vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

24°C

oblačno

Po stopách neandertálca

„Neandertálec nie je len prvým obyvateľom Slovenska, ale aj hornej Nitry,“ začala rozprávanie o zaujímavostiach našej prapôvodnej histórie v regióne Dominika Andreánska, spoluautorka výstavy v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi. Práve Hornonitrie má prírodné podmienky, ktoré boli aj v náročných časoch natoľko žičlivé, že umožňovali prežitie „v divočine“ v poslednej dobe ľadovej.

„Máme tu špecifické lokality, ktoré sa viažu na travertín a teplé pramene, napríklad Prepoštská jaskyňa či hradná priekopa v Bojniciach. Sú to jedny z najvýznamnejších paleolitických lokalít na Slovensku. To znamená, že tu žil a pôsobil neandertálec.“ Z Prepoštskej jaskyne pochádza množstvo predmetov, najmä kamenných nástrojov, ktoré návštevníci mohli spoznávať v múzeu. Naši pravekí predchodcovia museli kameň opracovať do požadovaného tvaru, aby im ďalej dlho slúžil. Obľúbili si ho pre jeho odolnosť a účelnosť. Podľa Dominiky Andreánskej však nie je vylúčené, že používali aj predmety z organických materiálov. Žiaľ, tie sa pre naše generácie nezachovali. „Prezentujeme kolekciu pracovných nástrojov z miestnej suroviny, z andezitu.“ Hornonitrianske múzeum „privítalo“ aj kostrové pozostatky neandertálcov, ktoré sa síce na území regiónu nenašli, ale našli sa na Slovensku. V bojnickej Prepoštskej jaskyni to však aj po tisícročiach doslova žije pravekom.

Jaskyňa pod hradnými múrmi bola dlho útočiskom vandalov. Bojnickí priaznivci histórie priestor vyčistili, obohatili o dobové atrakcie a spravili z neho vzdelávaco-zábavné miesto pre malých aj veľkých milovníkov praveku. Za zmienku stojí nočná prehliadka s fakľami, ktorú v Múzeu praveku pripravujú za dobrého počasia v turistickej sezóne. Navštíviť miesto, kde žili predkovia dnešného človeka, z ktorých dve percentá dodnes všetci nosíme vo svojej DNA, môže byť vskutku fascinujúci pocit. Aj napriek tomu, že v Bojniciach neobjavili kostrové pozostatky neandertálca, ide o paleolitické nálezisko európskeho významu. Pod romantickým zámkom však archeológovia našli kosti mamuta, jaskynného leva, prakoňa či nosorožca. Podľa kostrových nálezov zvierat odborníci usudzujú, že neandertálci tu tvorili dobre organizovanú loveckú spoločnosť. Jaskyňa dlhá jedenásť metrov s mohutným previsom nad vchodom bola pre nich ideálnym útočiskom nielen pred nepriaznivým počasím.

foto: Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, Múzeum praveku Bojnice

Mohlo by vás zaujímať

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…