vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

30°C

jasno

Trenčiansky hrad láka slovenských i zahraničných turistov

Dominanta nielen mesta Trenčín, ale aj celého Trenčianskeho kraja je miestom, kam ľudia chodia za spoznávaním, relaxom, romantikou a za novými, skvelými zážitkami. Hrad každoročne pripravuje zaujímavé podujatia, ktoré lákajú tisíce návštevníkov z celého sveta. Okrem toho disponuje možnosťou zakúpiť si prehliadku hradu samostatne či so sprievodcom, ktorá býva nabitá i prekvapivými faktami.

Hrad rozhodne nestráca na svojom čarovnom charaktere a zaujímavosti, o čom svedčí fakt, že vo veľkej čitateľskej ankete „Srdcu najbližší“ získal prvé miesto v kategórii hrady a druhé spomedzi všetkých nominovaných zariadení z Trenčianskeho kraja s celkovým počtom hlasov 628.

Tento rok je pre hrad tým najdôležitejším menom Matúš Čák Trenčiansky. V akej súvislosti a čo všetko sa bude diať nám porozprával v rozhovore riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne, Peter Martinisko.

1. Rok 2021 je pre Trenčiansky hrad rokom Matúša Čáka Trenčianskeho. Čo všetko pri tejto príležitosti ste pre návštevníkov pripravili a na čo sa môžu počas roka tešiť?

Pre návštevníkov pripravujeme viaceré novinky, množstvo akcii a podujatí, ktoré budú, ako ste už naznačili, tematicky spojené s najznámejším majiteľom Trenčianskeho hradu.

Už v apríli 2021 plánuje Trenčianske múzeum v Kasárni na Trenčianskom hrade otvoriť unikátnu expozíciu „Pán Váhu a Tatier“. Predstaví ňou nielen samotného Matúša Čáka Trenčianskeho, ale aj dobu, v ktorej Matúš žil. Deti zaiste nadchne zbroj vojaka, ktorý slúžil v Matúšovom vojsku.

K 700. výročiu úmrtia Matúša Čáka bola vydaná Trenčianskym múzeom pamätná suvenírová eurobankovka s nulovou nominálnou hodnotou. Bankovka s podobizňou Matúša Čáka Trenčianskeho, s hradom z obdobia Matúšovho vládnutia a jeho rodinným erbom je vyrobená z bavlneného papiera ako originálne eurobankovky a obsahuje ochranné prvky ako sú napríklad vodoznak, hologram, UV ochranné prvky, bezpečnostný pásik a iné. Zahájenie predaja bankovky plánujeme v tom istom čase ako otvorenie expozície „Pán Váhu a  Tatier“.

Podujatia nesúce meno Matúša Čáka, budú návštevníkov pomyselne prenášať do obdobia, v ktorom Matúš vládol. Letnú turistickú sezónu otvoria dobové Matúšove hradné slávnosti koncom júna. Z ďalších pripravovaných podujatí v krátkosti spomenieme letné rozprávkové cesty pre deti, remeselné dni, jedinečné nočné prehliadky pre deti aj dospelých so scénkami alebo rytierske víkendy.

V auguste sa súčasťou expozície „Pán Váhu a Tatier“ stane vzácny exponát - herma z pozlátenej medi, ktorá má byť pôvodcom mnohých podobizní Matúša Čáka Trenčianskeho. V súčasnosti sa herma nachádza v Maďarskom národnom múzeu v Budapešti, ktorému ju v roku 1812 darovalo slobodné kráľovské mesto Trenčín. Na základe miestnej povesti, ktorá tvrdila, že sa jedná o bustu s vyobrazením Matúša Čáka, vznikli viaceré Matúšove portréty, ktoré sú súčasťou zbierkového fondu Trenčianskeho múzea v Trenčíne. Ten najrozmernejší zaujme svoje miesto v spomínanej expozícii. Návštevníci ho budú môcť obdivovať a porovnávať počas jedného mesiaca s hermou, ktorá sa do Trenčína vráti po 209 rokoch.

V priebehu tohto roka plánujeme pre návštevníkov múzea realizovať viaceré prednášky súvisiace s Matúšom Čákom Trenčianskym. Ich cieľom je priblížiť osobnosť palatína verejnosti.

