vitajtev trenčianskom kraji

Objavujte všetky skryté poklady z rôznych kútov nášho kraja.

Trenčín

15°C

slabý dážď

Kaštieľ sa znova prebúdza

Keď sa povie Čachtice, každý si predstaví legendárny hrad opradený povesťami a najmä smutným príbehom grófky Alžbety Báthoryovej. Pod jeho ruinami sa nachádza unikátna historická pamiatka – renesančný Draškovičov kaštieľ.

Postaviť ho dal chorvátsky šľachtic Mikuláš Draškovič v roku 1668. Práve vďaka sobášu s Barborou Drugetovou, Alžbetinou vnučkou prezývanou aj krvavá grófka alebo čachtická pani, získal okolité pozemky. Neskôr kaštieľ vlastnili rodiny Forgáčovcov a Čenkayovcov, potom pripadol štátu. Dnes je kaštieľ jednou z dominánt obce. Je v ňom zriadená expozícia Trenčianskeho múzea, ktorá je venovaná nielen histórii Čachtíc, ale aj spolku Tatrín či grófke Alžbete Báthoryovej. Zachytáva dejinné udalosti a približuje bohaté kultúrne tradície a ľudovú kultúru mestečka.

Ešte pred uzatvorením priestorov kaštieľa, z dôvodu plánovaných rekonštrukčných prác, mohol zrak návštevníkov padnúť na kolekciu historických zbraní, dobových dokumentov, odevných súčiastok a šperkov, súbor portrétov príslušníkov miestnych šľachtických a zemianskych rodov či exponáty nájdené pri historicko-archeologickom výskume objektov a pri rekonštrukčných prácach. Ľudovú čachtickú kultúru pripomínajú keramické nádoby a umelecké artefakty.

Vzhľad Draškovičovho kaštieľa však zďaleka nie je taký veľkolepý. Výrazne sa na ňom podpísal zub času, no svitá mu na krajšie obdobie. Národná kultúrna pamiatka v Čachticiach sa dočká komplexnej rekonštrukcie a zo zabudnutého miesta sa stane dominanta nielen obce či Trenčianskeho kraja, ale celého Slovenska. Pribudne kaviareň, rozšíri sa expozícia, doplnia sa prvky pre slabozrakých a nevidiacich, vznikne kultúrno-kreatívne centrum a pripravujú sa aj rôzne muzeálno-pedagogické aktivity.

„Kaštieľ bude slúžiť ako centrum kultúrneho a komunitného života, ale aj ako rekreačné miesto. Návštevníci budú môcť využiť aj služby novej informačnej kancelárie,“ povedal historik Martin Vincurský. Trenčianska župa získala vďaka projektu Revitalizácia Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach finančné prostriedky z Grantov EHP a štátneho rozpočtu SR vo výške 800-tisíc eur, pričom prispeje na obnovu zo svojho rozpočtu sumou približne 1,3 milióna eur. Projekt sa bude realizovať v rokoch 2021 až 2023 a po rekonštrukcii sa kaštieľ, ktorý patrí medzi najstaršie objekty Čachtíc, stane významnou turistickou atrakciou, na ktorú budú všetci právom pyšní.Mohlo by vás zaujímať

Noc v korunách stromov

Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice sa pýši novou, jedinečnou atrakciou. Môžete tam…

Čachtický hrad

Malebná zrúcanina viditeľná už z diaľky na vápencovo-dolomitickom kopci poskytujúca…