vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

12°C

mrholenie

Pilotná bezbariérová destinácia

Webové sídlo KOCR www.trencinregion.sk už tri roky slúži ako hlavný informačný kanál a turistom poskytuje cenné informácie o pobyte v trenčianskom regióne. Ročne tento turisticko-informačný portál navštívi viac ako 200 tisíc návštevníkov. Webový portál sa v tomto roku rozšíril o jedenásť audio nahrávok s faktami a zaujímavosťami o najatraktívnejších miestach v Trenčianskom kraji. Nechýba medzi nimi nahrávka s informáciami o Trenčianskom hrade, Bojnickom zámku, hrade Lednica, Považskom hrade, hrade Uhrovec a Beckov, Čachtickom hrade a podzemí, mohyle Milana Rastislava Štefánika, Skalke and Váhom či informácie o hviezdnej oblohe z Hvezdárne v Partizánskom.

Pútavé zvukové nahrávky majú prioritne slúžiť zdravotne postihnutým osobám, ktoré sa kvôli hendikepu nemôžu dostať na vyhľadávané turistické lokality a prezrieť si prezentované expozície. „Chceli sme vytvoriť produkt pre invalidných a inak zdravotne obmedzených ľudí, aby sa v pohodlí domova mohli dozvedieť zaujímavé informácie o najkrajších miestach v našom kraji,“ ozrejmila Eva Frývaldská, výkonná riaditeľka KOCR Trenčín región. Ako ďalej uviedla, zvukové nahrávky boli vyhotovené s minimálnymi finančnými nákladmi, nakoľko texty o lokalitách nahovorila a nahrala zamestnankyňa KOCR Michaela Tišková. Podľa prieskumu organizácie je väčšina historických a kultúrnych pamiatok či iných turistických zariadení v Trenčianskom kraji neprístupná zdravotne ťažko postihnutým osobám. KOCR Trenčín región chce preto touto aktivitou vzbudiť pozornosť verejnosti a podnietiť správcov turistických zariadení k prispôsobeniu prehliadok pre zdravotne postihnuté osoby. Vďaka nadviazaniu spolupráce s občianskym združením (OZ) Bez bariéry plánuje KOCR Trenčín región vyvíjať systematické kroky k odstraňovaniu bariér v turistických lokalitách.

 „Každá bariéra je v podstate zámok pre imobilných a hendikepovaných, ktorí nemajú pomyseľný prístupový kľúč k našim pamiatkam, mestám, kultúrnym domom, športoviskám, hotelom, ale aj verejným priestranstvám, úradom a pod. Trenčiansky kraj je zaujímavou turistickou destináciou a Slovensko aj tento región si zaslúžia, aby ho videli aj zdravotne postihnutí návštevníci z Česka a ďalších krajín. Preto ho musíme spoločne postupne odomykať, aj keď základná bariéra je často inde. V hlavách kompetentných, ktorí môžu prostredie zmeniť...Vitaj Trenčiansky kraj... si prvý, kto sa odomyká.“ vyjadril potešenie Petr Kučera, predseda OZ Bez bariéry – Národná platforma proti bariéram.

Mohlo by vás zaujímať

Čachtické podzemie

Temnota, vlhkosť a pach podzemia, hrobové ticho, ktoré podchvíľou pretne ako blesk nočnú…

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…