vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

17°C

jasno

Cyklotrasa BEVLAVA otvára sezónu

Medzinárodná cyklotrasa BEVLAVA smerujúca od Vsetína do Trenčína je pripravená na letnú cyklistickú sezónu 2023! Od ukončenie tej minulej, na jeseň 2022, pribudlo viacero noviniek, tak sa radi podelíme o aktuálne informácie. Tou najdôležitejšou je, že BEVLAVA sa neúnavne a trpezlivo uberá správnym smerom k skorému dokončeniu.

Ako BEVLAVA aktuálne slúži cyklistom? Aké turistické ciele na nich po ceste čakajú?

V Ústí pri Vsetíne sa stretáva cyklotrasa BEVLAVA s cyklotrasou Bečva. Na Hornolidečsku tak cyklisti môžu tieto dve cyklotrasy skombinovať, aktuálne je možné prejsť už aj novo vybudovaný úsek cyklotrasy BEVLAVA z Ústí do Lužnej. Následne je možné okruh dokončiť napríklad cez Zděchov a Huslenky. Cyklisti sa nemusia báť ani okolitého terénu a z cyklotrasy BEVLAVA môžu odbočiť. Pripravené sú okružné výlety za zaujímavosťami do okolitej krajiny. Spoľahlivým sprievodcom je sieť značených cyklotrás vrátane obľúbenej Hornolidečskej magistrály.

Ďalším miestom, kde sa dá cyklisticky vyžiť sú Valašské Klobouky. Odtiaľ sa cyklotrasa stáča po BEVLAVE až do Trenčína alebo Piešťan. Bezpečná trasa vedie cez Brumov Bylnice až do Svatého Šťepána. V týchto miestach je potrebné s opatrnosťou prejsť cca 3 km úsek po ceste. Za štátnou hranicou cyklotrasa BEVLAVA opäť pokračuje cez Horné Srnie do Nemšovej, kde sa cyklisti napoja na Vážsku cyklomagistrálu.

Bolo by chybou vyhradiť si málo času na spoznávanie zaujímavých atraktivít

Na slovenskej strane hranice je známym turistickým cieľom najstaršie pútnické miesto na Slovensku, Skalka pri Trenčíne. Priamo okolo tohto miesta, ktoré dýcha pokojom, vedie cyklotrasa „Na bicykli po stopách histórie“, ktorá prepája Vážsku cyklomagistrálu s cyklotrasou BEVLAVA. Keď sa bavíme o turistických lákadlách, nemôžeme zabudnúť na krajské mesto Trenčín s Trenčianskym hradom a historickým centrom mesta. V neposlednom rade za návštevu stojí zrekonštruovaná viac ako 250-ročná technická pamiatka z dôb minulých - Králikov mlyn v meste Nemšová. Osvieženie v horúcich letných mesiacoch ponúka letné kúpalisko v Nemšovej, pri ktorom je nainštalovaná interaktívna novinka z dielne krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín región – dotykový kiosk, kde si cyklisti môžu naplánovať zaujímavé cyklo výlety v Trenčianskom a Zlínskom kraji. Len kúsok odtiaľ sa nachádza rozhľadňa Malý Jelenec, ktorá ponúka krásne výhľady na okolitú krajinu. V priebehu sezóny je na trase cyklotrasy BEVLAVA, v mestách a v obciach organizované nespočetné množstvo kultúrnych podujatí, ktoré môžu poslúžiť ako impulz na jedinečný výlet.

Čo sa na cyklotrase BEVLAVA aktuálne dokončuje?

Prostredný úsek cyklotrasy BEVLAVA je v súčasnej dobe ešte stále vo výstavbe. Trasa Lužná - Vlašské Příkazy bude podľa predbežných informácií dokončená na jeseň v roku 2023. Nedokončený úsek je momentálne možné obísť, vytipovali sme dve možné obchádzkové trasy (mapku nájdete v galérii), ktoré návštevníka zavedú na zaujímavé miesta. Na obchádzkach je dobré počítať s kopcovitým terénom, odmenou však budú výhľady do malebnej valašskej krajiny.

Nový web

Informácie o cyklotrase BEVLAVA, turistické ciele, kalendár podujatí a tipy na výlety prehľadne zaznačené v mapovej aplikácii nájdete na novom webe cyklotrasy www.bevlava.sk.

Medzinárodná cyklotrasa BEVLAVA je jednou z diaľkových medzinárodných cyklotrás, po dokončení bude mať 50 kilometrov. Prepojí prihraničné regióny a tiež aj povodie riek Bečva, Vlára a Váh – odtiaľ aj názov BeVlaVa. Cyklotrasa sa vinie údolím medzi kopcami Beskýd, Javorníkov a Bielych Karpát.

Cyklotrasa BEVLAVA vzniká v spolupráci mikroregiónov Hornolidečsko a Valašské Klobucko, MAS Vršatec a ich členských miest a obcí. Na jej rozvoji a propagácii sa podieľa rada ďalších organizácií, napríklad Zlínsky kraj, Trenčiansky kraj a destinačné spoločnosti: Centrála cestovného ruchu Východnej Moravy, Zlínsko a Luhačovicko, Valašsko, Trenčín región.

Pre viac informácií: Združenie obcí mikroregiónu Valašské Klobucko, Ing. jana tesařová, destinačná manažérka, tesarova@valaskeklobucko.cz, tel. č.:+420 734 292 447

Mohlo by vás zaujímať

Zámok Bojnice

HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o existencii hradu je z roku 1113 v listine zoborského…

Kúpele Zelená žaba

. Mesto Trenčianske Teplice leží severovýchodne od Trenčína na úpätí Strážovských…