Trenčín

6°C

oblačno

Na Trenčianskom hrade sa stretli tie najkrajšie rozprávky

15. 12. 2022 - 29. 01. 2023

Dátum a čas

Štvrtok 15. December 2022 -
Nedeľa 29. Január 2023, každý deň

Miesto

Trenčiansky hrad
Matúšova 19
91250 Trenčín
Slovenská republika

Na Trenčianskom hrade sa stretli tie najkrajšie rozprávky
Na Trenčianskom hrade sa stretli tie najkrajšie rozprávky

Na Trenčianskom hrade sa stretli tie najkrajšie rozprávky

Trenčianske múzeum v Trenčíne v spolupráci s pražským Barrandov Studio pripravilo na Trenčianskom hrade unikátnu výstavu originálnych filmových kostýmov z obľúbených československých rozprávok. 

Výstava rozprávkových kostýmov je zostavená z 37 kostýmov, nábytku a rekvizít, ktoré boli pri natáčaní rozprávok použité. Výstava je naviac doplnená o zbierkové predmety z depozitárov Trenčianskeho múzea v Trenčíne, vrátane predmetov, ktoré neboli nikdy vystavené.

Na Trenčianskom hrade tak budú mať návštevníci možnosť vidieť kostýmy, ktoré mali na sebe ikonickí herci ako Libuše Šafránková, Jan Werich, Helena Vondráčková, Jiří Lábus či Helena Růžičková. Originálne kostýmy Princeznej so zlatou hvězdou a Kazisvěta, cisára Rudolfa II a jeho Sirael, Arabely a Rumburaka, Večernice či Saxany môžu návštevníci obdivovať na vlastné oči v priestoroch kasárne na Trenčianskom hrade, kde je výstava inštalovaná.

Celkovo je vystavených 36 kostýmov z rozprávok  Arabela, Tři oříšky pro Popelku, Princezna se zlatou hvězdou, Císařův pekař-Pekařův císař, Šíleně smutná princezna, O Princezně Jasněnce a létajícím ševci, Dívka na koštěti, S čerty nejsou žerty, Z pekla štěstí a Princ a Večernice. 37. kostým tvoria krídla, zostrojené podľa nákresu Leonarda Da Vinciho, ktoré boli použité v rozprávke O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Najstaršie kostýmy majú viac ako 70 rokov (z titulu Císařův pekař-Pekařův císař), najdrahšie kostýmy z pohľadu obstarávacej ceny sú z titulu Z pekla štěstí (1999) od režiséra Zdeňka Trošky. Kultúrna hodnota niektorých kostýmov je rádovo v tisíckach €, najdrahšie kostýmy z pohľadu ich historickej a kultúrnej hodnoty sú z titulov Šíleně smutná princezna  (kostým Heleny Vondráčkovejako princezny Heleny) a Císařův pekař-Pekařův císař (kostým Jana Wericha ako Rudolfa II.)

Výstavu dopĺňajú filmové šperky, filmový nábytok, rekvizity z barrandovských štúdií a múzejného depozitára a originálna hudba. Návštevníci majú možnosť pripomenúť si jednotlivé postavy a hercov z obrazového materiálu, ktorý zobrazuje konkrétne kostýmy zachytené v scéne filmu, vrátane sprievodného slova k jednotlivým titulom.  

Výstava potrvá od 15.12.2022 do 29.1.2023 a je v cene vstupenky na Malý okruh na hrade. Trenčiansky hrad je počas Vianočných sviatkov otvorený 26.12.2022, 24.-25.12.2022 a 1.1.2023 je hrad zatvorený.

Vstupenky si môžete zakúpiť TU

Zdroj: Trenčianske múzeum v TrenčíneMohlo by vás zaujímať

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…

Hrad Beckov

Dominantný a majestátny. Taký je hrad Beckov. Vyrastá zo skaly, je s ňou spätý ako sú s…

Kontakt

Adresa Matúšova 19
91250 Trenčín
Slovenská republika

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie