vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

10°C

oblačno

Kultúrny odkaz dvoch krajov doputoval do ďalšieho ilešháziovského sídla

Grafická expozícia pamiatok, ktorými oplývajú susediace regióny – trenčiansky a východomoravský, sa presunula z Trenčianskeho hradu do priestorov Dubnického múzea v Dubnici nad Váhom. Obdivovať prírodné krásy či kultúrne dedičstvo z rôznych častí Trenčianskeho a Zlínskeho kraja, pozýva krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región.

Stálu expozíciu Dubnického múzea, ktorú návštevník nájde v jednom z najväčších kaštieľov na Slovensku, v Dubnici nad Váhom, rozšírila špeciálna výstava. Bannery zobrazujúce monumentálne stavby, národné kultúrne pamiatky alebo čarovné diela prírody, vznikli spojením síl organizácií cestovného ruchu na slovenskej a českej strane – KOCR Trenčín región a Centrály cestovného ruchu Východnej Moravy. „12 grafických panelov zachytáva ukážku bohatej základne cestovného ruchu Trenčianskeho a Zlínskeho kraja. Už z názvu výstavy „História, ktorá nás spája“, vyplýva cieľ spoločného snaženia: spojiť turistické ciele a zmazať hranice, ktoré by pri spoznávaní nemali stáť v ceste,“ povedal predseda KOCR Trenčín región, Juraj Gerlici.

Z hradu do kaštieľa

Tak ako sa šľachtické rody sťahovali z veľkých chladných hradov do útulných a komfortných kaštieľov, tak aj výstava putovala rovnakým smerom. „Umiestnením expozície do Dubnického kaštieľa sme zachovali určitú kontinuitu a prepojili sme dve panské sídla niekdajšieho rodu Ilešháziovcov,“ priblížil Pavol Štefčík, projektový manažér krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín región. Vernisáž výstavy, ktorá sa uskutočnila v stredu 23. októbra 2019, sprevádzali tóny dobovej hudby v podaní vokálneho zoskupenia VOX. Prehliadku exponátov oficiálne otvoril primátor mesta Dubnica nad Váhom, Peter Wolf: „Verím, že výstava ľudí nadchne a vzbudí záujem o historické pamiatky či u nás alebo u našich českých susedov.“

Výstavou to nekončí

Výstupy medzinárodného projektu Kultúrne a historické dedičstvo ako základný atribút národného povedomia, z ktorého vznikla i putovná výstava, ocenila riaditeľka Dubnického múzea, Monika Schwandtnerová: „Som potešená, že si expozícia našla svoje miesto aj v Dubnickom kaštieli, ktorý je rovnako jej súčasťou.“ Okrem výstavy vyzdvihla i propagačné materiály, ktoré pútavou formou prezentujú kultúrne pamiatky, odporúčajú turistom spojiť jednotlivé ciele do ucelených návštevných okruhov a v neposlednom rade poskytujú užitočné informácie ako prístupnosť, otváracie hodiny či dôležité kontakty. Tieto brožúry návštevník nájde v každom informačnom centre okresných miest Trenčianskeho kraja a samozrejme priamo na mieste výstavy, v Dubnickom kaštieli.


PŠ, Trenčín, 30.10.2019

Mohlo by vás zaujímať

Čachtické podzemie

Temnota, vlhkosť a pach podzemia, hrobové ticho, ktoré podchvíľou pretne ako blesk nočnú…

Agropenzión Adam

Oddych v prekrásnom prírodnom prostredí myjavských kopaníc. . Strávte víkend v…