vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

0°C

oblačno

Historická električka previezla viac ako 12 tisíc ľudí

Na historickú električku si tento rok kúpilo lístok viac ako 12 tisíc ľudí. Bodku za tohtoročnou sezónou dal Mikuláš   

Obľúbenosť trenčianskej úzkorozchodnej električky každým rokom rastie. Trenčianska elektrická železnica (TREŽ) aj v roku 2017 okrem pravidelnej letnej sezóny realizovala nostalgické jazdy, ktoré prilákali množstvo priaznivcov. Posledná tohtoročná nostalgická jazda sa konala v sobotu 2. decembra 2017, ktorá dokonca poslušné deti obdarovala malou odmenou. 

Ako TSK informoval už v septembri, letná sezóna bola v podaní TREŽ tento rok mimoriadne úspešná. Predĺžená letná prevádzková sezóna bez jediného meškania vláčiku či technickej poruchy ovplyvňujúcej prevádzku železničky priniesla svoje ovocie. Trasu Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice si počas letných mesiacov (jún – september 2017) v rámci pravidelných jázd nenechalo ujsť bezmála 7 100 ľudí. Z depa tak bolo vypravených spolu 192 vlakov. Najvyťaženejšími mesiacmi boli už tradične mesiace júl a august, počas ktorých využilo služby električky spolu 5 730 ľudí. „Tak ako v predošlých rokoch približne 95% návštevníkov tvorili turisti a klienti Kúpeľov v Trenčianskych Tepliciach. Potešilo nás, že sa našli aj pacienti a klienti kúpeľov, ktorí využili naše služby k prípojom na vlak,“ uviedol riaditeľ Trenčianskej elektrickej železnice Dušan Nosál. Oproti minuloročnej letnej prevádzkovej sezóne  previezla električka zhruba o tisíc návštevníkov viac.    

Nostalgické jazdy TREŽ sa medzi cestujúcimi naďalej tešia obľube

Vyskúšať si jazdu na historickej električke pozýva TREŽ počas roka aj prostredníctvom tematických jázd. Tých bolo v roku 2017 šesť. Prvýkrát vyrazil vláčik na trať na Troch kráľov. Mrazivé počasie prilákalo na Trojkráľovú tematickú jazdu takmer štyristovku osôb. Spríjemniť si Veľkonočnú nedeľu jazdou na unikátnej železničke prišlo napriek chladnému počasiu na Železničnú stanicu v Trenčianskych Tepliciach viac ako 1 100 ľudí. Takmer rovnaký počet osôb sa podarilo prilákať na Svätofloriánsku jazdu pri príležitosti Sviatku sv. Floriána, patróna hasičov a záchranárov. Bezmála 700 ľudí si zakúpilo lístok na tematickú jazdu začiatkom júna, keď TREŽ oslavovala spolu s deťmi ich sviatok – Deň detí. Predposledná nostalgická jazda bola špeciálna v tom, že cestujúcich vzala na súťaž vo varení guláša. Viac ako päťstovku turistov prepravila do električkového depa, v ktorom na nich okrem tradičného sprievodného programu čakal guláš. Cestu na tematické jazdy, ktoré električka uskutočnila nad rámec pravidelnej letnej prevádzky, si v roku 2017 našlo takmer 3 800 ľudí. Nostalgické jazdy TREŽ vždy pritiahnu aj takých priaznivcov, ktorí sa železničkou síce nakoniec neprevezú, prídu si však pozrieť bohatý program konkrétnej akcie. Záujmu a zvýšenej návštevnosti sa tento rok okrem železničky tešila aj dopravná expozícia v depe električiek.               

Anjeli a čerti si 2. decembra počas Mikulášskej jazdy prišli na svoje

Všetci, ktorí celý rok poslúchali, si v sobotu 2. decembra 2017 mohli prísť na Železničnú stanicu do Trenčianskych Teplíc po odmenu. Trenčianska elektrická železnica si už tradične nielen pre najmenších pripravila jednu z najvýznamnejších a najobľúbenejších nostalgických jázd – Mikulášsku električku. „Aj tento rok sa Železničná stanica v Trenčianskych Tepliciach zmenila na „stanicu peklo“. Sv. Mikuláš a anjeli mali pre deti pripravenú sladkú odmenu, ale ako to už býva zvykom každý rok, Lucifer a jeho čerti chceli deťom balíčky ukradnúť. Nakoniec však dobro opäť zvíťazilo nad zlom a všetky deti, ktoré počas celého roka poslúchali, o svoju sladkú odmenu neprišli,“ prezradil riaditeľ TREŽ Dušan Nosál. 

Za tento rok previezla známa historická železnička v rámci 6-tich nostalgických jázd a pravidelnej letnej prevádzky viac ako 12 tisíc osôb. Posledná tematická jazda s účasťou až 1458 osôb dala symbolickú bodku za úspešnou sezónou unikátnej 108-ročnej úzkorozchodnej železnice spájajúcej Trenčiansku Teplú s kúpeľným mestečkom Trenčianske Teplice. 

Na zachovanie prevádzky turisticky obľúbenej električky každým rokom prispieva Trenčiansky samosprávny kraj sumou 25 tisíc eur. Rovnakou sumou plánuje župa udržanie tejto jedinečnej železničky podporiť aj v roku 2018.  


Zdroj: Odd. komunikácie a medzinárodných vzťahov TSKMohlo by vás zaujímať

Manínska tiesňava

Iba najcitlivejšie uši poetických duší tulákov dokážu zachytiť clivú melódiu vzácnej…

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…