Vyvrcholením Roka Matúša Čáka bude jesenná odborná konferencia „700. výročie Matúša Čáka Trenčianskeho (1321 – 2021)“. Jej termín je naplánovaný na 23. – 24. september 2021 na Trenčianskom hrade. Na konferencii odznejú prednášky na témy týkajúce sa politickej situácie a hospodárskych pomerov v čase vládnutia Matúša Čáka. Zaujímavým predmetom prednášok bude určite aj téma osobnosti Matúša, rodu Čák, vývoja spoločnosti v dobe Matúša z pohľadu archeológie a pod. Prednášajúcimi budú významní slovenskí historici a osobnosti, ktorí sa zaraďujú medzi expertov na stredovek. Priestor dostanú aj mladší kolegovia, ktorí do výskumu vniesli nové podnety.

Pandemickej situácii sa budú prispôsobovať aj plánované termíny, preto je potrebné sledovať webové stránky múzea a sociálne siete Trenčianskeho hradu, kde budeme návštevníkom prinášať aktuálne informácie.

2. Čím si myslíte, že vynikáte spomedzi ostatných hradov? Vďaka čomu si vás verejnosť  tak veľmi obľúbila?

Trenčiansky hrad má mimoriadne dobrú polohu, hrdo sa týči nad mestom. Bývalé sídlo Matúša Čáka je ideálnym miestom na romantické prechádzky spojené s poznávaním histórie. Ponúka jedinečný výhľad na mesto Trenčín a široké okolie, a tiež možnosti spoznávania tajomných priestorov hradu, v ktorých sú umiestnené viaceré expozície Trenčianskeho múzea.  Jeho hradné bralo zdobí nápis z rímskych čias.  K Trenčianskemu hradu sa viaže aj veľmi známa povesť o Studni lásky. Trenčiansky hrad je miestom konania historických podujatí pre celú rodinu, koncertov, konferencii, prednášok, spoločenských udalostí a svadieb.

3. Okrem aktivít, ktoré sú spojené s Matúšom Čákom plánujete na tento rok zaujímavé podujatia či iné lákadlá?

O priazeň verejnosti sa budú uchádzať aj ďalšie zaujímavé podujatia. Lákadlom bude dobový tábor so sokoliarmi a ich dravcami, divadelné predstavenia, koncert ABBA Symphonic show, koncert IMT smile  alebo jesenná akcia Čerti na hrade. Záujem detí určite podnieti aj výstava šliapacích retro autíčok. V spolupráci so spoločnosťou Old Herold pripravujeme výstavu „100 rokov Trenčianskej likérky“, ktorá by mala byť pre verejnosť otvorená od mája do septembra tohto roka.

Významnou udalosťou minulej sezóny bolo slávnostné otvorenie dobovej včelnice a osadenie siedmych masívnych dobových úľov na Trenčianskom hrade. Už teraz sa tešíme na edukačné aktivity priamo vo včelnici, ktorými poukážeme na význam včiel a podporíme myšlienku ich záchrany.

Najvýznamnejším medzníkom minulého roka je však bezpochyby sprístupnenie južného opevnenia hradu od lesoparku Brezina, ktoré bolo zrekonštruované v rámci medzinárodného projektu TreBuChET – Trenčín, Bučovice, Chránime Európske tradície. Práve vďaka tomuto projektu sa Trenčiansky hrad svojou rozlohou dostupnou pre verejnosť zaradil medzi najväčšie sprístupnené na Slovensku. Už čoskoro plánuje múzeum otvoriť pre turistov nový samostatný vstup s pokladňou, ku ktorej sa návštevníci v budúcnosti budú môcť dopraviť turistickým vyhliadkovým vláčikom.

V spolupráci s krajskou organizáciou cestovného ruchu Trenčín región taktiež v apríli sprístupníme 3D prehliadku Barborinho paláca pomocou najmodernejších technológií. Je to unikátny pilotný projekt, ktorý zatiaľ nie je realizovaný na žiadnom hrade v Trenčianskom kraji. Návštevník hradu si do svojho mobilu stiahne mobilnú aplikáciu a vďaka nej si pozrie priestory Barborinho paláca v rozšírenej realite. V súčasnosti prázdny priestor sa vďaka 3D objektov zaplní dobovým nábytkom, erbami, brnením či dokonca „živými“ postavami Hedvigy Tešínskej a jej syna Jána. Aplikácia obsahuje aj interaktívne hry a audio komentár v 3 jazykoch. Veríme, že táto aplikácia na hrad priláka nadšencov virtuálnej reality a moderných technológií.

