vitajteRegión Myjava

Objavujte známe a skryté poklady

Trenčín

20°C

oblačno

Kopanice s fajnovou Bošáckou

Myjavský región v rámci kraja administratívne pokrývajú okresy Myjava a časť okresu Nové Mesto nad Váhom. Zaužívanejší je však názov Kopanice pre typické rozptýlené osídlenia. Región je ohraničený  Karpatmi – na severe Bielymi, na juhovýchode Malými. Jeho sídlom je Myjava prezývaná aj Metropola pod slamou, hranicou regiónu zasa Nové mesto nad Váhom.

Myjavskí národovci. Kopcovité územie Myjavy nebolo husto osídlené ani v ďalekej histórii. Ťažké podmienky pre život boli príčinami povstaní proti útlakom – Habsburgovcom sa postavili štyrikrát. Myjava vstúpila do slovenských dejín najmä v tzv. meruôsmych rokoch, keď sa celý kraj pod vplyvom J. M. Hurbana zapojil do národnooslobodzovacieho hnutia.  Výsledkom Slovenského povstania bolo 19. septembra 1848 založenie Slovenskej národnej rady ako prvého národného orgánu v slovenských dejinách. Novodobým monumentom v regióne je Mohyla na Bradle, ktorá vzdáva hold M. R. Štefánikovi, tunajšiemu rodákovi.

Život medzi kopcami. Myjavu zdobia osobitná architektúra a Medzinárodné folklórne slávnosti. Typické obydlia niekedy od seba vzdialené aj desiatky kilometrov sú zachované dodnes. Ľudovo povedané – žije sa tu doslova medzi karpatskými kopcami. Z tohto možno nehostinného kraja však vzišlo veľa významných osobností  - Zuzka Zguriška dala pejoratívny názov Myjave, Samuel a jeho vnuk Dušan Jurkovič, z Košarísk pochádza Milan Rastislav Štefánik, Ľudmila Podjavorinská z Bziniec a mnohí ďalší.

Nemakčit! Navštíviť v júni Medzinárodné folklórne slávnosti, zaspievať si kdekoľvek na Kopaniciach, vypiť si jedinečnej Bošáckej, navštíviť jaskyňu Driny. Túlať sa po kopcoch a vychutnávať jedinečnú zachovalú prírodu – pánubohu za chrbtom. A ak sa vám nechce zodrať si vibramky, priamo v Myjave, časti Turá Lúka navštívte Gazdovský dvor so stálou expozíciou typickej kopaničiarskej usadlosti. A pripravte sa, myjavské nárečie nepozná mäkčene a ô!

Na jarmok s Raganom. Myjava nám evokuje najmä folklór, tradície a zvyky ktoré sú pýchou regiónu. Pre niektorých je to aj Bošácka slivovica s vyše 300-ročnou tradíciu. Za svoju výnimočnosť  vďačí  jedinečnej mikroklíme v Bošáckej doline. Chuť ovocia z tejto kotliny je vraj odlišná ako z iných regiónov. Pre milovníkov umenia je zasa tento región zosobnený v  garbiarovi Mariánovi Lackovi známom ako Sváko Ragan. Áno, sváko Ragan z Brezovej naozaj žil.

Mapa

Vyhľadajte top atrakcie

SKILAND Stará Myjava-icon SKILAND Stará Myjava

SKILAND Stará Myjava

Stará Myjava


Myjavské kopanice, kraj, v ktorom sa harmonicky žije v súlade s prírodou, kde ľudia k životu pristupujú s neopakovateľným humorom, kde podľa reči…

Viac
Mohyla generála M. R. Štefánika-icon Mohyla generála M. R. Štefánika

Mohyla generála M. R. Štefánika

Brezová pod Bradlom


Perla Myjavskej pahorkatiny sa nachádza na ceste medzi Brezovou pod Bradlom a Košariskami. Žiariaca bieloba spišského travertínu na najvyššom…

Viac
Rozhľadňa Žalostiná-icon Rozhľadňa Žalostiná

Rozhľadňa Žalostiná

Chvojnica


Jednoduchá krásaPôvabná červenohnedá drevená rozhľadnička s vyrezávanou strieškou zdobí lúčny kopec Žalostiná. Jej jednoduchá krása zapadá do…

Viac