Prievidza

20°C

oblačno

36. Hornonitrianske folklórne slávnosti

21. 06. 2022 - 25. 06. 2022

Dátum a čas

Utorok 21. Jún 2022 -
Sobota 25. Jún 2022
v Utorok, Streda, Štvrtok, Piatok, Sobota

Miesto

Námestie slobody
971 01 Prievidza
Slovenská republika

36. Hornonitrianske folklórne slávnosti
36. Hornonitrianske folklórne slávnosti

36. Hornonitrianske folklórne slávnosti

Tradície, minulosť, život našich predkov, ľudové piesne, tance, tradičný odev, remeslá, zvyky. Čriepky, ktoré sú vryté do našich duší. Otvorme oči a objavme ich, pretože nám môžu pomôcť nájsť naše korene a možno aj samých seba.

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi pripravuje v dňoch 21. – 25. júna 2022 36. ročník Hornonitrianskych folklórnych slávností. V tomto ročníku sa slávnosti uskutočnia priamo v centre Prievidze na Námestí slobody. Tento veľkorysý priestor ponúkne možnosť prezentovať sa ľudovým remeselníkom a folkloristom z celého regiónu hornej Nitry.

Hornonitrianske folklórne slávnosti sa začnú v utorok 21. júna 2022 o 17:00 h v galérii RegionArt vernisážou výstavy fotografií s názvom Otváranie očí. Výstava bude prezentovať fotografie Jozefa Lenharta a Milana Tarabčíka zo zachovanej tradičnej architektúry jednotlivých dolín hornej Nitry. Súčasťou výstavy bude odovzdanie ceny PRO PATRIA za príkladne obnovené tradičné domy majiteľom, ktorí boli vybraní odbornou porotou. Výstava bude prístupná do 31. augusta 2022.

Slávnosti budú pokračovať v stredu 22. júna 2022 o 17:00 h prezentáciou tradičného odevu čičmiansko-belianskej oblasti Biele bohatstvo v zbierkach Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. Vo štvrtok 23. júna 2022 o 17:00 h sa v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi dozvieme viac o živote a tradíciách belianskej doliny. V komornom programe Pieseň v mojom živote s názvom Belej sa mi, belej sa predstavia členovia folklórnych skupín Strážovanka zo Zliechova, Belanka z Valaskej Belej, Vrchárka z Čavoja a Košarinka z Temeša. Režisérkou programu je Anastázia Kubová.

Hlavný program 36. Hornonitrianskych folklórnych slávností, ktorý sa bude konať na Námestí slobody v Prievidzi, otvorí v piatok 24. júna o 17:00 h riaditeľka Regionálneho kultúrneho centra Ľudmila Húsková spolu s primátorkou mesta Prievidza Katarínou Macháčkovou a predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslavom Baškom, ktorí prevzali záštitu nad celým podujatím. Vystúpenie detských folklórnych súborov a detských ľudových hudieb s názvom Veselože začne o 17:30 h. Môžete sa tešiť na DFS Malý Vtáčnik, Malá Lubená, Malá Sielnica, Malá Rokôška, Fialka, Barka, Sýkorky a DĽH spod Rokoša. Režisérkami programu je Eliška Hrbíková a Milenka Fábiková. O 19:30 h bude program pokračovať Medailónom FS Vtáčnik z Prievidze pri príležitosti 50. výročia založenia pod vedením Tomáša Bakytu. Záver dňa bude patriť Škole tanca, ktorá sa začne o 21:00 h v Event Home Prievidza s lektorom Michalom Dudášom. Do tanca bude hrať ĽH Beťári, ĽH súrodencov Michalcovcov a ĽH FSk Lubená.

V sobotu 25. júna budú slávnosti pokračovať na Námestí slobody v Prievidzi o 16:00 h programom Mladé výhonky, v ktorom sa predstavia úspešní detskí hudobní interpreti – speváci i muzikanti. O 17:00 h začne program folklórnych skupín hornej Nitry s názvom Povedačky (...tak vraveli stará mať). V programe sa predstavia folklórne skupiny: Bazalička z Ráztočna, Hôrky z Čerenian, Oslianka z Oslian, Rokôška z Nitrianskeho Rudna, Marinka z Novák, Krovinky z Veľkej Lehôtky, Košovan z Kanianky, Sielnica z Lazian, Hájiček z Chrenovca–Brusna, Boršina z Nitrianskych Sučian, Lubená z Poluvsia, Strážovanka zo Zliechova, Vrchárka z Čavoja, Novejsanka z Diviackej Novej Vsi, Bukovec z Diviak nad Nitricou, Borievka zo Sebedražia, Košarinka z Temeša a Belanka z Valaskej Belej. Režisérom programu je Stanislav Malega. Hlavným hosťom 36. Hornonitrianskych folklórnych slávností bude FS Šarišan z Prešova, ktorého program začne o 20:00 h. Záver slávností bude patriť komponovanému programu Koník na dne duše. Účinkujúcimi budú FS Senior Vtáčnik, DFS Malý Vtáčnik a DĽH Malý Vtáčnik.

Súčasťou 36. ročníka Hornonitrianskych folklórnych slávností bude remeselný jarmok spojený s tvorivými dielňami a tradičná kuchyňa hornej Nitry.

Príďte na festival, ktorý ponúka bohatstvo našej minulosti, silného ducha súčasnosti a dedičstvo našej budúcnosti.


Mohlo by vás zaujímať

Trenčiansky hrad

HISTÓRIA. Na mieste dnešného hradu stálo v období Veľkej Moravy hradisko ako správne…

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…

Kontakt

Adresa Námestie slobody
971 01 Prievidza
Slovenská republika


Mapa

Vyhľadajte top atrakcie