4. Ako predpokladáte, že sa bude vyvíjať návštevnosť hradu v tomto roku?

Trenčiansky hrad je, tak ako aj iné hrady a zámky, od decembra minulého roka zatvorený. Netrúfame si povedať, kedy hrad otvoríme, ale chceme byť veľmi optimistickí a dúfame, že od konca apríla - začiatku mája budeme môcť jeho priestory pre verejnosť sprístupniť.

Žiaľ, nepredpokladáme rastúci trend a rekordné návštevnosti z predchádzajúcich rokov. Počítame s obmedzenou prístupnosťou kvôli epidemiologickým opatreniam, čo sa premietne najmä do výchovno-vzdelávacích aktivít pre školské kolektívy, workshopy, ale aj do podujatí, koncertov, hromadných podujatí a prehliadok hradu. Už teraz s určitosťou môžeme povedať, že na poklese návštevnosti sa odzrkadlí aj znížený počet zahraničných návštevníkov.

5. Aké unikátne mená už navštívili Trenčiansky hrad?

Na hrad pravidelne chodia veľké mená aj svetového charakteru. K najznámejším osobnostiam jednoznačne patria: Karel Gott, Boney M, Gróf Kinsky, Natália Milanová, RNDr. Ján Lacika, CSc, Timothy Jude Smith - Timmy Trumpet, Sajfa, Juraj Bača, Marián Mitaš, Milo Král, Dano Dangl, Adela Vinczeová, Boris Valábik či Marián Gáborík a mnoho ďalších.

6. Má za sebou Trenčiansky hrad aj filmové natáčania či iné zaujímavé projekty? Vítate takéto projekty aj v budúcnosti?

Okrem zvedavých návštevníkov či zahraničných turistov si cestu na Trenčiansky hrad vedia nájsť aj filmové štáby rôznych televízií alebo organizácií. Rozprávkové prostredie a história, ktorá na vás dýcha na každom kroku, láka tvorcov filmov a seriálov, detských a mládežníckych programov, ale aj filmárov svadieb, ktoré sa zvyknú konať v hradných priestoroch najmä v jarných, letných a jesenných mesiacoch. Naposledy k nám zavítali filmári pri dokumente o Jánošíkovi, či herci seriálu Nový život.

V auguste objavovali Trenčiansky hrad výhercovia súťaže, vyhlásenej jedným z výrobcov telefónov, ktorí sa zúčastnili komentovanej prehliadky hradu so Sajfom. Hrad ponúka nové, aj pre filmárov ešte neobjavené, zákutia veľkolepého južného opevnenia. Stačí ich len objaviť.

7. Máte v súvislosti s Trenčianskym hradom nejaký „nesplnený sen“, ktorý by ste radi zrealizovali?

Dúfam, že sa nám podarí zrealizovať veľké hradné hry v Južnom opevnení ktoré je na to priam stvorené. Už dlhšie pracujeme na novom osvetlení hradu, chceme aby bolo nielen estetické, ekonomické, ale aj ekologické a zbytočne neosvetľovalo oblohu, či krajinu. Pripravený máme aj nový projekt na expozíciu v Zápoľských a Ľudovítovom paláci, bohužiaľ súčasná situácia ho odložila o niekoľko rokov.  

8. V čitateľskej ankete Srdcu najbližší ste získali 1. miesto v kategórii hrady a v celkovom poradí 2. miesto s počtom hlasov 628. Čo hovoríte na takúto silnú podporu zo strany verejnosti?

Umiestnenie Trenčianskeho hradu v čitateľskej ankete „Srdcu najbližší“ na tak vynikajúcom mieste nás veľmi teší.  A o to viac, že o víťazoch rozhodovala široká verejnosť, ktorá vie byť veľmi úprimná, náročná i kritická. Toto milé ocenenie je dôkazom toho, že Trenčiansky hrad ako dominanta trenčianskeho regiónu je obľúbenou historickou pamiatkou.

 V Trenčíne, 22.3.2021

Text: MT

Mohlo by vás zaujímať

Čachtické podzemie

Temnota, vlhkosť a pach podzemia, hrobové ticho, ktoré podchvíľou pretne ako blesk nočnú…

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…