Myjava

20°C

oblačno

Výstava "História na plagáte, plagát v histórii"

01. 03. 2022 - 12. 06. 2022

Dátum a čas

Utorok 01. Marec 2022 -
Nedeľa 12. Jún 2022, každý deň

Miesto

Múzeum Slovenských národných rád
Štúrova 276/2
907 01 Myjava
Slovenská republika

Výstava "História na plagáte, plagát v histórii"
Výstava "História na plagáte, plagát v histórii"

Výstava "História na plagáte, plagát v histórii"

Slovenské národné múzeum - Múzeum SNR v Myjave pozýva ba novú výstavu, ktorá bude prebiehať od 1. marca  do 12. júna 2022.

História na plagáte, plagát v histórii je výstava, ktorá zachytáva význam a zrod moderného plagátu na začiatku minulého storočia. Prezentuje bohatú a pestrú zbierku plagátov zo zbierkového fondu Múzea SNR. Kurátor výstavy Mgr. Juraj Krištofík, PhD. návštevníkom  múzea predstaví plagát ako prostriedok propagácie a zbraň hromadnej komunikácie. Túto funkciu plagátu najlepšie demonštrujú obdobia budovania totalitných režimov a bojov vo svetových vojnách, na ktoré sa táto výstava zameriava. Juraj Krištofík ďalej hovorí: „Teoreticky najlepší plagát je nápadný, úsporný a účinný. Sprostredkováva priamu a jednoduchú správu. Plagát sa svojím obsahom dotýkal citlivých tém, ktoré majú tendenciu rozhýbať národ k činom. Zväčša bol vydávaný agentúrami s účelom nadchnúť, vystrašiť alebo zvádzať verejnosť. Nalieha, prehovára, zvádza a núti. Vlády využili plagát a techniku reklamy po prvý raz počas prvej svetovej vojny. Už na začiatku 20. storočia však psychológovia Walter Dill Scott a Gustave Le Bon verili, že masy sú citlivé na iracionálne pohnútky prostredníctvom podvedomia a na opakované príťažlivé heslá. Uvedomovali si, že masy môžu byť náchylné na zneužitie demagógmi, ale výhody efektívneho šírenia informácií prostredníctvom plagátov obavy rozptýlili“.

Výstava je teda aj svedectvom o tom, že úmyslom šíriteľov informácií nemusí byť vždy len informovanie o daných skutočnostiach či vlastnom presvedčení, ale ich cieľom je neraz  upevnenie moci či finančný zisk, ktorý môžu dosiahnuť manipulovaním verejnosti.


Mohlo by vás zaujímať

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…

Kontakt

Adresa Štúrova 276/2
907 01 Myjava
Slovenská republika

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie