkej skaly a Hrádku, valcovitý sopečný komín na vrchu Ostrovica či rozpadnuté skalné veže na hlavnom hrebeni. Tribeč zase láka kremencovými hôrkami, ktoré lemujú pohorie zo západu na východ.

Rozdiely možno nájsť aj v ríši rastlín a živočíchov. V pohorí Vtáčnik prevláda chladnejšie a vlhkejšie podnebie, flóru tu teda reprezentujú najmä horské druhy. Stretnúť tu môžete veľké šelmy ako medveďa hnedého či rysa ostrovida, pozoruhodný je početný výskyt užovky stromovej a vzácne sa tu vyskytuje aj vretenica severná. V pohorí Tribeč zase dominuje teplá horská klíma s výnimkou jeho najvyšších častí. Pokrývajú ho preto zväčša teplomilné rastlinné spoločenstvá. Veľmi dobre sa tu zároveň darí danielej a muflónej zveri.

foto: chkoponitrie.sopsr.sk

Mohlo by vás zaujímať

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…